W Lubaczowie oficjalnie uruchomiono portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro prasowe UMWP
fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro prasowe UMWP

fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro prasowe UMWP

Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie przy udziale m.in. Władysława Ortyla, Pawła Kukiza odbyło się wydarzenie podczas którego oficjalne zaprezentowano portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

To ważna chwila, kiedy bogactwo kultury Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, nasza spuścizna i dziedzictwo wieków, tworzone przez przodków stają się dostępne na wyciagnięcie ręki, w zasięgu klawiszy domowego komputera – mówił z radością marszałek Władysław Ortyl, podczas oficjalnego uruchomienia Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczpospolitej w Lubaczowie, który znajduje się pod tym linkiem http://kresymuzeum.pl.

Oficjalne uruchomienie portalu było jednym z wydarzeń Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przedsięwzięcia ważnego dla kształtowania tożsamości kulturowej Podkarpacia i Roztocza. W ramach Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych, które jest częścią Festiwalu, odbyła się prezentacja instytucji zajmujących się dziedzictwem historyczno-kulturowym Kresów oraz organizacji,  stowarzyszeń i środowisk Kresowych. Symbolicznym otwarciem spotkania Kresowiaków było właśnie uruchomienie portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Odbyło się ono w Lubaczowie, w Miejskim Domu Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł Paweł Kukiz, marszałek Władysław Ortyl,  burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak - który przedstawił ideę powstania Muzeum Dziedzictwa i Kultury w Brzegu, wójt  gminy Lubaczów Wiesław Kapel, przedstawiciel Muzeum Lubelskiego Marcin Gapski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w RzeszowieRobert Godek.

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej to projekt przygotowany i zrealizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego przy udziale środków  EFRR, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WP 2014-2020 oraz pieniędzy z budżetu województwa. Projekt powstawał w latach 2016 - 2020 a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów – informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem.

Dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiło się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie. Głównym zadaniem portalu  jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach.

Muzeum powstało dzięki staraniom Samorządu Województwa Podkarpackiego. Intencję jego powołania Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraził już w sierpniu 2013 roku,  uruchamiając późniejsze prace prowadzone na Podkarpaciu m.in. przez Akademię Dziedzictwa Kresów.

To ważna chwila, kiedy bogactwo kultury Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, nasza spuścizna i dziedzictwo wieków, tworzone przez przodków stają się dostępne na wyciagnięcie ręki, w zasięgu klawiszy domowego komputera – mówił z radością marszałek Władysław Ortyl w Lubaczowie

Portal prezentuje zdigitalizowane obiekty muzealne oraz pamiątki związane z Kresami, także w formie trójwymiarowej i obrotowej, jako katalog zbiorów i kolekcji tematycznych, bazy danych oraz przygotowywane specjalnie dla portalu ścieżki tematyczne, ukazujące ważne, przekrojowe zagadnienia związane z historią i kulturą Kresów.

Dzięki współpracy z Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz  Arboretum w Bolestraszycach, zdigitalizowano i pozyskano ponad 1000 obiektów muzealnych, które tworzą wyjściowy zasób portalu. Łączna waga ponad 18 tysięcy plików  graficznych, które składają się na portal to 2,6 TB.  Na wirtualnej platformie udostępniane są także inne materiały tekstowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe itp. Trzon portalowej opowieści o Kresach stanowią 4 ścieżki tematyczne. Ich liczba i tematyka będzie sukcesywnie powiększana wraz z nawiązywaniem współpracy z kolejnymi interesariuszami. Stąd interaktywny charakter Portalu, którego ideą jest również kooperacja z osobami i środowiskami, które zechcą zaangażować się w jego współtworzenie.

Portal jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego operatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu, gdzie utworzono zespół redakcyjny.

Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz/Biuro prasowe UMWP

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg

Źródło: podkarpackie.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.