Most w Budzyniu zostanie przebudowany

Most w Budzyniu fot. zlubaczowa.pl
Most w Budzyniu fot. zlubaczowa.pl

Most w Budzyniu fot. zlubaczowa.pl

W 2021 roku zakończy się przebudowa mostu na rzece Szkło w miejscowości Budzyń. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych oraz wsparciu finansowemu m.in. Lasów Państwowych i powiatu jarosławskiego.

O przebudowę mostu w miejscowości Budzyń w powiecie jarosławskim mieszkańcy, a przede wszystkim rolnicy z powiatów lubaczowskiego i jarosławskiego apelowali już wiele lat. Warto dodać, że rolnicy z gminy Radymno po stronie powiatu lubaczowskiego mają 200 ha pól.

Drewniana przeprawa w chwili obecnej jest w fatalnym stanie. Ruch może odbywać się tylko jedną stroną, a ograniczenie tonażu wynosi tylko 8 ton. Most znajduje się na granicy dwóch powiatów, ale jego właścicielem jest Powiat Lubaczowski. Dlatego też z inicjatywą remontu tego mostu wyszedł starosta Zenon Swatek. 

Początkowo wyliczono, że inwestycja będzie kosztować prawie 6 milionów złotych, dlatego też starostwo poprosiło o wsparcie finansowe włodarzy z powiatu jarosławskiego i gminy Radymno. Niestety nasi sąsiedzi odmówili tłumacząc, że nie mają pieniędzy. W międzyczasie swoją pomoc zapewniły Lasy Państwowe, a dokładnie nadleśnictwa Lubaczów, Oleszyce, Narol oraz Jarosław, które zadeklarowały przekazanie w sumie 200 tys. złotych. Starostwo mogło tez liczyć na pieniądze w wysokości 300 tys. zł z budżetu gminy Wielkie Oczy. Szukając pieniędzy, starosta złożył wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – skutecznie. Udało się pozyskać wsparcie finansowe w wysokości 60% kosztów inwestycji. Początkowo to miało być 3 485 946,00 zł.  Jednakże ogłaszając przetarg okazało się, że przebudowa będzie tańsza niż zakładano. W sumie najniższa oferta firmy STALMOST z Stalowej Woli opiewała na kwotę 2 977 534,37 zł.  To otworzyło furtkę do kolejnych rozmów z włodarzami z powiatu jarosławskiego. W sprawę zaangażowali się poseł Teresa Pamuła oraz minister Anna Schmidt, radny powiatowy Józef Ozimek, a także wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk – skutecznie. Starosta jarosławski Stanisław Kłopot obiecał Zenonowi Swatkowi, że do inwestycji dołoży kwotę 100 tys. złotych

Należy zwrócić na szczególny udział minister Anny Schmidt, która osobiście zabiegała o wsparcie finansowe w Warszawie i w Jarosławiu - podkreśla starosta Zenon Swatek

Warto dodać, że pierwotnie Gmina Radymno obiecała, że przekaże 50 tys. złotych. Jednak w ostatnim czasie Rada Gminy Radymno wycofała się z finansowania zadania.

Gmina Radymno początkowo obiecała 50 tysięcy zł, a teraz rada gminy wycofała ta kwotę. Liczymy, że uwzględnia ja w budżecie na 2021 r. – mówi dla portalu ZLUBACZOWA.PL Zenon Swatek

Podsumowując: przebudowa mostu na rzece szkło w Budzyniu będzie kosztować 3 022 429,37 zł, dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie 60% wartości zadania, czyli 1 813 457,00 zł. Starostwo ma też zapewnione wsparcie finansowe czterech nadleśnictw, które zadeklarowały przekazanie po 50 tys. złotych, co w sumie daje 200 tys. złotych.  Do inwestycji dołoży się też gmina Wielkie Oczy, która przeleje 300 tys. złotych i powiat jarosławski ze wsparciem finansowym w wysokości 100 tys. złotych.

Przebudowa mostu przewiduje: wykonanie nowego ustroju mostu przy wykorzystaniu konstrukcji stalowej obiektu oraz adaptację i wzmocnienie podpór istniejących, za wyjątkiem tymczasowego przyczółka od strony Budzynia, który zostanie wymieniony na nowy; wykonanie nawierzchni bitumicznej z betonu asfaltowego, wykonanie wyposażenia obiektu (montaż stalowych barieroporęczy), adaptację i remont dojazdów do mostu oraz remont koryta rzeki. Po wykonaniu przebudowy mostu obiekt posiadał będzie nośność klasy „B” wg PN-85/S/10030 tj. 40 t.

Inwestycja powinna zakończyć się pod koniec sierpnia 2021 roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Polak 2010&1/2
-8 # Polak 2010&1/2 2020-10-14 16:01
W sprawę zaangażowali się poseł Teresa Pamuła oraz minister Anna Schmidt, radny powiatowy Józef Ozimek, a także wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk – skutecznie. Starosta jarosławski Stanisław Kłopot obiecał Zenonowi Swatkowi, że do inwestycji dołoży kwotę 100 tys. złotych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ogłoszenia

Kotki
( / Dom i ogród)

noimage
10-29-2020

Pracownik do robót ziemnych wodno-kanalizacyjnych
( / Praca)

noimage
10-29-2020

Operator koparki
( / Praca)

noimage
10-29-2020

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.