"Przyjechał z zagranicy, a chodzi do sklepu na zakupy". Obawy mieszkańców naszego powiatu. Co zrobić?


Zgłaszają się do nas czytelnicy, którzy na ulicach i w sklepach widzą mieszkańców naszego powiatu, którzy niedawno wrócili z zagranicy. Obawiają się, że mogą zarażać koronawirusem i pytają co mają zrobić.

Dzisiaj otrzymaliśmy kilka telefonów od naszych czytelników, którzy informowali, że w swoich miejscowościach zauważyli osoby, które wróciły z zagranicy i niestety zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie, bowiem jak gdyby nigdy nic spacerują po ulicach naszych miejscowości i co gorsze wybierają się do sklepów. W związku z tym,  poprzez nasz portal poprosili o zaapelowanie do takich osób o pozostanie w domu. Padło też pytanie, czy o tym fakcie można poinformować służby.

Przypomnijmy, iż w nocy z soboty na niedzielę, na mocy decyzji rządu, związanej z zagrożeniem koronawirusem, wprowadzone zostały ograniczenia dla osób wjeżdżających do Polski. Każdy, kto przekroczy granicę, kierowany jest na obowiązkową kwarantannę. Za jej zlekceważenie grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł.

A co z osobami, które "zdążyły" wrócić do Polski przed wejściem restrykcyjnych przepisów np. w sobotę lub w piątek? Oni nie zostali objęci z urzędu kwarantanną, tymczasem groźba, że mieli kontakt z nosicielami, jest podobna jak w przypadku tych, którzy przyjechali niedługo po nich. Szczególnie dotyczy to osób, które wróciły do kraju z regionów zagrożonych, w których ujawniono liczne przypadki zachorowań, a niestety otrzymaliśmy informację,  że jedna z osób wróciła z holenderskiej miejscowości gdzie znajduje się ognisko koronawirusa.

Osoby, które wróciły z zagranicy jeszcze przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zgodnie z prawem nie są „z automatu” objęci kwarantanną, ale to nie oznacza, że nie powinni przejść domowej kwarantanny. W chwili obecnej każdy z nas musi się zachowywać odpowiedzialnie. Co z tego, że 90% mieszkańców naszego powiatu dostosowuje się do zaleceń, jak pozostała część osób ma w poważaniu obecną sytuację? Wtedy nasza walka z koronawirusem jest jeszcze trudniejsza.

Dlatego zwracamy się z apelem:  wróciłeś z zagranicy? Bądź człowieku poważny. Zostań na 14 dni w domu.  Nie narażaj innych, nawet jeżeli udało Ci się wrócić do naszego kraju przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zdrowie nasze i najbliższych zależy od tego, jak rozsądnie, mądrze i odpowiedzialnie będziemy się zachowywać.

Czy możemy zgłaszać osoby, które wróciły z zagranicy i nie poddały się kwarantannie?

Oczywiście, że tak. Nawet jeżeli nie jesteśmy pewni czy osoba wróciła przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego.  Służby te będą miały obowiązek sprawdzić czy dana osoba jest objęta obowiązkiem kwarantanny i go przestrzega.   

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Pl
+49 # Pl 2020-03-18 21:02
Nie stosuje się do kwarantanny to mandat minimum 10000 zł jak wyda to co zarobił to może dotrze do bałwana jak ma się zachować
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ynn
+45 # ynn 2020-03-18 21:24
Proste, zgłaszaj na policję. Oni wyjaśnią kiedy wrócił. Boisz się, wstyd? jak będziesz chował rodziców to zobaczymy czy nadal będzie ci wstyd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Józef
+1 # Józef 2020-03-22 14:47
Niestety policja ,straż miejska . Nie reaguje .miewają temat. A sanepid nie odbiera telefonu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
brat
-2 # brat 2020-03-22 15:02
Jaka straż miejska? Co ty zahibernowany byłeś? Na jakim świecie żyjesz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aaaaaaa
-10 # aaaaaaa 2020-03-19 10:23
Nie wychodz z domu to się nie zarazisz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Misiek 77
+3 # Misiek 77 2020-03-19 12:27
Ale żeś teraz pojechał z tą kwotą dla sprostowania twojej świadomości to 5tysiecy złoty
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ja
+2 # Ja 2020-03-20 19:21
Cytuję Misiek 77:
Ale żeś teraz pojechał z tą kwotą dla sprostowania twojej świadomości to 5tysiecy złoty

W dniu dzisiejszym kwota została podniesiona naweg do 30000
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
XYZ
+36 # XYZ 2020-03-18 22:01
A po co pisać do redakcji z pytaniem co robić.Przecież tyle się o tym teraz mówi w TV.Jeśli wiecie ,że ktoś przyjechał z zagranicy i nie przestrzega kwarantanny dzwonisz od razu na policje.I nie ważne czy to sąsiad czy kolega....Ludzi e ogarnijcie się to dla naszego dobra .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
-15 # ... 2020-03-18 22:21
wyłącz TV
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aa
-6 # aa 2020-03-19 06:04
Cytuję ...:
wyłącz TV


TVPiS
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Biskup
-14 # Biskup 2020-03-19 00:05
Te Pisowskie tłuki tak mają. Nie potrafią myśleć samodzielnie, dlatego piszą do jedynego znanego im medium lokalnego w sprawie tak błahej i oczywistej. Będzie tylko gorzej, proszę się nie martwić
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
sfgdfg
-5 # sfgdfg 2020-03-19 08:57
Cytuję Biskup:
Te Pisowskie tłuki tak mają. Nie potrafią myśleć samodzielnie, dlatego piszą do jedynego znanego im medium lokalnego w sprawie tak błahej i oczywistej. Będzie tylko gorzej, proszę się nie martwić

TY TŁUKU PO-PZPROWSKI
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tadek
0 # tadek 2020-03-20 11:27
Biskup twój łeb a Barana jaja to ten sam materiał
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tadek
+5 # tadek 2020-03-20 09:31
Biskup widać że masz głowę z tego samego materiału co baran jaja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jarek
-44 # Jarek 2020-03-18 22:10
A kto mi zakupy zrobi ? Coś muszę jeść pić i siurek też stoi więc jak mam działać ??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lekarz
+6 # Lekarz 2020-03-18 22:22
Jak co się chce to przez neta możesz kupić co trzeba.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ee
+4 # ee 2020-03-18 22:52
Na przyklad chleb
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ann
+22 # Ann 2020-03-18 22:10
Proszę zgłaszać takie rzeczy bo do takich tumanow nic nie dotrze tylko kary
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
JanuszB
+3 # JanuszB 2020-03-18 22:19
Założyć maskę! Coś na twarz!
Ludzie zrozumcie, że u nas nie ma obowiązku noszenia masek z jednego powodu: maski są trudnodostępne i drogie, a rząd ma problem z zaopatrzeniem w nie szpitale.
Dzisiaj pod innym artykułem przytaczałem badania naukowe, że maska zrobiona z serwetki ogranicza zarażenie grypą 2,5 raza! Z Koronowirusem będzie podobnie.
Kilka miliardów Azjatów ze skutkiem nosi maski, a u nas są nieskuteczne?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
-1 # ... 2020-03-19 21:41
Maski chronią tylko przed zarażeniem innej osoby gdy osoba zarażona nosi maskę nie zaraża drogą kropelkową osobie nie zarażonej zbytnio nie pomoże jedynie częste mycie rąk i nie przebywanie w zaludnionych miejscach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
JanuszB
+9 # JanuszB 2020-03-18 22:42
Myślę, że już przestaje mieć znaczenie: zza granicy, czy zza miedzy. U nas jest również bardzo dużo zarażeń. Nasze statystyki wyglądają bardzo ładnie, niestety nie biorą pod uwagę niezdiagnozowanych.
Testów robionych jest bardzo niewiele w stosunku do potrzeb. A nie ma testów, to nie ma zdiagnozowanych.
Teoretycznie zielona wyspa, a praktycznie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
januszek
+15 # januszek 2020-03-18 23:41
Dzisiaj godz 22 rynek lubaczow ok. 8 mlodych w grupie. Po telefonie na policje w tej sprawie uzyskalem odp, ze do 50 osob moze sie spotykac. czy info na stronie LO bylo zwyklym fejkiem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
LaM
+6 # LaM 2020-03-19 01:11
Trzeba by umieścić informacje, gdzie takie osoby mogą zasięgnąć pomocy, jeśli faktycznie trzeba im zrobić zakupy, a nie mają kogo poprosić. Dzisiaj pod jeden z marketów dość niepewnie podchodził człowiek, w końcu stanął pod sklepem i zapalił. Był już wieczór. Żal mi się potem zrobiło na myśl, że może nie miał się do kogo zwrócić i idzie ze strachem o 5 tys. Chyba nie wszyscy działają z premedytacją, ale trzeba ich też dobrze poinformować, do kogo się zwracać w takich sytuacjach - policja? Caritas przy kościele św. Stanisłąwa chyba oferuje pomoc w zrobieniu zakupów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Franek
+2 # Franek 2020-03-19 06:15
Ja wróciłem na początku grudnia tak że jak ktoś chciałby mnie zakapować to nieaktualne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ławnik
+5 # Ławnik 2020-03-19 08:16
Bez obaw, na każdego znajdzie się paragraf.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Trojan
+2 # Trojan 2020-03-20 09:03
Na ciebie mam 190kk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Krystek
+12 # Krystek 2020-03-19 06:36
A co z osobami które mieszkają z osobą która wróciła z zagranicy i ma kwarantannę chyba też mają obowiązek kwarantanny powinni siedzieć wszyscy w domach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Krystyna
-1 # Krystyna 2020-03-19 17:38
Cytuję Krystek:
A co z osobami które mieszkają z osobą która wróciła z zagranicy i ma kwarantannę chyba też mają obowiązek kwarantanny powinni siedzieć wszyscy w domach


bez obaw, sklep do 15
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aa
+7 # aa 2020-03-19 07:00
A ta z zagród lata po sklepach, odwiedza kolezanki....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Noto
+7 # Noto 2020-03-19 07:04
Cytuję aa:
A ta z zagród lata po sklepach, odwiedza kolezanki....

No to pozaraża, koleżanki jej za to podziękują.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kurcze
+7 # Kurcze 2020-03-19 07:20
Cytuję aa:
A ta z zagród lata po sklepach, odwiedza kolezanki....
Cytuję aa:
A ta z zagród lata po sklepach, odwiedza kolezanki....

Czytam od niedzieli o tej z zagród nie wiem który raz. Czy to piszę ta sama osoba czy różne, że lata po sklepach, do kościoła, koleżanek. Czy nie można tego zgłosić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tik
+8 # tik 2020-03-19 08:28
mozna na policje tylko kto to taki z tych zagród?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ja no
-2 # Ja no 2020-03-20 11:35
Właśnie, język lata jak łopata. ..a jaka jest prawda? Przestańcie pleść bzdury i się nakrecać jak barany. Nie wiesz nie mów i kropka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lucek
+3 # Lucek 2020-03-19 08:12
Chyba nie ma internetu i telewizji a co na to kolezanki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aaaaaaa
-5 # aaaaaaa 2020-03-19 10:25
Nie wychodzcie z domu to się nie zarazicie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Franciszek
-20 # Franciszek 2020-03-19 12:54
Ja właśnie wróciłem lotem. Jak na razie odwiedzam wszystkich robię zakupy pije wódeczkę wszyscy zdrowi nie ma żadnej zarazy to propaganda !!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tik tok
+10 # tik tok 2020-03-19 14:14
Wróciłeś ale chyba z lasu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Komenda Lubaczów
+3 # Komenda Lubaczów 2020-03-20 18:22
Wlasnie namierzamy Twój ip
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Cdn
+2 # Cdn 2020-03-21 21:33
Cytuję Franciszek:
Ja właśnie wróciłem lotem. Jak na razie odwiedzam wszystkich robię zakupy pije wódeczkę wszyscy zdrowi nie ma żadnej zarazy to propaganda !!

Skoro propaganda było nie wracać!!człowie ku ogarnij się
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
jankiel
+1 # jankiel 2020-03-22 18:27
namierzyć, znależć, ukarać - nie pomoże?!! zamknąć na kwarantannę pod klucz plus zarzuty z kk. za spowodowanie zagrożenia zdrowia publicznego!!! i po problemie - takich ba...nów trzeba od razu wyleczać!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
w  11
+6 # w 11 2020-03-19 14:50
nakopac [wulgaryzm]o..d o dupy i morde wyprac przy okazji oczywisci w gumowych rekawiczkach!!! !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Czuczu
-5 # Czuczu 2020-03-19 15:24
Proponuję stosy rozpalić, mieszkania naznaczać .
To już nie ma znaczenia gdyż wirus w kraju już jest i nie ma możliwości szybkiego przebadania wszystkich.
Dopóki medycyna nie znajdzie szczepionki musicie nauczyć się z tym żyć .Ustawa któregoś dnia przestanie działać A problem pozostanie bo ktoś z tej zagranicy musi ludzi albo towar przewieźć bo w przeciwnym razie pozostanie tylko siedzenie w domu gdy wszystko padnie na ryj.Szkoly,urzę dy też niebawem potwierać będzie trzeba a spec ustawa obejmuje tylko w jednym przypadku na trzy obowiązkiem kwarantanny .Zdrowia życzę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zag
+1 # zag 2020-03-19 17:31
Tak postępują w Albanii;

Dzisiaj jesteśmy odizolowani. Wydano zakaz wychodzenia z domu po godzinie osiemnastej. Od jutra będzie można wychodzić tylko w godzinach od 6 do 10 i od 16 do 18, wyłącznie ważnych powodów. Ten, kto złamie ten zakaz, będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 80 euro. Nie wolno też poruszać się po kraju prywatnymi samochodami. Pozwolenie na ruch mają tylko samochody dostawcze. Za złamanie zakazu odbierane jest na trzy lata prawo jazdy. Komunikacja publiczna została wstrzymana jednego dnia i zdezynfekowana. Tylko w stolicy w Tiranie kursują autobusy, a mogą z nich korzystać pielęgniarki i lekarze w drodze do pracy. Przed wejściem do autobusu policja legitymuje ludzi, aby się upewnić, czy to faktycznie personel medyczny. Centra handlowe, bary i kawiarnie zostały zamknięte. Działają tylko małe sklepy spożywcze i apteki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
lolo
+8 # lolo 2020-03-19 18:54
w Horyńcu po przyjeżdżali z Niemiec i łażą po sklepach, ludzie nie myśla, jak widzicie to dzwońcie do służb.siedział tyle lat jeden z drugim a teraz nagle przyjeżdża, bo inny kraj ma go w d.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Nie jest dobrze
+6 # Nie jest dobrze 2020-03-19 20:56
Cytuję lolo:
w Horyńcu po przyjeżdżali z Niemiec i łażą po sklepach, ludzie nie myśla, jak widzicie to dzwońcie do służb.siedział tyle lat jeden z drugim a teraz nagle przyjeżdża, bo inny kraj ma go w d.....

Gdyby był tam zatrudniony na umowę to ten inny kraj nie miał by go w d... A siedzą na czarno, ani tam ani tu podatków nie płacą. I musieli uciekać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Trojan
-3 # Trojan 2020-03-20 09:01
Ty wiesz najlepiej bo sam wróciłeś? Gówno wiesz.!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lolo
-6 # Lolo 2020-03-19 21:21
Sprzedam młode prosięta lokalizacja Stary Dzików
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ala
-11 # Ala 2020-03-19 21:25
A ja wychodzę z domu i mam wszystkich w huju [wulgaryzm]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Dvvvvh
0 # Dvvvvh 2020-03-19 23:21
Mąż w kwarantannie a żona jeździ i co kilka dni zmienia miejsce noclegu narażając kolejne osoby. Nie powinna siedzieć również w kwarantannie? Brak odpowiedzialnoś ci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
stan
+2 # stan 2020-03-19 23:31
Ci co nie przestrzegają zasad dopóki zdrowi twardziele, a jak choroba przychodzi to płaczą
Nie powinno się takich osób leczyć tylko zamknąć i niech umierają
Uciekają masowo z zagranicy do domu, to co o nich myśleć. Niech włączą myślenie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Trojan
-6 # Trojan 2020-03-20 08:51
Ty pewnie katolik jesteś???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Gość
-3 # Gość 2020-03-19 23:50
Ha ha ha ludzie zamiast opierdalac dupe tym którzy wrócili i insynułowac jakieś swoje paranoję bo ktoś wrócił zza granicy to odrazu zaraża [wulgaryzm] jak tak się boicie tego że oni po nieplanowanym powrocie do kraju może najpierw spójrzcie na swoje zachowanie i to co wy robicie bo to jest żałosne zapewne jeden z drugim śmiertelne " odpowiedzialnym obywatelem " mijaliscie się z nimi na ulicy lub staliście z pół godziny za nim w kolejce po papier do dupy i kto tu jest nieodpowiedzial ny co ?!! po co wgl wychodzicie z domów !! i skąd pewność że ludzie o których mowa nie zrobili testów wcześniej [wulgaryzm] potraficie dzwonić i podpierdalac jeden drugiego to może najpierw porozmawiać z nimi !! co jak wyjdziecie z kościoła to napewno odrazu jesteście zbawieni ?! ogarnijcie się wkoncu !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aaaaaaa
-1 # aaaaaaa 2020-03-20 01:36
NIE BÓJ SIĘ ADMINIE
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aaaaaaa
-1 # aaaaaaa 2020-03-20 01:53
DO ADMINA zmień zasady łapek ile zielonych a ile czerwonych











apek w do
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Trojan
-1 # Trojan 2020-03-20 08:49
Rozumiem zagrożenie ale i wiem jak ma postępować.A wy wszyscy troszcie się o siebie bo Polak to potrafi widzieć wszystko tylko nie u siebie a wy to po co wylaIzicie i szwedacie się be potrzeby po ulicy KONFIDENCI!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ela
+6 # Ela 2020-03-20 10:06
Moj maz wrocil 3,5 tyg temu a wczoraj mojej mamy nie chcieli w przychodni zarejestrowac bo z zieciem mogla miec kontakt choc sie nie widzieli 6 tygodni. Wytykaja palcami, to koszmar! Siedzcie w domu a nie szukacie wroga tam gdzie go nie ma wszyscy pracujacy zabgranica wydaja pieniadze w Polsce wiec nie patrzcie na nich spod byka! Chore to jak wrocili niedawno to niech siedza ale jak wrocili duzo wczesniej to zostawcie ludzi w spokoju a dodatkowo jesli nie kichaja nie kaszla i nie prychaja! Znam czlowieka ktory choruje na ciezka astme i przyszedl do mnie na zakupy i boi sie chodZic gdziekolwiek bo caly czas kaszle, a ludzie patrza na niego jakby im zrobil krzywde!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pi
+5 # Pi 2020-03-20 18:19
Zgłaszać na Policję i mandat konieczne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Koronawirus
+2 # Koronawirus 2020-03-22 10:56
A są i takie osoby, co potrafią zadzwonic do kogoś kto wrócił z zagranicy, zwyzywać, poobrażać, mając problem z tym, że ta osoba w ogóle miała czelność wrócic z zagranicy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi