Uwaga! Dziury na drogach

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Po kilkunastu mroźnych dniach nadchodzi ocieplenie. Powoli biały puch znika z dróg i pojawiają się dziury. Najgorzej jest na drogach, które dawno nie były remontowane.

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców, ale również dla infrastruktury drogowej i drogowców. Wahania temperatur powodują pojawianie się większej ilości dziur w drogach – w szczególności na jezdniach, które od jakiegoś czasu wymagają remontu. Ma to związek z faktem iż o tej porze roku nawierzchnie asfaltowe ulegają tak zwanemu „zmęczeniu powierzchni drogowej”. W mikropęknięciach gromadzi się woda, która zamarzając zwiększa swoją objętość, a gdy przychodzi ocieplenie powraca do stanu ciekłego. W ten sposób powstają znacznie większe pęknięcia w drogach. Im większe uszkodzenie, tym większa podatność na jego powiększenie się. Dlatego też, jeżeli droga nie była remontowana przez dłuższy czas to możemy spodziewać się większych uszkodzeń.

Co ważne, dziurawa droga stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz tego, że możemy uszkodzić sobie samochód, to nagłe ominięcie uszkodzonego kawałka jezdni może być ryzykowane na ruchliwej drodze.

Gminy, powiaty i zarząd dróg wojewódzkich  co roku przeznaczają ogromne pieniądze na łatanie dziur po zimach. Uzupełnianie ubytków w drogach asfaltowych odbywa się dwoma metodami: „na ciepło”, czyli używa się gorącej, rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej i „na zimno” poprzez użycie zimnej MMA (popularnie określanej mianem asfaltu). W okresie letnim używa się głównie pierwszej metody, a w okresie zimowym drugiej. Jest ona stosowana przy dziurach wymagających szybkiej interwencji. Ze względu na to, że nie jest to metoda długoterminowa, stosuje się ją tylko w sytuacjach awaryjnych. Do takich dziur naprawionych metodą „na zimno” drogowcy na pewno wrócą latem.

Czekamy na wasze zdjęcia, które pokażą stan dróg po zimie w waszej okolicy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Źródło: zlubaczowa.pl, zditm.szczecin.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Koń polski
+13 # Koń polski 2021-02-18 13:54
Do takich dziur naprawionych metodą „na zimno” drogowcy na pewno wrócą" .Żebyś się nie zdziwił;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Zenek
+14 # Zenek 2021-02-18 18:11
Śnieg jeszcze leży, a asfalt już się rozpuścił ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jo
+13 # Jo 2021-02-18 18:51
tak właśnie wygląda droga do Jarosławia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
nx
+8 # nx 2021-02-18 18:58
A gospodarka komunalna przygotowała na bieżący sezon zimowy 0 kg soli. I tak będzie teraz sobie w mieście odmarzać, zamarzać rozsadzać itd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
mieszkaniec
-2 # mieszkaniec 2021-02-18 23:31
W Cieszanowie chodniki już drugi tydzień nie są odśnieżane na odcinkach za utrzymanie których odpowiedzialna jest gmina. Dotyczy to m.in. przy ul. Sienkiewicza i Warszawskiej. Są to chodniki przylegające do dróg wojewódzkich na których jest duży ruch i ludzie z powodu zalegającej grubej warstwy śniegu zmuszeni są chodzić jezdnią, narażając się na niebezpieczeńst wo. W tej sprawie interweniowali mieszkańcy i radni z Cieszanowa - bezskutecznie. Czyżby radny powiatowy z gminy Cieszanów tak aktywny w błahych sprawach nie dostrzegał tak poważnego problemu. W ostatnim czasie ma decydujący wpływ na wiele decyzji podejmowanych przez władze gminy, więc tłumaczenie że to nie jego sprawa jest nieuzasadnione. W tym roku dużo odcinków gminnych mieszkańcy Cieszanowa odśnieżali we własnym zakresie bo do tej pory byłyby nieprzejezdne. Ciekawe czy nikt nie odśnieżał w okolicznych miejscowościach Cieszanowa. Czyżby brakowało pracowników gminnych?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
n
+1 # n 2021-02-19 08:28
Na ulicy Nowej ,tej od Wyszyńskiego do delikatesów Centrum na środku drogi bryły lodu takie ,że można miska olejową zostawić na drodze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.