Niezwykły mural na budynku MBP w Lubaczowie

fot. MBP Lubaczófot. MBP Lubaczó

Żołnierze 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich zostali uczczeni na muralu, który powstał właśnie w Lubaczowie.

Ten symboliczny ścienny „pomnik” dla bohaterów wojennych jest częścią kolejnej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego jest efektem współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminą Lubaczów.

Wielkoformatowa kompozycja wpisana w biało-czerwony sztandar 39. Pułku wypełniła przestrzeń na elewacji budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego przy ulicy T. Kościuszki 18 w Lubaczowie. Za projekt i wykonanie muralu odpowiada Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce, doktor sztuk pięknych, wykładowca UMCS w Lublinie, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Jako autor licznych projektów muralowych w wielu polskich miastach został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przedsięwzięcie jest finansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Mural powstał w szerszym kontekście działań samorządu województwa na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Kresów, integrując w tym wypadku także cenny aspekt dziejów lokalnych. 39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich na stałe wpisał się bowiem w historię Lubaczowa, proces odzyskania niepodległości oraz kształtowania i obrony granic odrodzonego państwa polskiego (1918-1920). Ponadto obecność żołnierzy miała znaczący wpływ na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze miasta.

Partnerzy projektu – samorząd województwa, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gmina Lubaczów, przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest popularyzacja tematyki muralu i oddanie hołdu lokalnym bohaterom. Ich szczegółowy program znajdzie się na stronach internetowych współorganizatorów przedsięwzięcia.

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów, 25 lipca 2021 r. o godzinie 11.30. Wcześniej, na godzinę 10.00 organizatorzy zapraszają na sesję popularnonaukową poświęconą tematyce muralu, która odbędzie się w Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Jana III Sobieskiego 4.

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi.

Program wydarzeń towarzyszących:
24 lipca 2021
18:00 – Animacje dla najmłodszych (dmuchańce, malowanie twarzy, animator), miejsce: lubaczowski rynek
19:00 – Koncert pieśni sakralnych, miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie
20:30 – Wernisaż wystawy “39 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich w Lubaczowie”, miejsce: lubaczowski rynek
21:00 – Rozstrzygnięcie III edycji konkursu “Kresowe Wspomnienia”, miejsce: lubaczowski rynek
21:30 – Premiera filmu “Moje Kresy – Wspomnienia mieszkańców powiatu lubaczowskiego”, miejsce: lubaczowski rynek

25 lipca 2021
10:00 – Sesja popularnonaukowa: 39 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich – dr Zygmunt Kubrak, Korpus Ochrony Pogranicza i jego misja cywilizacyjna na Kresach – Mateusz Werner, miejsce: Muzeum Kresów w Lubaczowie
11:30 – Uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich, miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie
12:00 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości
13:00 – Msza św. Kresowa, miejsce: Konkatedra bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie

Lipiec / sierpień 2021
Wakacje z questem – questowe wędrówki po ziemi lubaczowskiej, miejsce: miasto Lubaczów
(Ulotki questowe do pobrania w MBP w Lubaczowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie)

29 sierpnia 2021
22:00 – Spektakl teatru Magapar pt. “My”, miejsce: zespół zamkowo-parkowy przy Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wrzesień 2021
Historia lubaczowskiego muralu – zajęcia dla młodzieży ze szkół z terenu powiatu lubaczowskiego

 

Źródło: MBP Lubaczów