Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

fot. Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl
fot. Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl

fot. Marcin Materniak/powiatlubaczowski.pl

229 lat temu, w 1791 roku Sejm Czteroletni  po burzliwej debacie uchwalił Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. W niedzielę 3 maja w Lubaczowie, samorządowcy, kombatanci i harcerze uczcili kolejną rocznicę jej uchwalenia. W uroczystości uczestniczyła także Poseł Teresa Pamuła.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. W okresie PRL nie można było publicznie go obchodzić, a ponownie stało się świętem państwowym w 1990 roku.

W tym roku lubaczowskie obchody-  ze względu na trwająca epidemię, zorganizowane mniej uroczyście niż w poprzednich latach- rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w lubaczowskiej Konkatedrze. Przewodniczył jej dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra. Po nabożeństwie delegacje przeszły pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów.

W niedzielę świętowała cała Polska, choć ze względu na epidemię nie tak hucznie jak dotąd. Znaczna część 3-cio majowych inicjatyw została również przeniesiona do internetu.

Z okolicznościową przemową z okazji 229-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-maja wystąpił Prezydent Andrzej Duda:

(…) Historia pozytywnie oceniła dzieło 3 maja – jako swoisty testament I Rzeczypospolitej, mówiący o konieczności zjednoczenia całego narodu w budowaniu dobra wspólnego, w podejmowaniu dlań wyrzeczeń i braniu odpowiedzialności za własne państwo. Ponad wszelką wątpliwość Konstytucję uchwalono w imię niepodległości.

Myślimy o tym w dniu 3 maja, jako obywatele Polski na powrót wolnej, niepodległej, suwerennej, opartej na własnej Konstytucji, która wszystkich nas obowiązuje. Myślimy o tym w szczególnym czasie trwających obchodów jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości oraz obrony i odbudowy odrodzonej II Rzeczypospolitej. Wreszcie, myślimy o tym, gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym od dawna zagrożeniem: światową pandemią koronawirusa. I właśnie w tym obecnym trudnym czasie potrzebujemy ładu, porządku, jedności, które chroni i zabezpiecza Konstytucja – po to, by państwo mogło dalej sprawnie przeciwdziałać epidemii, broniąc bezpieczeństwa obywateli zarówno w wymiarze zdrowia i życia, jak też w wymiarze gospodarczym: zachowania miejsc pracy i wsparcia polskich przedsiębiorstw (…)

Z całym wystąpieniem Prezydenta można się zapoznać tutaj.

Również 3. maja Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski  abp Stanisław Gądecki zawierzył na Jasnej Górze Polskę  Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. W tym samym dniu wieczorem ulicami Lubaczowa przeszła procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej Królowej Polski w intencji Ojczyzny i miasta, o zachowanie od skutków epidemii. Na zakończenie  w Sanktuarium dokonano odnowienia Milenijnego Aktu oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

3.05.20-1.jpg3.05.20-4.jpg3.05.20-6.jpg3.05.20-8.jpg3.05.20-9.jpg3.05.20-10.jpg3.05.20-11.jpg3.05.20-13.jpg3.05.20-16.jpg3.05.20-17.jpg3.05.20-20.jpg3.05.20-23.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Mądry
+8 # Mądry 2020-05-04 14:35
Oooo…..widzę, że była „garsonkowa Pani”
…niech mnie kobiety wyprowadzą ewentualnie z błędy, ale dobieranie butów nie polega na tym, że są w tym samym kolorze co reszta ?
O.n.a.
-10 # O.n.a. 2020-05-04 19:49
Cytuję Mądry:
Oooo…..widzę, że była „garsonkowa Pani”
…niech mnie kobiety wyprowadzą ewentualnie z błędy, ale dobieranie butów nie polega na tym, że są w tym samym kolorze co reszta ?


Żałosne....
...
+4 # ... 2020-05-04 14:37
Czemu władza znowu łamie prawo?
Rozumiem, że zniesiono zakaz przemieszczania się, ale zakaz zgromadzeń dalej obowiązuje.
zeneks
+3 # zeneks 2020-05-04 23:34
Masońska konstytucja...
Mieszkaniec45
+3 # Mieszkaniec45 2020-05-05 11:22
Smutne te obchody. Bez przemarszu z orkiestra ,bez majowki po poludniu...szcz escie ze na rowne 100 lecie Niepodleglosci jeszcze bylo normalnie. A Boze Cialo jakze inne'niz zawsze...przykr e to,ale nie mamy na to wplywu

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.