Rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Od 18 maja pójdziemy do fryzjera, kosmetyczki i restauracji

Premier Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/KPRM

Od 18 maja będą znowu mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne oraz częściowo zostaną otwarte usługi gastronomiczne; od 25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas 1-3 - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej poświęconej kolejnemu etapowi łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, premier podkreślał jednak konieczność zachowania rygoru sanitarnego.

"W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana" - powiedział premier.

Poinformował, że częściowo zostaną także otwarte usługi gastronomiczne. "Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach" - powiedział Morawiecki.

Od 25 maja natomiast - zapowiedział szef rządu - zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów, którzy przygotowują się do egzaminów. Podobne konsultacje od 1 czerwca będą uruchomione dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych np. w celu poprawienia ocen.

Morawiecki zapewnił, że rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

"Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu, jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy" - mówił premier.

Poinformował również, że od 18 maja będzie "szersza możliwość" korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików - zwiększona zostanie liczba osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach. Ponadto będzie można korzystać z sal i hal sportowych z ograniczeniem osób.

Morawiecki dodał, że od 18 maja zostanie zwiększony limit pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej. W przypadku 50 miejsc siedzących i 100 stojących - jak informował szef rządu - będzie mogło w pojeździe przebywać ok. 45 pasażerów.

Szef rządu poinformował również, że od najbliższej niedzieli (17 maja) zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli wziąć udział w mszy świętej - do 1 osoby na 10 metrów kwadratowych powierzchni kościoła.

Szczegóły dotyczące luzowania obostrzeń znajduje się na rządowej stronie GOV.PL (kliknij, aby przejść).

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Janusz Ufam Tobie
-7 # Janusz Ufam Tobie 2020-05-13 16:04
Są w powiecie zakłady do których można chodzić już od ponad dwóch tygodni :P
Mądry
+4 # Mądry 2020-05-13 16:13
Kolejność nawet logiczna
Ostrzygę się, umaluję i pójdę się najeść :)
Łolaboga
+3 # Łolaboga 2020-05-13 16:22
Cytuję Mądry:
Kolejność nawet logiczna
Ostrzygę się, umaluję i pójdę się najeść :)

Jakbyś najedzony poszedł do fryzjera też by nie zaszkodziło. Ale doceniam twoją kolejność, sensowna.
Mądry
-4 # Mądry 2020-05-13 17:13
Nie, bo włosy mam po ja...a !
ABC
-11 # ABC 2020-05-13 17:24
A kiedy lubaczowskie pup zostanie otwarty A może zamknięty na amen❓❓❓
Pawel
-6 # Pawel 2020-05-13 18:13
Ten przybytek już dawno powinien zostać zamknięty na cztery spusty
programista 13k
-5 # programista 13k 2020-05-13 19:09
brutalne lecz prawdziwe
DEF
+6 # DEF 2020-05-14 10:08
Cytuję ABC:
A kiedy lubaczowskie pup zostanie otwarty A może zamknięty na amen❓❓❓

Do pracy się weź, zamiast hejtować
Ferdek
+1 # Ferdek 2020-05-14 15:32
-w posredniaku byles?
-Halinka,jaka Ty zlosliwa jestes. Ja nie musze isc do kibla zeby wiedziec ze tam zyrandola nie ma. W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wyksztalceniem. I w tej zaistnialej sytuacji ja wychodze i ja nie wiem kiedy ja wroce
ABC
-3 # ABC 2020-05-14 22:11
Jaki hejt Pytanie jest bardzo proste Kiedy zostanie otwarty Czytaj ze zrozumieniem
tymek
+3 # tymek 2020-05-15 19:34
Przeciez tam mozna wszystko zdalnie zalatwic
Nie
+2 # Nie 2020-05-14 07:12
Nie idz do fryzjera unikaj
Szkola
+4 # Szkola 2020-05-14 09:05
Powinni albo dzieciom pozwolić już wrócić do szkół albo przekazać pensje niektórych nauczycieli rodzicom za to, że od rana do wieczora siedzą i pomagają dzieciom z zadaniami. O ile jeszcze w szkole nr 2 nie przesadzają raczej z liczbą zadań to w szkole nr 1 jest jakaś masakra, nauczyciele wysyłają tyle zadań, że jak rodzice pracują to muszą z dziećmi siedzieć do północy a jak nie pracują to tylko od 8 do 17:00 :(. Czy niektórzy nauczyciele zapomnieli że w domu trzeba ugotować obiad, posprzątać, zająć się np. malutkimi dziećmi? Przecież wiadomo, że dziecko nie poradzi sobie samo ze wszystkich przedmiotów, rodzic musi pomóc.
S
# S 2020-05-14 10:48
Takiego hitu to jeszcze nie słyszałem, nauczyciele powinni pensje oddać no po prostu cyrk i kilo mułu. Co trzeba mieć w głowie żeby coś takiego wymyślić, za mało 500+ ?. Sam mam dziecko i uczęszcza do szkoły SP1 jak i szkoły muzycznej ( wszystkie zajęcia są teraz online ) i jakoś potrafi sobie odrobić samo zadania i wysłać wszystko na czas ale zaznaczę, ze odrabia je systematycznie, nie odkłada tego na później aż "rodzice wrócą z pracy i pomogą". Poza tym działa to tak, że zdania np z historii są wysyłane tylko w te dni kiedy dziecko miałoby normalnie wtedy zajęcia w szkole i przeważnie jest na to tydzień. Do tej pory nie potrafię uwierzyć, ze ktoś wpadł na tak idiotyczny pomysł.
A
+3 # A 2020-05-14 15:29
Nie można porównać wysiłku i wkładu pracy wszystkich dzieci, zdolnych, mniej zdolnych, słabszych, słabych. Nie można porównać nauki dziecka z 1 klasy z tym z 4 czy ósmej. Zdolne dziecko z pierwszej klasy a mniej zdolny uczeń z szóstej czy ósmej. Czy na odwrót słabe z drugiej, trzeciej a zdolne z ósmej. Jeden rodzic jest w domu i może pomóc, drugi jest w pracy 8 czy 12 godzin, czasem 8 w systemie zmiennym. Jeśli ktoś pisze, że jest dużo nauki i jest to czasochłonne, to ma prawo tak napisać. Nie można też przyrównać pracy jednego nauczyciela z drugim, bo zależy jaki przedmiot, która klasa. Czasem rzeczywiście dużo tego się nałoży. Bo teraz więcej zadań niż wtedy jak nauka w szkole.
Szkola
+2 # Szkola 2020-05-17 12:08
A ile masz tych dzieci i do których klas chodzą ? Bo to akurat bardzo ważne.

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.