Budowa mostu w Nowej Grobli, przebudowa przeprawy w Lubaczowie i remont torów. PKP remontuje linię 101 [ZDJĘCIA]

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

fot. PKP PLK

Na linii Munina – Hrebenne, łączącej Podkarpacie z Lubelszczyzną, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują nowy most nad Lubaczówką w Nowej Grobli. Dobre podróże i sprawny przewóz towarów do zakładów przemysłowych oraz przejścia granicznego w Werchracie zapewni także przebudowa mostu w Lubaczowie i remont toru na szlaku Horyniec Zdrój – Werchrata. Na prace PKP Polskie Linie Kolejowe S.A przeznaczy 31 mln złotych.

Na trasie kolejowej Munina –Hrebenne w Nowej Grobli, PLK budują nowy most. Stalowa konstrukcja nad rzeką Lubaczówką zastąpi jednoprzęsłowy obiekt z 1949 r. Wykonano już demontaż dotychczasowych elementów. Na brzegu przygotowywane są fundamenty nowych przyczółków. Jednocześnie w Lubaczowie postępują prace przy przebudowie mostu nad rzeką Sołotwą. W miejscu wyeksploatowanej przeprawy będzie techniczne lepsza konstrukcja. PLK wykorzystają obiekt uzyskany przy przebudowie linii w Pszczynie. Już zdemontowano stare elementy i budowane są nowe przyczółki mostu. Również kolejowe przeprawy w Nowinach Horynieckich zostaną wyremontowane.

PLK zachowują historię kolei. Stalowe konstrukcje mostów z Nowej Grobli i Lubaczowa pozostaną w regionie. PLK przekazały obiekty Gminie Lubaczów. Będą prezentowane w muzeum kolejnictwa na stacji Basznia.

Poza przebudową mostów na jednotorowej linii Munina – Hrebenne (nr 101) remontowany jest tor na szlaku Horyniec Zdrój – Werchrata. Prace pozwolą zlikwidować ograniczenia prędkość i usprawnią przejazd pociągów. Na trasie kursują składy w relacjach Jarosław – Horyniec Zdrój oraz Rzeszów – Horyniec Zdrój. W sezonie letnim można podróżować także między Rzeszowem a Zamościem oraz Jarosławiem a Lublinem. Linia kolejowa zapewni także sprawny transport towarów m.in. do zakładów w Surochowie oraz do przejścia granicznego w Werchracie.

Na prace na linii Munina –Hrebenne przeznaczono w 2020 r. 31 mln zł. Finansowane są ze środków własnych PLK. Na linii Munina -Hrebenne (nr 101) w latach 2018 -2019 wyremontowano tory w stacji Basznia. Poziom bezpieczeństwa na 4 przejazdach w gminach: Lubaczów, Laszki, Oleszyce zwiększyła przebudowa skrzyżowań kolejowo-drogowych.

Linia Munina – Hrebenne jest jedną z trzech tras kolejowych łączących województwa podkarpackie i lubelskie.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów

Zakres prac realizowanych na jednotorowej trasie wymagał wprowadzenia od 15.03.2020 r. do 26.06.2020 r. zastępczej komunikacji autobusowej. Zmiany zostały ujęte w rozkładzie jazdy i ustalone z przewoźnikami. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej portalpasazera.plrozkład-pkp.pl oraz na stronie przewoźników.

Linia z historią

Linia kolejowa na trasie Munina – Hrebenne ma 83 km. To trasa dawnej Kolei Jarosławsko–Sokalskiej. Pierwszy pociąg z Jarosławia do Sokala przez Muninę – Lubaczów Hrebenne i Rawę Ruską przejechał 6 czerwca 1884. Po II wojnie światowej, wybudowano odcinek Werchrata – Hrebenne.

Zdjęcia: PKP PLK

Most._w_N._Grobli__9___fot._Przemyslaw_Probierz.jpgMost_w_Lubaczowie_2___fot._Jadwiga_Bozek.jpgMost_w_Lubaczowie_3___fot__Jadwiga_Bozek.jpgMost_w_Lubaczowie__1___fot._Jadwiga_Bozek.jpgMost_w_N._Grobli_1___fot__Jakub_Kowal.jpgMost_w_N._Grobli_8___fot._Przemyslaw_Probierz.jpgMost_w_N._Grobli__4___fot._Jakub_Kowal.jpgMost_w_N._Grobli__5___fot._Przemyslaw_Probierz.jpgMost_w_N._Grobli__6__fot._Przemyslaw_Probierz.jpg

Źródło: PKP PLK

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Mądry
+6 # Mądry 2020-05-01 12:22
buuudujemy mosty....buuudu jemy mosty dla Pana Starosty
świadek
+3 # świadek 2020-05-01 14:51
Widziałem jak te mosty jadą pociągiem przez Lubaczów około 1-go miesiąca temu, macie zapłon jak ruski traktor... zresztą elubaczow.com dawno już tym pisał
jaro
+12 # jaro 2020-05-01 16:23
Żeby jeszcze po tych torach kursowały pociągi nie tylko do Horyńca,gdzie można też dojechać autobusem,a dalej czym?Pomyślcie, głowa jest nie tylko od parady.
Polak2010
-1 # Polak2010 2020-05-09 12:17
Region się rozwija ,,Brawo"
Lemingi będą zaraz się nakręcać.

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.