Policjanci z Lubaczowa wypisali pierwsze mandaty za brak maseczek

Zdjęcie ilustracyjne fot. pexels.comZdjęcie ilustracyjne fot. pexels.com

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Większość mieszkańców naszego powiatu przestrzega tego nakazu, są jednak osoby, które zostały już ukarane za brak maseczki.

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Dotyczy przede wszystkim osób, które przebywają w miejscach ogólnodostępnych, np. sklepach, na placach, ulicach czy w kościołach, ale także w autobusach i na terenach zielonych. Twarz można zakryć np. chustą lub maseczką.

W ostatnich dniach policjanci z lubaczowskiej komendy za brak maseczki ukarali jedną osobą. Skierowano też jeden wniosek o ukaranie do sądu, ponieważ osoba odmówiła przyjęcia mandatu. Jednak najczęściej mundurowi stosują pouczenia. Od 16 kwietnia 22 osobom przypomniano o obowiązku zakrywania twarzy.

Jak podkreśla p. o. Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie mł. asp. Mateusz Maź, policjanci prowadzą przede wszystkim działania profilaktyczne – poprzez informowanie o obowiązku zakrywania ust i nosa.

- Zauważyliśmy, że mieszkańcy naszego powiatu w większości stosują się do nakazu zakrywania ust i nosa. Policjanci, którzy zobaczą osobę bez maseczki, będą przypominać o obowiązku jej stosowania, ale nie wykluczone jest również nałożenie mandatu karnego – mówi mł. asp. Mateusz Maź.

Kto nie ma obowiązku noszenia maseczki?

Obowiązku noszenia maseczki nie mają:

- kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4

- dzieci do ukończenia 4 roku życia

- osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)

- osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów. Ci ostatni mogą używać zamiast maseczki przyłbicy, jeżeli stanowisko kasowe lub inne stanowisko pracy jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną

- kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów

- duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych

- żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

Co trzeba wiedzieć o noszeniu maseczek

Maseczki chirurgiczne blokują kontakt między ustami i nosem a potencjalnymi zanieczyszczeniami. Mają też wady: po pierwsze są jednorazowego użytku, po drugie nie przylegają szczelnie do twarzy, a po trzecie łatwo nasiąkają wilgocią, dlatego po kilkunastu minutach trzeba je zmieniać. Inaczej staną się siedliskiem bakterii i mogą być przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc.

Specjalistyczne maseczki N95 nie są zalecane do użytku przez zwykłych obywateli. Przed ich użyciem pracownicy medyczni przechodzą badania medyczne i testują dopasowanie maseczki. Osoba nieprzeszkolona może mieć problemy z oddychaniem w tej maseczce.

Maseczki filtrujące składają się nie tylko z materiału o gęstym splocie, ale także z filtra oczyszczającego. Są modele jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku (np. maski antysmogowe). R – to oznaczenie maski do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowych (do 8 godz. użytkowania). W maseczkach, które używamy wielokrotnie, trzeba regularnie zmieniać filtr (co 28 dni lub częściej). Najlepszą ochronę zapewniają maski FFP3, najmniejszą FFP1. Muszą być często wymieniane zgodnie z instrukcją użytkowania, bo z każdym kolejnym oddechem wchłonięty pył i inne zanieczyszczenia utrudniają oddychanie. Poza tym podczas wydychania część dwutlenku węgla pozostaje w obrębie maseczki, koło ust. Jeśli kupujesz taką maskę, wybierz model z zaworkiem wydechowym, który ułatwia pozbywanie się dwutlenku węgla. Jeśli chcesz ponownie użyć maski, zawieś ją w czystym, suchym i wentylowanym miejscu lub umieścić w czystej, przepuszczalnej papierowej torbie. Czyszczenie tych masek odbywa się zgodnie z instrukcją obsługi.

Maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować.

Przyłbice pozwalają na pracę w okularach i komfortowe oddychanie. Można je czyścić preparatem na bazie 60% alkoholu. Są wielokrotnego użytku.

Jak nosić maseczkę?

- Zasłoń zarówno usta jak i nos.

- Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce wodą z mydłem lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.

- Niewłaściwe stosowanie maseczek, takie jak niezmienianie maseczek jednorazowych, może zwiększyć ryzyko infekcji.

- Uważaj na fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które może prowadzić do zaniedbania innych środków zapobiegawczych. Maseczka nie zwalnia z konieczności zachowania bezpiecznej odległości (min. 2 m)!

- Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) Lub dezynfekcji preparatem na bazie alkoholu. Przestrzegaj wszystkich zasad higieny.

Źródło: zlubaczowa.pl, pacjent.gov.pl