Najcenniejsze drewno w Oleszycach. Rusza kolejna submisja [VIDEO]


Na placu składowym przy Nadleśnictwie Oleszyce wystawione zostało najcenniejsze drewno. Każdy z nas może zobaczyć piękne sztuki dęba, buka czy modrzewia. Zobaczcie film, w którym leśnicy opowiadają o "XXII Submisji Drewna Cennego".

Co można rozumieć przez słowo Submisja? Jest to pisemna, ofertowa licytacja poszczególnych sztuk drewna, gdzie wygrywa najwyższa oferowana cena.

W tym roku już po raz XXII RDLP w Krośnie organizuje taką formę sprzedaży drewna. Na składnicach w Oleszycach i Załużu (Nadleśnictwo Lesko) do sprzedaży jest wystawiane drewno z przeznaczeniem do przerobu na okleinę (fornir). W sumie w tym roku na składnicy w Oleszycach wystawiono ponad 1150 m3 cennego drewna. Najwięcej jest dęba szypułkowego - 993 m3. Można zobaczyć też dęba czerwonego (66 m3), modrzewia, (44 m3), jesiona (24 m3), buka (20 m3) czy olchę (9 m3). Wszystkie sztuki pochodzącą z terenu Nadleśnictw RDLP w Krośnie.

Celem submisji jest sprzedanie w najlepszej cenie najcenniejszych jakościowo sztuk drewna, pozyskanych w wyniku cięć planowych i wyselekcjonowanych przez powołaną do tego celu komisję. W skali Nadleśnictwa masa pozyskiwanego drewna do celów submisji stanowi 0,1% drewna pozyskanego w przeciągu roku.

Wybrane sztuki są transportowane na składnicę, gdzie po raz kolejny, z bardzo dużą dokładnością są mierzone, by móc określić ich wymiar i masę. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.

W tej chwili trwają prace przygotowawcze, drewno jest mierzone, numerowane i katalogowane. Od 16 lutego drewno będzie dostępne dla potencjalnych nabywców, a 23 lutego nastąpi rozstrzygnięcie w Nadleśnictwie Brzozów.

Zobaczcie film:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: