Powiat lubaczowski: Upamiętnili ofiary Holocaustu
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: środa, 27, styczeń 2021 14:19
27 stycznia, podczas XIII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, przedstawiciele Samorządu Powiatu Lubaczowskiego złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy pomniku, dokumentującym tragiczne dzieje żydowskich mieszkańców Lubaczowa i okolic.
Przed wojną Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Lubaczowa. – 8 stycznia 1943 roku, w ukraińskie Boże Narodzenie, Niemcy zlikwidowali getto. W jednym z masowych grobów pod Dachnowem pochowano ponad tysiąc Żydów z Lubaczowa, w drugim prawdopodobnie znaleźli się Żydzi z francuskiego transportu wiezionego do obozu w Bełżcu. “Nie znamy waszych nazwisk, lecz zawsze będziecie w naszych sercach. Pamięci Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar holocaustu zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w Lubaczowie i okolicach w 1943 roku” – napis tej treści w językach polskim, jidysz i angielskim znajduje się na pomniku odsłoniętym 27 maja 2008 roku. Na uroczystości obecnych było wówczas około 200 osób, w tym młodzież, mieszkańcy Lubaczowa, przedstawiciele władz samorządowych, wojewoda podkarpacki, byli konsulowie Niemiec, USA i Francji oraz biskup lubaczowsko-zamojski i przedstawiciel Kościoła grekokatolickiego. Obecni byli również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Krakowa oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Galicji Edgar Gluck z Nowego Jorku, który przyjechał z rodziną. - informuje Starostwo Powiatowe w Lubaczowie
27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Uchwaliło go Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku, aby uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej. 27 stycznia to również rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w którym naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś Auschwitz jest symbolem Zagłady i tragedii II wojny światowej.
Od wielu lat pamięć o lubaczowskich Żydach, w tym tych pomordowanych i pochowanych na polu pod Dachnowem, jest przywracana m.in. przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W szkołach, muzeach, bibliotekach i innych instytucjach przygotowywane są prelekcje dla młodzieży, wykłady czy spotkania z ocalałymi z Holocaustu żydowskimi mieszkańcami naszych terenów. W tym roku takie wydarzenia są niemożliwe. Niemniej przedstawiciele lubaczowskich samorządowców ze Starostą Zenonem Swatkiem na czele, przedstawiciel poseł Teresy Pamuły oraz reprezentanci instytucji, zebrali się jak co roku przy obelisku na trasie z Lubaczowa do Dachnowa i złożyli tam symboliczne wiązanki kwiatów, a także zapalili znicze, upamiętniając w ten sposób tragiczne dzieje lubaczowskich Żydów.
Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl
Źródło: powiatlubaczowski.pl
AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems
PRZECZYTAJ TAKŻE:
REKLAMA:
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
Ci niemieccy zbrodniarze za swoje mordy na ludności cywilnej na małych dzieciach które rzucali do pieców powinni mieć zakaz głosu na 100 lat i prosić każdą z osobna rodziny pomordowanych o przebaczenie.
A świat i Europa za szybko im to wybaczyła.
Co najgorsze jest to że NIEMCY robili to w imię ,,Rasy panów"
W cieniu tej medialnej Burzy odbywa się przetarg na zakup karabinków dla ukraińskiej armii.
Paweł Moszner i jego zespół cieni wydaje opinie na temat karabinka ,,Grot'' wywołując burzę w mediach Polskich, Rosyjskich, Ukraińskich.
Wszystko było by ok. bo konstruktywna krytyka jest potrzebna ale taka która prowadzi do pozytywnego kierunku.
A pan Moszner(przedst awiciel handlowy niemieckiego przemysłu zbrojeniowego) krytykuje karabin ,,GROT'' a zarazem zachwala niemiecki karabin ,,HK 416'' i nawołuje do zakupu karabinka niemieckiego.
Więc jak to określił klasyk z Warszawy cyt. ,,Po co nam Polski karabin ,, Grot'' jak mamy Niemiecki ,,HK 416''
Spieszę z wyjaśnieniem, bo TVPiS jak zwykle nie przekazało ci pełnej informacji. Otóż karabinek GROT w pierwszej wersji, która powstała w Fabryce Broni "ŁUCZNIK" zacinał się i nie nadawał się do użytku. Był bardzo realnym zagrożeniem dla osoby obsługującej go. Dopiero po licznych interwencjach, ten problem został wyeliminowany w pierwszej poprawce. Natomiast w drugiej zostały wyeliminowane pozostałe błędy produkcyjne. Dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji? Sprawa jest prosta, naciski wcześniej Macierewicza, a później drugiego tłuka Błaszczaka doprowadziły do tego, że karabinki proces testowy przyszły pobieżnie lub nie przeszły ich wcale. Ale terminy goniły, bo trzeba odtrąbić kolejny "sukces" według PiS.
Nie neguję kwestii ewentualnych zagrań przetargowych (o ile w ogóle są), ale warto wspomnieć kto też za to odpowiada z partii rządzącej. Partii nieudaczników. Oczywiście wina Trzaskowskiego, bo dobrał nieodpowiednie koturny.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.