Burmistrz Cieszanowa poprosił o obniżenie pensji. Niższe wynagrodzenia także dla pracowników


Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny zawnioskował do Rady Miejskiej w Cieszanowie o zmniejszenie mu wynagrodzenia o 400 złotych. Niższe zarobki będą też mieć pracownicy jednostek samorządowych. To efekt pogarszającej się sytuacji finansowej gminy w związku z koronawirusem.

Kryzys wywołany koronawirusem dotknął zarówno obywateli, firmy, państwo oraz gminy. Cieszanów nie jest w tym wyjątkiem. Zamknięte zakłady pracy w szczególności fabryki mebli w Dachnowie i Cieszanowie zmniejszyły zatrudnienie oraz wynagrodzenia.

W wyniku tego szczególnie dotknięte zostały dochody z podatku od osób fizycznych. Gmina z tego źródła w roku ubiegłym otrzymała z Urzędu Skarbowego za pierwsze 4 miesiące 2019 r. – 640 tys. zł. Natomiast w obecnym za ten sam okres to 350 tys. zł. Zmniejszenie w skali całego roku to kwota prawie 1 mln zł. Dla gminy, której dochody bieżące zaplanowane są w wysokości ponad 32 mln zł to znacząca wartość. Dlatego też w ramach oszczędności ograniczone zostały wynagrodzenia w Urzędzie Miasta oraz jednostkach gminnych. - czytamy w najnowszym numerze miesięcznika Miasta i Gminy Cieszanów "Nad Brusienką".

W myśl zasady, że przykład powinien iść z góry, burmistrz Zadworny Zdzisław zawnioskował do Rady Miejskiej w Cieszanowie o zmniejszenie mu wynagrodzenia. W dniu 30 kwietnia br. Rada podjęła uchwałę o obniżeniu wynagrodzenia o 400 zł brutto na okres 3 m-cy. Do tej pory pensja burmistrza Cieszanowa wynosiła 9850 zł brutto (bez premii i nagrod jublieuszowych). Przez najbliższe trzy miesiące wynagrodzenie Zdzisława Zadwornego będzie więc wynosić 9450 złotych brutto.

Na tych samych warunkach zmniejszone zostały wynagrodzenia pracownikom w jednostkach samorządowych.

Jak czytamy w "Nad Brusienką", pracownicy mając świadomość trudnej sytuacji wyrazili zgodę na taką obniżkę w drodze porozumienia stron.

Postawa ta zasługuje na szacunek szczególnie porównując to z zachowaniem rządzących. Przecież można by, idąc przykładem z góry, bezkrytycznie zadłużać się dalej. Dług gminy Cieszanów na jednego mieszkańca to kwota 1 836 zł, a dług publiczny Polski na jednego mieszkańca przekracza kwotę 27 tys. zł. O przyszłość jednak musimy dbać już dziś. - podkreślają włodarze Cieszanowa

Źródło: Nad Brusienką

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: