Dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. odwołana

fot. archiwum podkarpackie.pl
fot. archiwum podkarpackie.pl

fot. archiwum podkarpackie.pl

Ordynariusz diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej odwołał ogólną dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Pozostały jednak pewne wyjątkowe sytuacje, w których dyspensa obowiązuje.

Dyspensa została cofnięta wszystkim wiernym diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie, czyli np. turystom.

Hierarcha dyspensę utrzymał jedynie dla osób starszych, osób chorych czy przebywających w kwarantannie oraz tym, które obawiają się zarażenia koronawirusem.

Powyższe odwołanie dyspensy oznacza, że wierni są ponownie zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane. Brak takiego uczestnictwa jest grzechem. Wyjątek stanowią tylko osoby wymienione w trzech powyższych sytuacjach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Anty
+26 # Anty 2020-05-29 21:57
Grzechem jest [wulgaryzm]nie ludziom ze nie chodzenie do kościoła jest grzechem. Wszystko nam wmówią żeby nas do nich zagnać bo kasa przestała się zgadzać....
Tmw
-3 # Tmw 2020-05-29 22:16
za to Pan Prezydent Donald Trump zrobil szach-mat. Zerwal umowe z hipokrytami z WHO. To jest biznesmen,wie co robi . Facet z jajami. Niczym swego czasu serialowy janusz tracz
51. stan
+14 # 51. stan 2020-05-29 22:39
"Pan Prezydent Donald Trump" A mówili, że wstaliśmy z kolan.
Do anty
+8 # Do anty 2020-05-29 22:18
Możesz przyjść i nie dać kasy. Jeszcze nie jest to obowiązkowe.
Anty 2
+14 # Anty 2 2020-05-29 22:45
Jeszcze nie jest to obowiązkowe, i raczej nigdy nie będzie, bo przyniosłoby skutek odwrotny do zamierzonego. A kasę w ten czy inny sposób i tak dostaną, tyle że bez wiedzy i woli owieczek.
Anty
+15 # Anty 2020-05-29 22:47
Cytuję Do anty:
Możesz przyjść i nie dać kasy. Jeszcze nie jest to obowiązkowe.

Ale niech mi nie wciskają ciemnoty ze nawet jeśli mogę iść do kościoła a do niego nie idę to mam grzech... każdy zdrowo myślący człowiek doskonale wie dlaczego takich a nie innych zdań używają
Tmw
+29 # Tmw 2020-05-29 23:18
Pan Bóg jest wszechobecny. Rozmowa czy modlitwa z Nim moze sie odbyc w lesie,nad rzeka,w gorach,nad morzem. Jestem wierzacy ale nie potrzeba mi posrednika. Niesamowita chciwosc pieniadza (a to przeciez grzech) denerwuje mnie. Wole pojechac w miejsce odosobnienia,al bo do kapliczki w Nowinach i podczas spaceru porozmawiac z Panem Bogiem w formie monologu. Swoimi slowami. Mamona to grzech,nieobycz ajnosc i skrajne dranstwo
Anty
+16 # Anty 2020-05-30 00:07
Wyjąłeś mi to z ust. Piona
Feliks
-9 # Feliks 2020-05-30 16:02
Przepraszam, a ktoś Cię tam ciągnie za uszy wbrew Twojej woli???? Nie chcesz to nie chodź i nie gderaj
Nietak
+6 # Nietak 2020-05-30 22:20
Cytuję Feliks:
Przepraszam, a ktoś Cię tam ciągnie za uszy wbrew Twojej woli???? Nie chcesz to nie chodź i nie gderaj

Mnie nikt nie ciągnie ale babcie i dziadki słysząc ten mamrot purpurowych przyjmą to za obowiązek. Tylko kasa się dla nich liczy!!!
Iza
+22 # Iza 2020-05-30 00:41
Poczekam jeszcze trochę. Byłam w kościele, nikt nie przestrzega żadnych odległości, tłum ludzi, były karteczki, gdzie można usiąść, ludziska usunęli. Przekonamy się, czy będą zachowane odległości. W kościele 90% wiernych po 60 roku życia. Strach wejść do kościoła.Wiruso lodzy są przerażeni. Bóg jest wszędzie a człowiek ma obowiązek dbać o swoje życie!!!
Witja
+10 # Witja 2020-05-30 15:30
I jeszcze świętsi od papieża, którzy nie udzielają/przyj mują Komunii na rękę.
mis
+4 # mis 2020-05-30 07:38
zlikwidowav to
Henryk
+13 # Henryk 2020-05-30 13:48
Ale ta trzecia kategoria (ktoś kto obawia się zarażenia covid) może dotyczyć każdego, czyli praktycznie dyspenza obowiązuje nadal.
...
+4 # ... 2020-05-30 17:09
Bardzo dziwne te dyspensy., a co jak mam fobię społeczną to też nie muszę chodzić do kościoła ?
Szczery
# Szczery 2020-05-31 05:57
A ja mam w dup.. Jego dyspenze.
Tmw
+10 # Tmw 2020-05-31 10:59
Mysle,ze w Polsce powinno byc tak jak w Niemczech pod tym wzgledem iz odpisujemy 1% od podatku na Kosciol. I wtedy np. wszystkie sakramenty nie sa platne. To uczciwe podejscie. Malo tego. Jakzesz inne jest tam podejscie kaplanow,ktorzy po mszy swietej potrafia wyjsc przed swiatynie,poroz mawiac z wiernymi,podac reke,zapytac o zycie codzienne. Organizuja i zapraszaja po mszy na poczestunek co ciekawe darmowy a jesli ktos ma zyczenie moze wrzucic do puszki dowolna kwote. Nie ma rowniez tam tzw.koledy. Jezeli dana osoba czy rodzina chcialaby aby ksiadz poswiecil dom i domownikow ,zapraszaja kaplana. Takie ludzkie podejscie. I to na Bawarii,ktora jest najbardziej katolickim landem. Ale my tak rozmawiamy o pieniadzach. A kto tego nauczyl? ludzie nauczyli. Znam paru naprawde uczciwych ksiezy,z powolania. Uczciwi ludzie. Jednak zdazaja sie tez osoby wiecie jakie
Ps. Scenarzysci z serialu ojciec Mateusz (ktory sie skonczyl,bo w calym Sandomierzu zostala tylko plebania i komisariat,resz te wymordowali) brali chyba inwencje z Lubaczowa. Pamietacie ks.Gwozdzia? Smigal na rowerze ino kurz szedl. Ktory ksiadz dzis by tak robil?
Owca
+8 # Owca 2020-05-31 14:27
Śmigał rowerem, miał też czerwonego " komara". A gdy budował kościół w Lisich to biskup kazał mu kupić sobie samochód. I kupił, granatowego malucha.
Tmw
+6 # Tmw 2020-05-31 19:39
Pamietam tego malucha. To juz bylo cos. Bronek to byl fajny gosc
as
+5 # as 2020-06-01 18:27
Cytuję Tmw:
Pamietam tego malucha. To juz bylo cos. Bronek to byl fajny gosc


... zwlaszcza podczas spowiedzi
Tmw
+4 # Tmw 2020-06-01 18:31
Pamietam ;) pytania byly ciekawe ;)
Tmw
+4 # Tmw 2020-06-01 19:18
Ale jeszcze jedno. Kapłanem,ktory wpisal sie w historie miasta,serca i pamiec mieszkancow Lubaczowa jest sp.ksiadz Jakub Winiarz. Ksiadz z powolania,prawy i uczciwy czlowiek.
kola
+7 # kola 2020-06-01 20:46
Też słyszałem same dobre opinie o śp.ks. Jakubie Winiarzu, ale niestety był tajnym współpracowniki em ps. "Konsultant". Teczka nie jest gruba (25 stron), a co w niej jest, to już zadanie dla historyków i dziennikarzy. Może ktoś z miesięcznika "Teraz" się pofatyguje. Podaję link - inwentarz.ipn.gov.pl/.../
Tmw
+2 # Tmw 2020-06-01 20:57
A tego nie wiem. Wiadomo jak represjonowano ksiezy w PRL. Bolek tez byl bolkiem ale idzie w zaparte. Niemniej,ciekaw a sprawa,chetnie poczytam gdyz lubie historie,dzieki
DT73
+4 # DT73 2020-06-01 19:08
Człowiek jest wolnym człowiekiem a w kosciele to tylko nakazy przykazy a jak nie to grzech bracie grzech ,ile można tego samego słuchać pranie mózgu co niedziela a polityki z ambony to mam już po wyżej uszu !!!
Jak by to o de mnie zależało to zabrał bym dotacje jakie kościół otrzymuje.Równi eż opodatkował bym kościół i księży tak samo jak przedsiebiorców . A tak na marginesie to podobno kleru w Polsce many więcej niż żołnierzy WP ! Ile w tym prawdy? Kto nas obroni Polsko!!! ???
my
+3 # my 2020-06-02 08:07
na bezrobocie wyslac
obywatel.
+3 # obywatel. 2020-06-02 08:16
donosiciel utrapionych
ADA
+3 # ADA 2020-06-02 16:19
Dlaczego księża nie reagują ma wiernych, ktorzy nie noszą masek?!

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO