Najcenniejsze drewno sprzedane. Za nami XXII Submisja Drewna

Składnica w Oleszycach fot. Nadleśnictwo Oleszyce
Składnica w Oleszycach fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Składnica w Oleszycach fot. Nadleśnictwo Oleszyce

We wtorek 23 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu (Nadleśnictwo Lesko) w tym roku wystawiono 1781 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu – 1098 m. sześc., jaworu – 201 m, jesionu - 192 m, modrzewia - 130 m, dębu czerwonego - 74 m, buka – 70 m oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu. Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca przez cały poprzedzający submisję tydzień lutego.

Oferty zakupu złożyło 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Nabyły one łącznie prawie 1769 m sześc., czyli ponad 99 procent oferowanego surowca. Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2607 zł.

Z kolei najwyższa cena jednostkowa wyniosła 22 681 zł za m sześc. za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Zakupiła ją firma z Włoch.

- Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości - mówiła obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Warto zwrócić uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna, stąd zasłużony sukces. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od gospodarki drewnem.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

Drewno na ten przetarg wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy.

Co to jest submisja? Pooglądajcie film zrealizowany przez Nadleśnictwo Oleszyce

Źródło: RDLP w Krośnie

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

No result...

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.