Panie z KGW w Kobylnicy Ruskiej w programie „Pytanie na śniadanie” [ZDJĘCIA][VIDEO]

fot. kadr Pytanie na śniadanie
fot. kadr Pytanie na śniadanie

fot. kadr Pytanie na śniadanie

W zeszłą sobotę 29 maja w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbył się wojewódzki półfinał Festiwalu Polska od Kuchni, w którym powiat lubaczowski reprezentowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich – Panie z Kobylnicy Ruskiej i Horyńca Zdroju. Dla KGW w Kobylnicy Ruskiej było to wydarzenie szczególnie  wyjątkowe ponieważ o przygotowanych potrawach  opowiadały na antenie „Pytanie na Śniadanie” oraz w TVP Kobieta.

- Zgłaszając swój udział do pierwszego etapu Festiwalu Polska od Kuchni nawet przez myśl nam nie przeszło, że będzie to dla nas przepustka do pokazania się w ogólnopolskiej telewizji śniadaniowej. Komisja z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie uznała, że nasz Chłopski Garnek jest interesujący i chcą zobaczyć nas na żywo wśród 22 KGW podkarpacia  podczas półfinałów w Sanoku. Później otrzymałam telefon z  informacją, że nasze zgłoszenie zostało dodatkowo wyróżnione i  tym samym będziemy miały okazję zaprezentować się na żywo podczas transmisji w Pytaniu na Śniadanie na TVP2. – opowiada Przewodnicząca.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy Ruskiej zaprezentowały na swoim stole kuchnię pogranicza polsko-ukraińskiego. Nie zabrakło tradycyjnych dań  regionu takich jak  Kaszak gryczany zwany Pierogiem, bułeczki drożdżowe z nadzieniem ziemniaczano-twarogowym, podkarpackie proziaki czy domowy chleb ze smalcem.

- Naszym daniem głównym był Chłopski Garnek – danie odświętne odzwierciedlające reprezentowany przez nas region rolniczy. Danie składa się z warzyw, mięsa wieprzowego, domowych kiszonych ogórków a całość zasmażona dodatkowo paloną mąką. Dlaczego odświętne? Ponieważ kuchnia naszych regionów była głównie jarska a mięsa spożywało się od święta.

Oprócz dań na wiejskim stole zobaczyć można było skarby domowych spiżarni – Syrop miętowy, Weki z mięsa wieprzowego czy Miód z mniszka lekarskiego, a także skosztować pysznych nalewek – malinowej i różanej.

- Wyjazd do Sanoka, reprezentowanie naszej okolicy i gminy Wielkie Oczy w ogólnopolskiej telewizji to dla nas bardzo duże docenienie. Cieszy nas to ogromnie. Gratulujemy też Koleżankom z KGW w Horyńcu-Zdroju i cieszymy się, że mogłyśmy wspólnie reprezentować Powiat Lubaczowski.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć fragment programu Pytanie na śniadanie, w którym wystąpiły panie z Kobylnicy Ruskiej.

 

DSC_0075.jpgDSC_0076.jpgDSC_0078.jpgDSC_0080.jpgDSC_0085.jpgDSC_0100.jpgDSC_0106.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.