Wieczna pamięć. 81. rocznica masowych deportacji mieszkańców gminy Cieszanów

fot. Marcin Piotrowski
fot. Marcin Piotrowski

fot. Marcin Piotrowski

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wśród nich było około 300 mieszkańców gminy Cieszanów. W związku z 81. rocznicą tamtych wydarzeń władze gminy z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym na czele uczciły ofiary tragicznych wywózek w głąb ZSRR.

Pod pomnikami upamiętniającymi ofiary wywózek delegacja mieszkańców złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze. Do chwili obecnej na terenie gminy mieszka jeszcze kilkanaście osób, które przetrwały wieloletnią tułaczkę i ciężkie warunki życia w głębi ZSRR.
Nad ranem 10 lutego do domów mieszkańców Dachnowa, Nowego Sioła, Dąbrówki, Czereśni, Kolonii Dąbrowskiej i Chotylubia kolbami karabinów zastukali funkcjonariusze milicji i NKWD. Akcję przesiedlenia przeprowadzono na podstawie imiennych spisów. Mieszkańcy zostali brutalnie wypędzeni ze swoich domów, by następnego dnia ze stacji kolejowej w Lubaczowie odjechać w nieznane. Przez niemal 2 miesiące podróżowali w bydlęcych wagonach, stłoczeni wraz z innymi nieszczęśnikami po 70 osób w wagonie. Wreszcie po przejechaniu prawie 5 tysięcy kilometrów dotarli do Omska. Tam zostali zmuszeni do katorżniczej pracy w tajdze. Na nieludzkiej ziemi na zawsze pozostało wielu z nich. Nazwiska tych którzy do kraju nigdy nie wrócili zostały wymienione na Pomniku ku Czci Ofiar II Wojny Światowej w Cieszanowie.

Wywózki pozostawiły olbrzymią traumę w osobach które przetrwały zsyłkę i po latach powróciły w swoje rodzinne strony. Do dziś na terenie gminy Cieszanów działa koło Związku Sybiraków. Z roku na rok światków tragicznych wydarzeń z roku 1940 ubywa. Dlatego tak ważna jest pamięć o ofiarach. Przypominał o tym w swoim wystąpieniu skierowanym do mieszkańców burmistrz Zdzisław Zadworny. „Chcemy o nich pamiętać, żeby nigdy więcej takie rzeczy się nie powtórzyły. (…) Dla nas musi to być pamiątka. Dlatego musimy dbać o to żeby był pokój. Aby nigdy nasze dzieci, nasze wnuki nie przeżywały tego co nasi dziadowie”.

81-rocznica0.jpg81-rocznica1.jpg81-rocznica2.jpg81-rocznica3.jpg81-rocznica4.jpg81-rocznica5.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Arch Enemy
+12 # Arch Enemy 2021-02-11 10:57
Zagadka historyczna: kto przygotowywał ruskim listy rodzin do deportacji?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
kolonijczyk
+4 # kolonijczyk 2021-02-14 22:39
Dabrowka do dzisiejszego dnia nazywana jest Kolonia,lmieszk ancy odkupili ziemie od barona i wszystkimi silami wybudowali wszystko,niekto rzy nie mogli tego zcierpiec,zwlas za ci z sasiedniej wioski ,lista do wywozu byla tam wlasnie przygotowana,za brali,zrabowali i spalili wszystko,Ci co wrocili budowali wszystko od nowa,nic nie zostalo oprocz jednej rodziny ktora w nocy poprzedzajacej wywoz uciekla z domu,nie podzielili sie wiadomoscia z innymi,
Historia tej malej wsi jest ciekawa,jeszcze zyja tam ci ktorzy przezyli i wszystko pamiataja,opowi adal mi jeden z mieszkancow Nowego Siola jak wywozili z Dabrowki ludzi,rodzina zabrala na droge kawek swinskiego miesa,w trakcie przejazdu przez Czeresnie jeden z mieszkancow zciagnal z sani te swinska noge i uciekl,to nie jakies polityczne lub historyczne pobudki ale zwykla zazdrosc,chciwo sc i mozliwosc zemsty wyslala tych biednych ludzi na 6 lat tulaczki,wielu z nich nie wrocilo,wszystk o mozna przebaczyc ale zapomniec tego nie wolno i sie nie da...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Orion
+14 # Orion 2021-02-11 11:21
Odpowiedź na to pytanie może brzmieć ukrainofobiczni e i antysemicko, wiec odpowiem na to pytanie w ten sposób, że listy Polaków do deportacji przygotowywali byli obywatele II RP służący sowietom i nie posiadający narodowości polskiej..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
0 # polak2010 2021-02-11 12:15
Zauważcie ile Polaków, małych dzieci ucierpiało lub zmarło przez chore zapędy rosji i niemiec którzy chcieli przejąć ,,władzę nad światem" i do tej pory ich buta mająca się wywyższać nad inne narody chyba się nigdy nie skończy oni tacy są.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dahnuf
+8 # dahnuf 2021-02-11 21:11
Historia jest nauczycielką życia. Nasi dziadkowie i babcie przetrwali Syberię między innymi dzięki wspólnocie.
Polecam wywiady z Sybirakami szczególnie te sprzed kilkunastu lat. Chwyta za serce to gdy mówią jak ludzie dzielili się "kartoszkiem".
Zachodzi pytanie jak byśmy dziś postąpili gdy do naszych drzwi puka nieznana osoba i prosi o jedzenie... Dasz kromkę chleba, czy poszczujesz psami polerując lakier samochodu i lajkując gówno posty na FB?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Andrzej
+6 # Andrzej 2021-02-12 07:39
sprostowanie= nie pukali tylko walili kolbami w drzwi!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.