Michalik: Chcieliśmy zdiagnozować przygotowanie służb mundurowych na wypadek zagrożenia

Bezpieczeństwo przygraniczne województwa podkarpackiego w kontekście sytuacji na Ukrainie było głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego, które odbyło się w Trzcinicy (gm. Jasło). Spotkanie prowadził starosta powiatu lubaczowskiego Józef Michalik, który jest przewodniczącym konwentu.

Starostowie rozmawiali na temat bezpieczeństwa mieszkańców województwa podkarpackiego. Obecni na tym spotkaniu podkreślali, że w związku z sytuacją na Ukrainie musimy być przygotowani na wszystkie możliwości. Wstępnie ustalono plan działania w przypadku przybycia na nasz teren uchodźców. Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego podkreślał, że ważne jest przygotowanie służb mundurowych na wypadek zagrożenia.

Zajmujemy się szeroko rozumianym bezpieczeństwem na terenie Podkarpacia, a więc na terenie przygranicznym. Chcieliśmy zdiagnozować przygotowanie służb mundurowych na wypadek zagrożenia. Bowiem to starosta odpowiada za bezpieczeństwo całego powiatu. On rozwiązuje sytuacje kryzysowe, dlatego dzisiejsze spotkanie jest tak ważne – mówił Józef Michalik, Starosta Lubaczowski, Przewodniczący Konwentu.

W tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia. Możemy czuć się bezpiecznie – uspokaja Starosta Jasielski Adam Kmiecik - Powiaty są przygotowane na sytuacje kryzysowe, a takie spotkania służą temu, by te najgorsze scenariusze przewidywać. Jednak jeszcze raz podkreślam, że w tej chwili nie ma takiego niebezpieczeństwa. Mówiąc o kryzysie nie mamy na myśli działań zbrojnych po naszej stronie granicy. Ale w przypadku zaostrzenia się sytuacji na Ukrainie, musimy być przygotowani na przyjęcie uchodźców. Musimy ich gdzieś zakwaterować, otoczyć opieką medyczną oraz zaspokoić ich wszelkie potrzeby – dodał Starosta.

Przedstawiciele wszystkich służb – straży granicznej, straży pożarnej i policji, zgodnie twierdzili, że podległe im resory mają wypracowane procedury reagowania w sytuacjach ewentualnego zagrożenia.

Konwent wypracował również wspólne stanowiska dotyczące funkcjonowania powiatów. Starostowie apelują m.in. o poszerzenie strefy przygranicznej z Ukrainą. Wypracowali wspólne stanowisko w sprawie określania zasad usuwania pojazdu z drogi oraz ustalania opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym. Dyskutowali również na temat podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla powiatów województwa podkarpackiego.

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego odbył się 31 marca br. w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. Uczestniczyło w nim 21 starostów z Podkarpacia, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego i służb mundurowych.

Źródło/fot: zlubaczowa.pl, wirtualnejaslo.pl

{flike}

 

Komentarze   

www
+2 # www 2014-04-02 14:06
,,otoczyć opieka medyczna,, niech Pan nie żartuje. Może jeszcze w lubaczowskim szpitalu,w którym poziom usług jest okropny. Pozdrowienia dla chirurgów!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ad
+2 # Ad 2014-04-02 15:54
Na wypadek zagrożenia służby mundurowe uciekną pierwsze! Policja boi się chodzić pieszo po mieście, wojsko bawi się w wojnę na poligonie, szpital udaje, że leczy. Nie trzeba wojny, państwo nas wykończy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia