Zawierzenie Małych Ojczyzn Matce Bożej Łaskawej [ZDJĘCIA]

fot. Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl
fot. Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl

fot. Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl

Od wielu lat, 7 maja lubaczowskie sanktuarium wypełnia tłum wiernych, którzy wraz z samorządowcami oddają się opiece Matce Bożej Łaskawej. W tym roku tradycyjna pielgrzymka, z udziałem licznych delegacji, ze względu na pandemię, nie mogła się odbyć, jednak msza święta była transmitowana w internecie a przedstawiciele samorządów, w tym marszałek województwa, wzięli udział w uroczystościach.

Mszy świętej w intencji Ojczyzny i mieszkańców regionu przewodniczył ksiądz biskup Marian Rojek – ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Koncelebrę sprawował także m.in.: proboszcz Parafii Konkatedralnej Andrzej Stopyra. Obecna była także poseł Teresa Pamuła, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka oraz przedstawiciele samorządu z powiatu lubaczowskiego. Msza święta - jak co roku - połączona była z obchodami odpustowymi ku czci Matki Bożej Łaskawej, a poprzedził ją różaniec w intencji Ojczyzny o ustanie pandemii.

W czasie homilii ks. biskup Marian Rojek mówił o tym, co łączy ludzi jako wspólnotę, jako społeczność. A tym czymś – jak podkreślał - jest łaska chrztu świętego i miłosierdzie Boga. Po homilii marszałek Władysław Ortyl odczytał Akt Zawierzenia, w którym powierzył lokalne wspólnoty opiece Matki Bożej Łaskawej. Odniósł się w nim między innymi do trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się świat z powodu pandemii:

- Dzisiaj szczególnie potrzebujemy Twojego Matczynego Serca, Miłosierdzia i Łask - dlatego ośmielamy się prosić Cię Matko Łaski Bożej o pomoc w pokonaniu epidemii, z którą zmaga się cały świat, nasza Ojczyzna oraz nasze Rodziny i Bliscy.

Marszałek podziękował również w Akcie Zawierzenia za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia:

- Dziękujemy za Jego życie, dzieła i duszpasterską posługę na rzecz Kościoła i Polski.

- Wszyscy będziemy pamiętać ten czas i chcemy, żeby jak najszybciej minął, abyśmy mogli w większym gronie, z większą otwartością być tu u stóp Matko Bożej łaskawej - dodał na zakończenie uroczystości marszałek Ortyl.

Podczas mszy świętej biskup Marian Rojek poświęcił także obraz z wizerunkiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, który namalował lubaczowski artysta Janusz Szpyt. Obraz został ofiarowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

- Ten obraz będzie wisiał w panteonie świętych naszej konkatedralnej świątyni. Składam na pana ręce, panie marszałku, podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby ten mógł być dzisiaj przekazany i poświęcony – powiedział proboszcz Parafii Konkatedralnej Andrzej Stopyra, przypominając wizyty kardynała Wyszyńskiego w Lubaczowie.

Była to już XI pielgrzymka samorządowców. Każdego roku odbywają się one 7 maja. Wówczas przypada ustanowiony przez papieża Benedykta XVI odpust ku czci Matki Boskiej Łaskawej. Samorządowcy spotykają się przed cudownym obrazem z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej, aby tak jak król Jan Kazimierz w 1656 roku, powierzyć Matce Boskiej sprawy publiczne oraz zawierzyć Jej opiece mieszkańców Małych Ojczyzn.

Zdjęcia: Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl

odpust_samorzadowcow_2020_01.jpgodpust_samorzadowcow_2020_02.jpgodpust_samorzadowcow_2020_03.jpgodpust_samorzadowcow_2020_05.jpgodpust_samorzadowcow_2020_06.jpgodpust_samorzadowcow_2020_07.jpgodpust_samorzadowcow_2020_11.jpgodpust_samorzadowcow_2020_12.jpgodpust_samorzadowcow_2020_14.jpgodpust_samorzadowcow_2020_15.jpgodpust_samorzadowcow_2020_17.jpgodpust_samorzadowcow_2020_18.jpgodpust_samorzadowcow_2020_22.jpgodpust_samorzadowcow_2020_23.jpgodpust_samorzadowcow_2020_24.jpgodpust_samorzadowcow_2020_25.jpgodpust_samorzadowcow_2020_26.jpgodpust_samorzadowcow_2020_31-1.jpg

Źródło: podkarpackie.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: