Powiat lubaczowski: Upamiętnili ofiary Holocaustu

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

27 stycznia, podczas XIII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, przedstawiciele Samorządu Powiatu Lubaczowskiego złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy pomniku, dokumentującym tragiczne dzieje żydowskich mieszkańców Lubaczowa i okolic.

Przed wojną Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Lubaczowa. – 8 stycznia 1943 roku, w ukraińskie Boże Narodzenie, Niemcy zlikwidowali getto. W jednym z masowych grobów pod Dachnowem pochowano ponad tysiąc Żydów z Lubaczowa, w drugim prawdopodobnie znaleźli się Żydzi z francuskiego transportu wiezionego do obozu w Bełżcu. “Nie znamy waszych nazwisk, lecz zawsze będziecie w naszych sercach. Pamięci Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar holocaustu zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w Lubaczowie i okolicach w 1943 roku” – napis tej treści w językach polskim, jidysz i angielskim znajduje się na pomniku odsłoniętym 27 maja 2008 roku. Na uroczystości obecnych było wówczas około 200 osób, w tym młodzież, mieszkańcy Lubaczowa, przedstawiciele władz samorządowych, wojewoda podkarpacki, byli konsulowie Niemiec, USA i Francji oraz biskup lubaczowsko-zamojski i przedstawiciel Kościoła grekokatolickiego. Obecni byli również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Krakowa oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Galicji Edgar Gluck z Nowego Jorku, który przyjechał z rodziną. -  informuje Starostwo Powiatowe w Lubaczowie

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Uchwaliło go Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku, aby uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej. 27 stycznia to również rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w którym naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś Auschwitz jest symbolem Zagłady i tragedii II wojny światowej.

Od wielu lat pamięć o lubaczowskich Żydach, w tym tych pomordowanych i pochowanych na polu pod Dachnowem, jest przywracana m.in. przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W szkołach, muzeach, bibliotekach i innych instytucjach przygotowywane są prelekcje dla młodzieży, wykłady czy spotkania z ocalałymi z Holocaustu żydowskimi mieszkańcami naszych terenów. W tym roku takie wydarzenia są niemożliwe. Niemniej przedstawiciele lubaczowskich samorządowców ze Starostą Zenonem Swatkiem na czele, przedstawiciel poseł Teresy Pamuły oraz reprezentanci instytucji, zebrali się jak co roku przy obelisku na trasie z Lubaczowa do Dachnowa i złożyli tam symboliczne wiązanki kwiatów, a także zapalili znicze, upamiętniając w ten sposób tragiczne dzieje lubaczowskich Żydów.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

Holocaust-202102.jpgHolocaust-202103.jpgHolocaust-202106.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Olo
+14 # Olo 2021-01-27 15:09
Pytanko ; kiedyś płot żydowskiego cmentarza koło liceum był wyposażony w piękną bramę i furtkę. Obecnie jest tam brama z brzydkiej blachy. Poprzednie zaginęły?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-5 # polak2010 2021-01-27 19:54
Zauważcie proszę jak Niemcy przez ostatnie lata zakłamują historię, że podczas drugiej wojny światowej ludzi mordowali niby ,,naziści" a zauważcie także kto wyzywa np. w parlamencie europejskim ludzi nazistami i co ważne kogo nazywa nazistami.

Ci niemieccy zbrodniarze za swoje mordy na ludności cywilnej na małych dzieciach które rzucali do pieców powinni mieć zakaz głosu na 100 lat i prosić każdą z osobna rodziny pomordowanych o przebaczenie.

A świat i Europa za szybko im to wybaczyła.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ból większy niż twój
+11 # Ból większy niż twój 2021-01-27 19:59
A jak tam reparacje wojenne dla Polski o których tak głośno mówiła nasza gwiazda w europarlamencie , niejaki Patryk Jaki? Euro dutki w portfelu się zgadzają, to temat umarł?

Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+7 # AntyPiS 2021-01-27 20:39
Dziś dzień związany z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birke nau to się pewnie naoglądałeś PiS-owskiej propagandy historycznej. Oddzielili się prawdziwą grubą krechą od nazistów. To, że akurat ich ,,zły okres" przypadł na XX wiek jest pamiętane. Jakby się też przypatrzeć były też inne wydarzenia, ze życie traciły niewinne osoby. Były tak samo Bałkany w latach 90-tych. I mimo wszystko rozliczyli się w pewnym sensie z historią i nikt nie czci tych nazistów jako wielkich bohaterów. A w Polsce były grupy Żołnierzy Wyklętych jak np. grupy Romualda Rajsa, ps. "Burego" czy Józefa Kurasia ps. „Orzeł”, „Ogień”, które dokonywały mordów cywilnych. podobnie jak naziści. I w Polsce jak to wygląda. W Polsce właśnie z nich robi się na szkodę wizerunku ,,Żołnierzy Wyklętych" główne postaci tej bohaterskiej grupy. I tym różnimy się od Niemców, ze z nazistów nie robią bohaterów a z Kurasia czy Rajsa robi się wielkich bohaterów. Poza tym Ci zbrodniarze jak CI niemieccy zbrodniarze mają przepraszać skoro już nie żyją i jakieś ostatki zostały. Co prawda z jednym się zgodzę, że nie Europa a Świat im szybko przebaczył bo i tak się złożyło, że w sumie Niemcy na II WŚ patrząc dzisiaj skorzystały bo po wojnie wpompowano w ich gospodarkę mnóstwo pieniędzy na odbudowę. Zresztą widać jak Państwa, które skorzystały z planu Marshalla w odróżnieniu od Polski nam odjechały już na starcie. A co do Parlamentu Europejskiego zobacz sobie, że w Parlamencie Europejskim dzisiaj oddali hołd ofiarom Holokaustu. Zresztą jesteś wyznawcą partii PiS i ich idei, która niczym NKWD uważa, że ,,ani kroku w tył" i nie wie co to przebaczenie bo nawet zwykłego ,,przepraszam" nie umie powiedzieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
buhahaha
-4 # buhahaha 2021-01-28 09:30
Rozwiń ten wątek o Burym jak to było z tymi mordami ? Wpadał do wioski tak bez powodu i strzelał do wszystkiego co się ruszało to jakiś wariat był czy jak? buhahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+1 # AntyPiS 2021-01-28 10:37
Poczytaj sobie na ten temat. „Bury” ponosi odpowiedzialnoś ć za szereg zbrodni wojennych. Z jego rozkazu rozstrzeliwano jeńców litewskich. Po wojnie dowodzony przez niego oddział spacyfikował szereg wsi na Podlasiu, dokonując zbrodni przeciwko ludności cywilnej narodowości białoruskiej, wyznania prawosławnego, m.in. w Puchałach Starych, w Zaleszanach oraz we wsiach Zanie, Szpaki i Końcowizna (1946). W 2005 roku Instytut Pamięci Narodowej określił czyny „Burego” jako noszące znamiona ludobójstwa. Tych dwóch wojskowych czyli Rajs i Kuraś kładą byli po prostu bandytami, którzy wykorzystywali sytuację, która panowała w okolicach w okolicy końca wojny II WŚ i kilku lat po niej gdy był chaos w kraju. A to kładzie się cieniem na wizerunek Żołnierzy Wyklętych, którzy zasługują na upamiętnienie a nie upolitycznienie ich jak to robi PiS. A tych dwóch wojskowych robi się twarzami ŻW na ich niekorzyść. W ŻW jest wielu innych osób, które bardziej zasługują na bycie ,,twarzą: ŻW.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
buhahaha
+1 # buhahaha 2021-01-28 13:48
Dlaczego te straszne rzeczy robił ?Nie napisali na wikipedii kim byli biedni litwini i co robiła ta świętobliwa ludność białoruska w 1939r. wobec Polaków gdy przyszła ze wschodu czerwona zaraza wyzwalać braci bialorusinów .Ludność ta zazwyczaj okazywała radość z wkroczenia bandytów sowieckich i przegranej przez Polaków wojny. W wielu miejscach stawiała bramy powitalne dla bandytów sowieckich. Niechęć do Polaków przybierała postać jawnej agresji, inspirowanej czasami przez wkraczających sowietów. Zdarzały się wypadki zabijania żołnierzy, ziemian i osadników polskich, wystąpień przeciw administracji i napaści na mniejsze oddziały wojska. Ludność ta miała słabą świadomość obywatelską uwierzyła w sowieckie deklaracje propagandowe o wprowadzeniu równości społecznej, kolaborowała z wrogiem Polaków. Tak samo zachowywali się ukraińcy i żydzi pod okupacją sowiecką. Poczytaj sobie na ten temat ale nie na wikipedii buhahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-8 # polak2010 2021-01-27 22:30
Żyjemy w wspaniałych czasach nawet nie potrafimy sobie wyobrazić co przeżywali rodzice jak Niemcy mordowali z zimną krwią ich dziecko jak Niemcy mordowali rodziców a na tą zbrodnię patrzyło ich dziecko to było ogromne okrucieństwo i zbrodnia o której nam nie wolno nigdy zapomnieć.

Co najgorsze jest to że NIEMCY robili to w imię ,,Rasy panów"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+3 # Papież 2021-01-27 22:53 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-28 01:02
Tak. Mamy to szczęście, ze obecnie w naszym rejonie nie ma wojen w obecnym czasie. Jest to zbrodnia na ludzkości z której warto wyciągnąć wnioski, aby uniknąć tego w przyszłości. Ale widać było jak się ludzie w Polsce boją wojny. Nie zapomnijmy jak w Polsce pojawił się lęk kiedy zaczęły się walki o Donieck. A wracając do tematu ludobójstw to takie wydarzenia nie można wprost mówić, że ludobójstwo ma jakąś narodowość. Jest to czynność jednej grupy wobec drugiej. Czy to Niemcy dokonali np. Srebrenicy w latach 90-tych. Mniej proszę Janusza Kowalskiego oglądać, który ma alergię na Niemcy i we wszystko je wpycha w negatywnym kontekście. Czekam na spełnienie jego obietnic: ,,Weto albo śmierć". Weta nie ma to Janusz spełnij obietnicę choć raz :D A co do ,,rasy Panów" to przypomnij sobie kto dzielił polskie społeczeństwo na lepszy i gorszy sort. Pomogę Ci Joachim Brudziński, Poseł a potem Europoseł PiS. Wstyd mi, że ktoś taki Nas reprezentuje w Europie. Zresztą też dobry z niego gagatek. Krzyczy na cały głos ,,wspierajcie polskie firmy" a po cichu sobie kupuje praliny belgijskie :D A senator Karczewski jeszcze bardziej kopał w dno mówiąc, że zagraniczne produkty są lepsze niż polskie :D No szacunek dla polskich przedsiębiorców nie ma co.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
siołek
-4 # siołek 2021-01-28 06:56
To kiedyś było państwo NAZISTOWSKIE w której czeście EUROPY :cry: :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-9 # polak2010 2021-01-28 08:43
Ostatnie rewelacje niemieckiego portalu ,,onet'' na temat Polskiego karabinka ,,GROT''
W cieniu tej medialnej Burzy odbywa się przetarg na zakup karabinków dla ukraińskiej armii.

Paweł Moszner i jego zespół cieni wydaje opinie na temat karabinka ,,Grot'' wywołując burzę w mediach Polskich, Rosyjskich, Ukraińskich.

Wszystko było by ok. bo konstruktywna krytyka jest potrzebna ale taka która prowadzi do pozytywnego kierunku.
A pan Moszner(przedst awiciel handlowy niemieckiego przemysłu zbrojeniowego) krytykuje karabin ,,GROT'' a zarazem zachwala niemiecki karabin ,,HK 416'' i nawołuje do zakupu karabinka niemieckiego.

Więc jak to określił klasyk z Warszawy cyt. ,,Po co nam Polski karabin ,, Grot'' jak mamy Niemiecki ,,HK 416''
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
-2 # lewak 2021-01-28 09:22
Jak chyba nigdy wcześniej, dałem panu plusa. Czytałem w Onecie o Grocie, ale nie wiedziałem, że Ukraina chce kupić tego typu broń. Też mi się wydaje, że ten raport Onetu powstał głównie po to, żeby pogorszyć pozycję przetargową naszego karabinka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+4 # Papież 2021-01-28 10:19
Cytuję polak2010:
Ostatnie rewelacje niemieckiego portalu ,,onet'' na temat Polskiego karabinka ,,GROT''
W cieniu tej medialnej Burzy odbywa się przetarg na zakup karabinków dla ukraińskiej armii.

Paweł Moszner i jego zespół cieni wydaje opinie na temat karabinka ,,Grot'' wywołując burzę w mediach Polskich, Rosyjskich, Ukraińskich.

Wszystko było by ok. bo konstruktywna krytyka jest potrzebna ale taka która prowadzi do pozytywnego kierunku.
A pan Moszner(przedstawiciel handlowy niemieckiego przemysłu zbrojeniowego) krytykuje karabin ,,GROT'' a zarazem zachwala niemiecki karabin ,,HK 416'' i nawołuje do zakupu karabinka niemieckiego.

Więc jak to określił klasyk z Warszawy cyt. ,,Po co nam Polski karabin ,, Grot'' jak mamy Niemiecki ,,HK 416''

Spieszę z wyjaśnieniem, bo TVPiS jak zwykle nie przekazało ci pełnej informacji. Otóż karabinek GROT w pierwszej wersji, która powstała w Fabryce Broni "ŁUCZNIK" zacinał się i nie nadawał się do użytku. Był bardzo realnym zagrożeniem dla osoby obsługującej go. Dopiero po licznych interwencjach, ten problem został wyeliminowany w pierwszej poprawce. Natomiast w drugiej zostały wyeliminowane pozostałe błędy produkcyjne. Dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji? Sprawa jest prosta, naciski wcześniej Macierewicza, a później drugiego tłuka Błaszczaka doprowadziły do tego, że karabinki proces testowy przyszły pobieżnie lub nie przeszły ich wcale. Ale terminy goniły, bo trzeba odtrąbić kolejny "sukces" według PiS.

Nie neguję kwestii ewentualnych zagrań przetargowych (o ile w ogóle są), ale warto wspomnieć kto też za to odpowiada z partii rządzącej. Partii nieudaczników. Oczywiście wina Trzaskowskiego, bo dobrał nieodpowiednie koturny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
2 RP
+1 # 2 RP 2021-02-05 23:34
Czyli wychodzi na to,ze jakies UFO wyladowalo w Niemczech,nazyw ali sie nazisci a po 12 latach odlecieli w przestworza i slad po nich zaginal. Jak mozna takie bzdury glosic? tak samo jak odpowiedz na pytanie ,ilu bylo agresorow w 1939r? kazdy powie,ze dwoch,niemcy i ruscy. Jest to oczywiscie nieprawda bo oprocz nich byla marionetkowa Slowacja pod wodza ks.Tiso i Litwa (ktorym towarzysz Dzugaszwili zrobil potem kuku,ale wpierw Wilenszczyzne im dal) oraz tzw. Wolne Miasto Gdansk. Calkowicie antypolskie i pod zarzadem NSDAP. Zatem w 39 mielismy 5 agresorow
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

No result...

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.