Sejmik województwa podkarpackiego uchylił stanowisko dot. LGBT

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Obrady radnych na wrześniowym posiedzeniu sejmiku województwa zdominowała kwestia odrzucenia przyjętego dwa lata temu stanowiska sejmiku wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT. Po długiej dyskusji z udziałem podkarpackich parlamentarzystów oraz gości radni przyjęli nowe stanowisko: Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji.

Na sesji obecni byli między innymi: senator Mieczysław Golba, a także posłowie: Wiesław Buż, Joanna Frydrych, Maria Kurowska, Andrzej Szlachta, Teresa Pamuła oraz Marcin Warchoł – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Była także przedstawicielka posła Grzegorza Brauna. Niemal wszyscy zabrali głos w debacie dotyczącej odrzucenia przyjętej w 2019 roku uchwały będącej stanowiskiem wyrażającym sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT.

Przed głosowaniem głos zabrał także marszałek Władysław Ortyl, który mówił o powodach zmiany stanowiska, argumentując, że poprzednia uchwała nie dawała żadnych efektów prawnych i środki unijne nie mogłyby być z jej powodu odebrane regionowi, jednak mógłby je stracić samorząd województwa, który dysponuje nimi jako instytucja zarządzająca.

Proces certyfikacji instytucji zarządzającej mógłby się ciągnąć nawet kilkanaście miesięcy, a wtedy unijne dotacje byłyby zawieszone na ten czas. Nie korzystałyby z tych środków samorządy, uczelnie, przedsiębiorcy, zupełnie nikt. Trwałby długi proces certyfikowania. Samorząd województwa nie mógłby realizować strategii województwa. Dlatego zarząd województwa przedkłada uchwałę, która zmienia wcześniejsze stanowisko – mówił do radnych o powodach zmiany uchwały marszałek Ortyl.

Po trwającej kilka godzin debacie ostatecznie uchwała została przyjęta. Głosowało za nią 18 radnych. Przeciw było 6 radnych. W treści nowego stanowiska znalazł się między innymi taki zapis:

Jako Radni Województwa Podkarpackiego stoimy na straży, aby równość i poszanowanie praw człowieka,  szacunek dla odmiennych poglądów oraz odrzucenie wszelkich prób nienawiści i dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, lub orientację seksualną były nadrzędnymi wartościami dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia.

Ta nasza nowa uchwała o tolerancji jest bardzo łagodna, nie dotyka żadnych grup, jest bardzo wyważona. Jednocześnie podkreślamy w niej sprawy, na których nam zależy – na rodzinie, odnosimy się do konstytucji, do Jana Pawła II. Nie powinno to budzić najmniejszych kontrowersji – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.


Wsparcie finansowe dla gminy Stary Dzików

Podczas sesji radni zdecydowali też o przyznaniu pomocy finansowej w wysokości 10 tys. złotych dla gminy Stary Dzików. W sierpniu br. przez gminę przeszła nawałnica, która uszkodziła około 15 pokryć dachowych na domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych. Zniszczeniu uległy także samochody, sprzęt rolniczy oraz uprawy rolne, które stanowią główne źródło utrzymania mieszkańców. Dzięki tej pomocy mieszkańcy otrzymają zasiłki celowe na naprawę szkód w domostwach indywidualnych.

Wsparcie dla gospodarstw hodowlanych dotkniętych ASF

Ważnym punktem była także uchwała o pomocy z budżetu województwa dla gospodarstw hodowlanych z terenów Podkarpacia dotkniętych chorobą ASF. Jak argumentowała poseł Teresa Pamuła, taka pomoc jest niezbędna, gdyż wielu hodowców traci dorobek życia.

Źródło: podkarpackie.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010*
+27 # polak2010* 2021-09-27 19:42
Co za hipokryzja, kasa najważniejsza, a gdzie poglądy?!
Co zrobią lubaczowskie samorządy??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Date
+21 # Date 2021-09-27 20:22
...juz zrobily w tamtym roku sporo firm nie dostalo dotacji z FN dzieki tym sradnym radnym
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pat
+6 # Pat 2021-09-28 20:48
lubaczowskie samorządy?
Przed chwilą był artykuł na tejże stronie o rozpyleniu gazu w szkole podległej starostwu z pisu. Nagle zniknął. Przypadek? Nie sądzę!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ObywatelS
+25 # ObywatelS 2021-09-27 20:29
Po co było podejmować takie uchwały? Grać na ludzkich emocjach i przekonaniach? A teraz się z tego wycofywać rakiem bo unia kasy nie da.
Himalaje absurdu i hipokryzji.
Prosimy o komentarz zwolenników słońca naroduXD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Polak2010@
+19 # Polak2010@ 2021-09-27 21:25
ALE ZABOLAŁO!!!!!
……CZYŻBY POLAK 2010 NIE MIAŁ NIC DO POWIEDZENIA, NAPISANIA ?????
CZEKAM NA KOMENTARZ!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+18 # Dmw 2021-09-27 21:57
Zawiedliscie swoich wyborców. Bedziecie tego zalowac
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
-16 # lewak 2021-09-27 22:44
U nas wycofanie się z bezsensownych uchwał to zawiedzenie wyborców, a w niedzielę w Szwajcarii 64 % biorących udział w referendum poparło małżeństwa jednopłciowe i adopcję przez nie dzieci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ja
-6 # ja 2021-09-28 11:14
Czego spodziewałeś się po kraju, który dał prawa wyborcze kobietom dopiero w 1971 roku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
#drugilewak
-1 # #drugilewak 2021-09-30 08:58
w Polsce wcześniej czy poźniej też to nastąpi :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+14 # Dmw 2021-09-27 21:59
Ci, którzy głosowali na PiS teraz zaglosuja na inną partie prawicowa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+6 # AntyPiS 2021-09-27 22:05
No i po co było PiS-owi ,,watażkowanie" co ot nie oni w Europie. A tacy wielcy bohaterowie byli i zaczęli ludziom pchać się do łóżka. A taki polak2010 był wygadany :lol: Atakiem na LGBT chcieli też przykryć problemy w kraju. I co się okazało. Raz, ze to było niepotrzebne bo takie uchwały tylko szkodziły wizerunkowi Polski nie tylko w Polsce, ale i w świecie. Zrobiono z Nas ksenofobów i średniowieczny zaścianek Europy. Do tego zablokowana kasa z UE i problem Turowa i przy okazji zrobienie z Polski kłamców i partnera niegodnego zaufania. Same sukcesy. Teraz wszystko odkręcają tylko może prawnie coś zmieni, ale wizerunek póki jest PiS w Polsce mamy zniszczony do końca ich rządów i tego się nie naprawi. Jak się okazało PiS swoje watażkowania ceni na miliardy z UE, której flagę w ich szeregach nazywano ,,unijną szm..ą". Cóż za wielka hipokryzja PiS ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+11 # polak2010* 2021-09-27 22:23
Oni sa zainteresowani kasą! Dojną zmianą jak mówił PAD obstawili swoimi ludźmi państwowe spółki, ona szla do ich kieszeni, plusy chcą załatać kasą z imaginowanej wspólnoty (to też PAD) A takie szczytne hasła przed wyborami, wierzą, że ludzie mają demencje starczą?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mohamad
+2 # Mohamad 2021-09-30 12:01
قَالَهُ الْخَطَّابِيُّ وَقَالَ غَيْره : بَلَغَ مَشَقَّتهَا , يُقَال : جَهِدْته وَأَجْهَدْته بَلَغْت مَشَقَّته , قَالَ الْقَاضِي عِيَاض رَحِمَهُ اللَّه تَعَالَى : الْأَوْلَى أَنْ يَكُون جَهَدَهَا بِمَعْنَى بَلَغَ جَهْده فِي الْعَمَل فِيهَا , وَالْجَهْد الطَّاقَة , وَهُوَ إِشَارَة إِلَى الْحَرَكَة وَتَمَكُّن صُورَة الْعَمَل , وَهُوَ نَحْو قَوْله مِنْ حَفَرَهَا أَيْ كَدّهَا بِحَرَكَتِهِ . وَإِلَّا فَأَيّ مَشَقَّة بَلَغَ بِهَا فِي ذَلِكَ . وَاللَّهُ أَعْلَم . وَمَعْنَى الْحَدِيث أَنَّ إِيجَاب الْغُسْل لَا يَتَوَقَّف عَلَى نُزُول الْمَنِيّ بَلْ مَتَى غَابَتْ الْحَشَفَة فِي الْفَرْج وَجَبَ الْغُسْل عَلَى الرَّجُل وَالْمَرْأَة , وَهَذَا لَا خِلَاف فِيهِ الْيَوْم , وَقَدْ كَانَ فِيهِ خِلَاف لِبَعْضِ الصَّحَابَة وَمَنْ بَعْدهمْ , ثُمَّ اِنْعَقَدَ الْإِجْمَاع عَلَى مَا ذَكَرْنَاهُ , وَقَدْ تَقَدَّمَ بَيَان هَذَا . قَالَ أَصْحَابنَا : وَلَوْ غَيَّبَ الْحَشَفَة فِي دُبُر اِمْرَأَة , أَوْ دُبُر رَجُل , أَوْ فَرْج بَهِيمَة , أَوْ دُبُرهَا , وَجَبَ الْغُسْل سَوَاء كَانَ الْمَوْلَج فِيهِ حَيًّا أَوْ مَيِّتًا , صَغِيرًا أَوْ كَبِيرًا , وَسَوَاء كَانَ ذَلِكَ عَنْ قَصْد أَمْ عَنْ نِسْيَان , وَسَوَاء كَانَ مُخْتَارًا أَوْ مُكْرَهًا , أَوْ اسْتَدْخَلَت الْمَرْأَة ذَكَرَهُ وَهُوَ نَائِم , وَسَوَاء اِنْتَشَرَ الذَّكَر أَمْ لَا , وَسَوَاء كَانَ مَخْتُونًا أَمْ أَغْلَف
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-20 # polak2010 2021-09-27 23:41
Jednak Kaczyński to ma głowę do rządzenia haha
Pewnie ci Hipokryci unijni szykowali jakieś bezprawne sankcje prawne dotyczące ,,lgjijkkghm i t "
A tu znowu się nie uda oligarchom i złodziejom unijnym hahaha :lol: :lol: :lol:
Brawo Jarek jesteś wielki i jesteś wielkim strategiem politycznym ta swołocz sprzedajnych liberałów może twojemu kotu kuwetę osuszać z moczu hahaha :lol: :-) :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rydzyk
+9 # Rydzyk 2021-09-28 05:17
Cytuję polak2010:
Jednak Kaczyński to ma głowę do rządzenia haha
Pewnie ci Hipokryci unijni szykowali jakieś bezprawne sankcje prawne dotyczące ,,lgjijkkghm i t "
A tu znowu się nie uda oligarchom i złodziejom unijnym hahaha :lol: :lol: :lol:
Brawo Jarek jesteś wielki i jesteś wielkim strategiem politycznym ta swołocz sprzedajnych liberałów może twojemu kotu kuwetę osuszać z moczu hahaha :lol: :-) :-)

Katobydlak
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Polak2010@
+9 # Polak2010@ 2021-09-28 10:08
Cytuję polak2010:
Jednak Kaczyński to ma głowę do rządzenia haha
Pewnie ci Hipokryci unijni szykowali jakieś bezprawne sankcje prawne dotyczące ,,lgjijkkghm i t "
A tu znowu się nie uda oligarchom i złodziejom unijnym hahaha :lol: :lol: :lol:
Brawo Jarek jesteś wielki i jesteś wielkim strategiem politycznym ta swołocz sprzedajnych liberałów może twojemu kotu kuwetę osuszać z moczu hahaha :lol: :-) :-)

Pożyjemy zobaczymy!!!!
Czas szybko ucieka i nastąpi zachód słońca!!!!
Gdzie pięknie!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Polak2010@
0 # Polak2010@ 2021-09-28 10:59
….poprawka….
Będzie pięknie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+9 # AntyPiS 2021-09-28 00:33
Cytuję polak2010:
Jednak Kaczyński to ma głowę do rządzenia haha
Pewnie ci Hipokryci unijni szykowali jakieś bezprawne sankcje prawne dotyczące ,,lgjijkkghm i t "
A tu znowu się nie uda oligarchom i złodziejom unijnym hahaha :lol: :lol: :lol:
Brawo Jarek jesteś wielki i jesteś wielkim strategiem politycznym ta swołocz sprzedajnych liberałów może twojemu kotu kuwetę osuszać z moczu hahaha :lol: :-) :-)


Ino się pogrążasz :lol: Tobie chyba ,,kury szczać prowadzić" to jedyne co zostało ;-) Twoja ukochana partia i Kaczyński pokazali swoją hipokryzję całemu światu włącznie i swoim własnym wyborcom ;-) Co jak co, ale jedyne co mogłeś zrobić mądrego w tej sytuacji to zamilczeć. Ale widać jednak wolałeś się odezwać mimo, że to co zrobił PiS jest nie do wytłumaczenia dla antyunijnego elektorat PiS ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
-9 # lewak 2021-09-28 06:11
Chyba się ktoś podszywa pod polaka2010, to nie wygląda na jego styl.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
acaba
+10 # acaba 2021-09-28 07:07
. Żałosne... Kasiorka na parówki wyborcze zagrożona to wszystko obiecają, zmienią i zaraz jeszcze przeproszą Brukselę. Takie to było odważne i pełne wartości! Wystarczyła tylko groźba a już skaczą jak pacynki. Rzygać się chce jeszcze bardziej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
-14 # Arch Enemy 2021-09-28 14:04
Wstyd za takich radnych! Teraz tylko Konfederacja!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+4 # AntyPiS 2021-09-28 19:49
Cytuję Arch Enemy:
Wstyd za takich radnych! Teraz tylko Konfederacja!


Ta już na pewno ;-) Ci to tak chcieli zniszczyć UE od środka i uwolnić Nas od jakiegoś mitycznego ucisku, że bez skrępowania pobierali kasę z UE jako Europosłowie za czasów jeszcze KNP a teraz są członkami Korwina. Nazwiska Korwin-Mikke i Sośnierz raczej nie są anonimowe ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
-11 # Arch Enemy 2021-09-28 20:02
Taki jesteś tolerancyjny platfusie? Mam prawo głosować na kogo chcę a ty nie masz prawa mnie z tego powodu dyskryminować publicznie. To wasza lewacka tolerancja tylko dla was.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
+9 # lewak 2021-09-28 20:28
Spokojnie, gdzie w komentarzu AntyPiSa jakaś dyskryminacja Twojej osoby? Tylko krytyka antyeuropejskoś ci Konfederacji. Nie można krytykować polityków, bo jakiś ich zwolennik uzna to za dyskryminację? Bez przesady. Sam napisałeś "wstyd za takich radnych", więc też dyskryminujesz tych co chcą na nich głosować :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+6 # AntyPiS 2021-09-28 22:40
Cytuję Arch Enemy:
Taki jesteś tolerancyjny platfusie? Mam prawo głosować na kogo chcę a ty nie masz prawa mnie z tego powodu dyskryminować publicznie. To wasza lewacka tolerancja tylko dla was.


Arch Enemy. Nie jestem ,,Platfusem" ani nie uważam siebie za ,,lewaka". Uważam siebie za tolerancyjnego człowieka bo możesz sobie wierzyć w Konfederację i Ci nie bronię. Wskazuję Ci tylko, że widząc igłę w czyimś oku nie widzisz belki w swoim. Korwin-Mikke i Sośnierz szli z hasłami antyunijnymi i uważali wręcz, że zniszczą UE od środka. Co się okazało. Hasła antyunijne dzisiejszych posłów Konfederacji będących ich integralną częścią, wręcz twarzą tak jak i PiS skończyły się na unijnych pieniądzach. Od kiedy pobieranie apanaży z UE przez kogoś jest czymś antyunijnym. Korwin-Mikke i Sośnierz są po prostu takimi samymi hipokrytami jak dzisiaj PiS. I to są fakty, które należy przedstawić a nie się obruszać, że się czyichś idoli politycznych wyjaśnia. I Arch Enemy jest jeszcze jedna rzecz. Konstruktywna krytyka i fakty nie są przejawem braku tolerancji. Nigdzie nie napisałem, że nie szanuję Twojego poglądu. Za to hejt, który ty zastosowałeś używając wyrażeń ,,platfus" czy ,,lewacka tolerancja" to są właśnie jego przykłady jest właśnie brakiem tolerancji do innych poglądów niż własne. Na przyszłość zastanów się co piszesz lub przed komentarzem policz sobie do 10 i odetchnij. Wtedy ,,tolerancja" sama przyjdzie ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ahmed
-4 # Ahmed 2021-09-29 13:49
الْغَيْن الْمُعْجَمَة وَتَشْدِيد السِّين الْمُهْمَلَة , وَيَجُوز صَرْفه وَتَرْكُ صَرْفه . وَالْمِسْمَعِيّ بِكَسْرِ الْمِيم الْأُولَى وَفَتْح الثَّانِي , وَاسْمه مَالِك بْن عَبْد الْوَاحِد , وَقَدْ تَقَدَّمَ بَيَانه مَرَّات , لَكِنِّي أُنَبِّه عَلَيْهِ وَعَلَى مِثْله لِطُولِ الْعَهْد بِهِ , كَمَا شَرَطْتهُ فِي الْخُطْبَة . ‏ ‏قَوْله : ( أَبُو رَافِع عَنْ أَبِي هُرَيْرَة ) ‏ ‏اِسْم أَبِي رَافِع : ( نُفَيْع ) وَقَدْ تَقَدَّمَ أَيْضًا . ‏ ‏قَوْله صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ( إِذَا قَعَدَ بَيْن شُعَبهَا الْأَرْبَع ثُمَّ جَهَدهَا ) ‏ ‏وَفِي رِوَايَة ( أَشْعُبهَا ) اِخْتَلَفَ الْعُلَمَاء فِي الْمُرَاد بِالشُّعَبِ الْأَرْبَع , فَقِيلَ : هِيَ الْيَدَانِ وَالرِّجْلَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالْفَخِذَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالشَّفْرَانِ , وَاخْتَارَ الْقَاضِي عِيَاض أَنَّ الْمُرَاد شُعَب الْفَرْج الْأَرْبَع , وَالشُّعَب النَّوَاحِي وَاحِدَتهَا شُعْبَة , وَأَمَّا مَنْ قَالَ : ( أَشْعُبِهَا ) , فَهُوَ جَمْع شُعَب . وَمَعْنَى ( جَهَدَهَا ) حَفَرَهَا كَذَا قَالَهُ الْخَطَّابِيُّ وَقَالَ غَيْره : بَلَغَ مَشَقَّتهَا , يُقَال : جَهِدْته وَأَجْهَدْته بَلَغْت مَشَقَّته , قَالَ الْقَاضِي عِيَاض رَحِمَهُ اللَّه تَعَالَى : الْأَوْلَى أَنْ يَكُون جَهَدَهَا بِمَعْنَى بَلَغَ جَهْده فِي الْعَمَل فِيهَا , وَالْجَهْد الطَّاقَة , وَهُوَ إِشَارَة إِلَى الْحَرَكَة وَتَمَكُّن صُورَة الْعَمَل , وَهُوَ نَحْو قَوْله مِنْ حَفَرَهَا أَيْ كَدّهَا بِحَرَكَتِهِ . وَإِلَّا فَأَيّ مَشَقَّة بَلَغَ بِهَا فِي ذَلِكَ . وَاللَّهُ أَعْلَم . وَمَعْنَى الْحَدِيث أَنَّ إِيجَاب الْغُسْل لَا يَتَوَقَّف عَلَى نُزُول الْمَنِيّ بَلْ مَتَى غَابَتْ الْحَشَفَة فِي الْفَرْج وَجَبَ الْغُسْل عَلَى الرَّجُل وَالْمَرْأَة , وَهَذَا لَا خِلَاف فِيهِ الْيَوْم , وَقَدْ كَانَ فِيهِ خِلَاف لِبَعْضِ الصَّحَابَة وَمَنْ بَعْدهمْ , ثُمَّ اِنْعَقَدَ الْإِجْمَاع عَلَى مَا ذَكَرْنَاهُ , وَقَدْ تَقَدَّمَ بَيَان هَذَا . قَالَ أَصْحَابنَا : وَلَوْ غَيَّبَ الْحَشَفَة فِي دُبُر اِمْرَأَة , أَوْ دُبُر رَجُل , أَوْ فَرْج بَهِيمَة , أَوْ دُبُرهَا , وَجَبَ الْغُسْل سَوَاء كَانَ الْمَوْلَج فِيهِ حَيًّا أَوْ مَيِّتًا , صَغِيرًا أَوْ كَبِيرًا , وَسَوَاء كَانَ ذَلِكَ عَنْ قَصْد أَمْ عَنْ نِسْيَان , وَسَوَاء كَانَ مُخْتَارًا أَوْ مُكْرَهًا , أَوْ اسْتَدْخَلَت الْمَرْأَة ذَكَرَهُ وَهُوَ نَائِم , وَسَوَاء اِنْتَشَرَ الذَّكَر أَمْ لَا , وَسَوَاء كَانَ مَخْتُونًا أَمْ أَغْلَف , فَيَجِب الْغُسْل فِي كُلّ هَذِهِ الصُّوَر عَلَى
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
-6 # Dmw 2021-09-29 16:45
Co ty pierdolisz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ahmed
-1 # Ahmed 2021-09-30 10:58
, وَاسْمه مَالِك بْن عَبْد الْوَاحِد , وَقَدْ تَقَدَّمَ بَيَانه مَرَّات , لَكِنِّي أُنَبِّه عَلَيْهِ وَعَلَى مِثْله لِطُولِ الْعَهْد بِهِ , كَمَا شَرَطْتهُ فِي الْخُطْبَة . ‏ ‏قَوْله : ( أَبُو رَافِع عَنْ أَبِي هُرَيْرَة ) ‏ ‏اِسْم أَبِي رَافِع : ( نُفَيْع ) وَقَدْ تَقَدَّمَ أَيْضًا . ‏ ‏قَوْله صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ( إِذَا قَعَدَ بَيْن شُعَبهَا الْأَرْبَع ثُمَّ جَهَدهَا ) ‏ ‏وَفِي رِوَايَة ( أَشْعُبهَا ) اِخْتَلَفَ الْعُلَمَاء فِي الْمُرَاد بِالشُّعَبِ الْأَرْبَع , فَقِيلَ : هِيَ الْيَدَانِ وَالرِّجْلَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالْفَخِذَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالشَّفْرَانِ , وَاخْتَارَ الْقَاضِي عِيَاض أَنَّ الْمُرَاد شُعَب الْفَرْج الْأَرْبَع , وَالشُّعَب النَّوَاحِي وَاحِدَتهَا شُعْبَة , وَأَمَّا مَنْ قَالَ : ( أَشْعُبِهَا ) , فَهُوَ جَمْع شُعَب . وَمَعْنَى ( جَهَدَهَا ) حَفَرَهَا كَذَا
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mohamad
-3 # Mohamad 2021-09-30 11:00
: ( إِذَا قَعَدَ بَيْن شُعَبهَا الْأَرْبَع ثُمَّ جَهَدهَا ) ‏ ‏وَفِي رِوَايَة ( أَشْعُبهَا ) اِخْتَلَفَ الْعُلَمَاء فِي الْمُرَاد بِالشُّعَبِ الْأَرْبَع , فَقِيلَ : هِيَ الْيَدَانِ وَالرِّجْلَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالْفَخِذَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالشَّفْرَانِ , وَاخْتَارَ الْقَاضِي عِيَاض أَنَّ الْمُرَاد شُعَب الْفَرْج الْأَرْبَع , وَالشُّعَب النَّوَاحِي وَاحِدَتهَا شُعْبَة , وَأَمَّا مَنْ قَالَ : ( أَشْعُبِهَا ) , فَهُوَ جَمْع شُعَب . وَمَعْنَى ( جَهَدَهَا ) حَفَرَهَا كَذَا قَالَهُ الْخَطَّابِيُّ وَقَالَ غَيْره : بَلَغَ مَشَقَّتهَا , يُقَال : جَهِدْته وَأَجْهَدْته بَلَغْت مَشَقَّته , قَالَ الْقَاضِي عِيَاض رَحِمَهُ اللَّه تَعَالَى : الْأَوْلَى أَنْ يَكُون جَهَدَهَا بِمَعْنَى بَلَغَ جَهْده فِي الْعَمَل فِيهَا , وَالْجَهْد الطَّاقَة , وَهُوَ إِشَارَة إِلَى الْحَرَكَة وَتَمَكُّن صُورَة الْعَمَل , وَهُوَ نَحْو قَوْله مِنْ حَفَرَهَا أَيْ كَدّهَا بِحَرَكَتِهِ . وَإِلَّا فَأَيّ مَشَقَّة بَلَغَ بِهَا فِي ذَلِكَ . وَاللَّهُ أَعْلَم . وَمَعْنَى الْحَدِيث أَنَّ إِيجَاب الْغُسْل لَا يَتَوَقَّف عَلَى نُزُول الْمَنِيّ بَلْ مَتَى غَابَتْ الْحَشَفَة فِي الْفَرْج وَجَبَ الْغُسْل عَلَى الرَّجُل وَالْمَرْأَة , وَهَذَا لَا خِلَاف فِيهِ الْيَوْم , وَقَدْ كَانَ فِيهِ خِلَاف لِبَعْضِ الصَّحَابَة وَمَنْ بَعْدهمْ , ثُمَّ اِنْعَقَدَ الْإِجْمَاع عَلَى مَا ذَكَرْنَاهُ , وَقَدْ تَقَدَّمَ بَيَان هَذَا . قَالَ أَصْحَابنَا : وَلَوْ غَيَّبَ الْحَشَفَة فِي دُبُر اِمْرَأَة , أَوْ دُبُر رَجُل , أَوْ فَرْج بَهِيمَة , أَوْ دُبُرهَا , وَجَبَ الْغُسْل سَوَاء كَانَ الْمَوْلَج فِيهِ حَيًّا أَوْ مَيِّتًا , صَغِيرًا أَوْ كَبِيرًا , وَسَوَاء كَانَ ذَلِكَ عَنْ قَصْد أَمْ عَنْ نِسْيَان , وَسَوَاء كَانَ مُخْتَارًا أَوْ مُكْرَهًا ,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ahmed
-4 # Ahmed 2021-09-30 11:02
هِيَ الْيَدَانِ وَالرِّجْلَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالْفَخِذَانِ , وَقِيلَ : الرِّجْلَانِ وَالشَّفْرَانِ , وَاخْتَارَ الْقَاضِي عِيَاض أَنَّ الْمُرَاد شُعَب الْفَرْج الْأَرْبَع , وَالشُّعَب النَّوَاحِي وَاحِدَتهَا شُعْبَة , وَأَمَّا مَنْ قَالَ : ( أَشْعُبِهَا ) , فَهُوَ جَمْع شُعَب . وَمَعْنَى ( جَهَدَهَا ) حَفَرَهَا كَذَا قَالَهُ الْخَطَّابِيُّ وَقَالَ غَيْره : بَلَغَ مَشَقَّتهَا , يُقَال : جَهِدْته وَأَجْهَدْته بَلَغْت مَشَقَّته , قَالَ الْقَاضِي عِيَاض رَحِمَهُ اللَّه تَعَالَى : الْأَوْلَى أَنْ يَكُون جَهَدَهَا بِمَعْنَى بَلَغَ جَهْده فِي الْعَمَل فِيهَا , وَالْجَهْد الطَّاقَة , وَهُوَ إِشَارَة إِلَى الْحَرَكَة وَتَمَكُّن صُورَة الْعَمَل , وَهُوَ نَحْو قَوْله مِنْ حَفَرَهَا أَيْ كَدّهَا بِحَرَكَتِهِ . وَإِلَّا فَأَيّ مَشَقَّة بَلَغَ بِهَا فِي ذَلِكَ . وَاللَّهُ أَعْلَم . وَمَعْنَى الْحَدِيث أَنَّ إِيجَاب الْغُسْل لَا يَتَوَقَّف عَلَى نُزُول الْمَنِيّ بَلْ مَتَى غَابَتْ الْحَشَفَة فِي الْفَرْج وَجَبَ الْغُسْل عَلَى الرَّجُل وَالْمَرْأَة , وَهَذَا لَا خِلَاف
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mohamad
-5 # Mohamad 2021-09-30 12:00
Cytuję AntyPiS:
Cytuję Arch Enemy:
Taki jesteś tolerancyjny platfusie? Mam prawo głosować na kogo chcę a ty nie masz prawa mnie z tego powodu dyskryminować publicznie. To wasza lewacka tolerancja tylko dla was.


Arch Enemy. Nie jestem ,,Platfusem" ani nie uważam siebie za ,,lewaka". Uważam siebie za tolerancyjnego człowieka bo możesz sobie wierzyć w Konfederację i Ci nie bronię. Wskazuję Ci tylko, że widząc igłę w czyimś oku nie widzisz belki w swoim. Korwin-Mikke i Sośnierz szli z hasłami antyunijnymi i uważali wręcz, że zniszczą UE od środka. Co się okazało. Hasła antyunijne dzisiejszych posłów Konfederacji będących ich integralną częścią, wręcz twarzą tak jak i PiS skończyły się na unijnych pieniądzach. Od kiedy pobieranie apanaży z UE przez kogoś jest czymś antyunijnym. Korwin-Mikke i Sośnierz są po prostu takimi samymi hipokrytami jak dzisiaj PiS. I to są fakty, które należy przedstawić a nie się obruszać, że się czyichś idoli politycznych wyjaśnia. I Arch Enemy jest jeszcze jedna rzecz. Konstruktywna krytyka i fakty nie są przejawem braku tolerancji. Nigdzie nie napisałem, że nie szanuję Twojego poglądu. Za to hejt, który ty zastosowałeś używając wyrażeń ,,platfus" czy ,,lewacka tolerancja" to są właśnie jego przykłady jest właśnie brakiem tolerancji do innych poglądów niż własne. Na przyszłość zastanów się co piszesz lub przed komentarzem policz sobie do 10 i odetchnij. Wtedy ,,tolerancja" sama przyjdzie ;-)

قَالَهُ الْخَطَّابِيُّ وَقَالَ غَيْره : بَلَغَ مَشَقَّتهَا , يُقَال : جَهِدْته وَأَجْهَدْته بَلَغْت مَشَقَّته , قَالَ الْقَاضِي عِيَاض رَحِمَهُ اللَّه تَعَالَى : الْأَوْلَى أَنْ يَكُون جَهَدَهَا بِمَعْنَى بَلَغَ جَهْده فِي الْعَمَل فِيهَا , وَالْجَهْد الطَّاقَة , وَهُوَ إِشَارَة إِلَى الْحَرَكَة وَتَمَكُّن صُورَة الْعَمَل , وَهُوَ نَحْو قَوْله مِنْ حَفَرَهَا أَيْ كَدّهَا بِحَرَكَتِهِ . وَإِلَّا فَأَيّ مَشَقَّة بَلَغَ بِهَا فِي ذَلِكَ . وَاللَّهُ أَعْلَم . وَمَعْنَى الْحَدِيث أَنَّ إِيجَاب الْغُسْل لَا يَتَوَقَّف عَلَى نُزُول الْمَنِيّ بَلْ مَتَى غَابَتْ الْحَشَفَة فِي الْفَرْج وَجَبَ الْغُسْل عَلَى الرَّجُل وَالْمَرْأَة , وَهَذَا لَا خِلَاف فِيهِ الْيَوْم , وَقَدْ كَانَ فِيهِ خِلَاف لِبَعْضِ الصَّحَابَة وَمَنْ بَعْدهمْ , ثُمَّ اِنْعَقَدَ الْإِجْمَاع عَلَى مَا ذَكَرْنَاهُ , وَقَدْ تَقَدَّمَ بَيَان هَذَا . قَالَ أَصْحَابنَا : وَلَوْ غَيَّبَ الْحَشَفَة فِي دُبُر اِمْرَأَة , أَوْ دُبُر رَجُل , أَوْ فَرْج بَهِيمَة , أَوْ دُبُرهَا , وَجَبَ الْغُسْل سَوَاء كَانَ الْمَوْلَج فِيهِ حَيًّا أَوْ مَيِّتًا , صَغِيرًا أَوْ كَبِيرًا , وَسَوَاء كَانَ ذَلِكَ عَنْ قَصْد أَمْ عَنْ نِسْيَان , وَسَوَاء كَانَ مُخْتَارًا أَوْ مُكْرَهًا , أَوْ اسْتَدْخَلَت الْمَرْأَة ذَكَرَهُ وَهُوَ نَائِم , وَسَوَاء اِنْتَشَرَ الذَّكَر أَمْ لَا , وَسَوَاء كَانَ مَخْتُونًا أَمْ أَغْلَف
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+5 # Dmw 2021-09-30 15:19
Redakcjo,pousuw ajcie te islamskie wpisy,bo jakiś kretyn wkleja takie gówno z którego nikt nic nie rozumie. Nie róbcie sobie jaj na naszej stronie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
0 # polak2010* 2021-09-30 16:49
Cytuję Dmw:
Redakcjo,pousuwajcie te islamskie wpisy,bo jakiś kretyn wkleja takie gówno z którego nikt nic nie rozumie. Nie róbcie sobie jaj na naszej stronie


Myslisz, że ten tuman to rozumie?;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
bolo
0 # bolo 2021-09-29 10:12
Cytuję AntyPiS:
Cytuję Arch Enemy:
Wstyd za takich radnych! Teraz tylko Konfederacja!


Ta już na pewno ;-) Ci to tak chcieli zniszczyć UE od środka i uwolnić Nas od jakiegoś mitycznego ucisku, że bez skrępowania pobierali kasę z UE jako Europosłowie za czasów jeszcze KNP a teraz są członkami Korwina. Nazwiska Korwin-Mikke i Sośnierz raczej nie są anonimowe ;-)

Idąc twoim tokiem rozumowania należy przyjąć, że opozycja która przeciez nie rządzi w Polsce, powinna się zrzec diet poselskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+2 # AntyPiS 2021-09-29 11:15
Cytuję bolo:
Cytuję AntyPiS:
Cytuję Arch Enemy:
Wstyd za takich radnych! Teraz tylko Konfederacja!


Ta już na pewno ;-) Ci to tak chcieli zniszczyć UE od środka i uwolnić Nas od jakiegoś mitycznego ucisku, że bez skrępowania pobierali kasę z UE jako Europosłowie za czasów jeszcze KNP a teraz są członkami Korwina. Nazwiska Korwin-Mikke i Sośnierz raczej nie są anonimowe ;-)

Idąc twoim tokiem rozumowania należy przyjąć, że opozycja która przeciez nie rządzi w Polsce, powinna się zrzec diet poselskich.


Otóż nie. Dzisiejsza opozycja nie szła do wybórow z hasłami rozwalenia Parlamentu od środka, aby przestał istnieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |