Zespół Szkół w Oleszycach oficjalnie szkołą ministerialną
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: wtorek, 05, styczeń 2021 20:29
Od 1 stycznia Zespół Szkół w Oleszycach dołączył do grona szkół resortowych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takich placówek w całym kraju jest 59.
Zespół Szkół w Oleszycach należy do 5 szkół w Polsce, które od 1 stycznia br. dołączyły do szkół resortowych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoły te uzupełnią istniejącą sieć szkół ministerialnych, która od 1 stycznia 2021 r. liczy już 59 placówek w całym kraju. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pełni dla nich obecnie funkcję organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny.
Przypomnijmy, że w lutym w Warszawie przedstawiciele Powiatu Lubaczowskiego, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek oraz Wicestarosta Paweł Głaz wraz z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim złożyli podpisy pod porozumieniem w sprawie przekazania do prowadzenia Ministerstwu Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia wchodzących w skład Zespołu Szkół w Oleszycach. Zawarcie tego porozumienia było decydującym etapem procesu przekazania szkół średnich w Oleszycach, który został zainicjowany na początku 2019 r. przez dyrekcję i środowisko pedagogów Zespołu Szkół. Inicjatywa ta została poparta przez Zarząd Powiatu Lubaczowskiego, który upoważnił Starostę do podjęcia niezbędnych działań w tym zakresie.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przejęcie szkół dotychczas prowadzonych przez powiaty da możliwość szerszej promocji kształcenia rolniczego, unowocześniania procesu dydaktycznego i wprowadzania nowych kierunków kształcenia dostosowanych do zapotrzebowania regionalnego rynku pracy i wymogów współczesności.
Szkoły prowadzone przez resort będą też brać udział w projektach dofinansowywanych ze środków unijnych, mających na celu poprawę infrastruktury edukacyjnej, wymianę staży zawodowych, organizację praktyk zawodowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym, itp..
Zamierzamy rozwijać wśród młodzieży postawy przedsiębiorczości, aktywności patriotycznej i społecznej, a także wzbudzać zainteresowań tradycjami, zwyczajami i kulturą wsi polskiej. - informuje Ministerstwo Rolnictwa
Przejęcie szkół przez Ministerstwo wpłynie również w perspektywie kilku najbliższych lat na poprawę sytuacji budżetowej samorządu powiatowego, gdyż zarówno koszty kadry jak też utrzymania infrastruktury szkolnej finansowane będą bezpośrednio z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
REKLAMA:
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
Pokaż mi chociaż jedną szkołę ministerialną która została zlikwidowana
Na wstępie chcę się odnieść do zarzutu, sformułowanego w ostatniej wypowiedzi, że w przyszłości Ministerstwo może zabrać budynki szkoły. Odnosząc się do tej kwestii informuję, że Zespół Szkół w Oleszycach ma ustalony trwały zarząd nad obiektem, będącym własnością skarbu państwa, którego reprezentantem jest Starosta Powiatu Lubaczowskiego. Minister nie tylko niczego nie zabierze, ale może się przyczynić do rozwoju niespełna pięćdziesięciol etniej szkoły.
Warto nadmienić, że szkoła przez dwadzieścia sześć lat, od 1972 r. do 1998 r., była prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa. Ponadto niespełna pięćdziesięciol etnie budynki wymagają remontu: wymiany dachu na budynku szkoły i internatu (dachy pokryte papą w 2002 r. z gwarancją dziesięcioletni ą), konserwacji elewacji internatu, generalnego remontu internatu, warsztatów szkolnych, odtworzenia, powiększenia, unowocześnienia bazy dydaktycznej dla kształcenia w zawodach: rolnik, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, energetyki odnawialnej, architektury krajobrazu, poprawy infrastruktury i ciągów komunikacyjnych , wykonania podjazdów i parkingów, wymiany taboru maszynowego.
Obserwując branżę rolniczo-usługo wo-gastronomicz ną można zauważyć ciągły rozwój, utrzymujący się na wysokim poziomie od co najmniej kilku lat. Branża stawia na nowoczesność, zmechanizowanie maszyn i urządzeń. Zatem kształcenie zawodowe nie może odbiegać od standardów obowiązujących w rozwijającej się branży usługowo-gastro nomiczno-rolnic zej. Prowadzenie szkoły przez Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozwoliłyby na funkcjonowanie szkoły w przyszłości, organizację procesu dydaktycznego w zakresie kształcenia zawodowego na właściwym poziomie, modernizację bazy dydaktycznej.
Warto też prześledzić historię 54 szkół prowadzonych przez Ministra, żadna z nich nie została zamknięta, wręcz odwrotnie są remontowane, modernizowane, unowocześnianie , a to zachęca młodzież do kształcenia się w takich szkołach.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.