ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Szkołę w Nowym Lublińcu przejmie stowarzyszenie? Burmistrz Zdzisław Zadworny odpowiada


Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny poinformował portal ZLUBACZOWA.PL, że trwają prace związane z zamiarem przekazania prowadzenia Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Nowym Lublińcu Stowarzyszeniu Cieszanów.pl.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia na portalu ZLUBACZOWA.PL opublikowaliśmy anonim dotyczący zamiaru przekazania szkoły w Nowym Lublińcu stowarzyszeniu Cieszanów.pl. Autorka pisma, najprawdopodobniej była nauczycielka tamtejszej szkoły w liście wyrażała swoje zaniepokojenie dotyczące podjęcia takich działań. Jak podkreślała, nauczyciele zatrudniani przez stowarzyszenia mają niższe pensje. W takich placówkach nie obowiązuje też Karta Nauczyciela.

Zgodnie z naszą zapowiedzią, 30 stycznia w tej sprawie wysłaliśmy zapytanie do Urzędu Gminy Cieszanów. Odpowiedź od burmistrza Zdzisława Zadwornego otrzymaliśmy 13 lutego.

W odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące zamiaru przekształcenia szkoły w Nowym Lublińcu burmistrz Zdzisław Zadworny na wstępie zarzucił redakcji portalu ZLUBACZOWA.PL nierzetelność dziennikarską.

Według burmistrza Cieszanowa upublicznienie na naszej stronie anonimu "należy ocenić jako ciężkie naruszenie zasad wykonywania zawodu dziennikarza", bo jak podkreśla nasza redakcja nie sprawdziła uzyskanych informacji pod kątem ich zgodności z prawdą. Jednocześnie Zdzisław Zadworny twierdzi, że "publikacja anonimu jest nieetyczna i podważa zasady współżycie społecznego" i powołuje się na wyrok Sądu Najwyższego z 1980 roku.

Czy faktycznie informację przekazane przez „anonima” były nieprawdą? Oto odpowiedź burmistrza Cieszanowa.

W odpowiedzi na pytanie anonima, w pierwszej kolejności Zdzisław Zadworny zarzuca, że problemy z utrzymaniem szkół wynikają z zaniżonej subwencji oświatowej. Twierdzi również, że obecnie rządzący wprowadzając reformę obiecywali zwiększenie dofinansowań na małe szkoły.

- "Ogromny spadek urodzeń jeszcze bardziej ograniczenia możliwości władz gminnych. Dlatego samorządy muszą wybierać pomiędzy likwidacją lub przekazywaniem ich stowarzyszeniom, które nie muszą przestrzegać przepisów Karty Nauczyciela" - informuje Zdzisław Zadworny

Burmistrz jednocześnie podkreśla, że na terenie gminy od kilku lat: w Niemstowie, Nowym Siole i Kowalówce działają szkoły, które wcześniej zostały przekazane stowarzyszeniu.

W dalszej części Z. Zadworny podkreśla, że wynagrodzenie nauczycieli zatrudnianych przez stowarzyszenie "uzależnione jest od stopnia awansu nauczyciela i jego aktywności w pracy i wynosi od 2600 zł brutto wynagrodzenie zasadniczego dla stażysty do 2900 dla nauczyciela dyplomowanego. Dodajmy, że w 2020 roku minimalna płaca wynosi 2600 złotych, czyli około 1900 zł "na rękę". Burmistrz zaznacza również, że nauczyciele mogą liczyć na dodatek motywacyjny w wysokości do 140% wynagrodzenia zasadniczego.  Ponadto Zdzisław Zadworny informuje, że w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie o podobnej liczbie uczniów jak w Nowym Lublińcu średniomiesięczne wynagrodzenie dla nauczyciela mianowanego wynosiła 4145 zł brutto, a dla dyplomowanego 5017 złotych.

Zdzisław Zadworny odnosi się również do zarzutów, jakoby szkoła przekazywana byłaby w tajemnicy.

- "Prawda jest odmienna. [...]. O zamiarach informowałem mieszkańców już na spotkaniach budżetowych w połowie stycznia. W tym terminie również zostały zawiadomione związki zawodowe. Odbyło się zebranie informacyjne z rodzicami. Nauczyciele opracowali własne propozycje i w tym zakresie odbędzie się spotkanie w połowie lutego" - czytamy w piśmie od UG przesłanym do redakcji portalu ZLUBACZOWA.PL

Burmistrz odnosząc się do wyżej wymienionych zarzutów stwierdza, ze  to insynuacje i pomówienia.

- "Wielokrotnie już doświadczyłem prób zdyskredytowania mojej osoby przez małych i tchórzliwych ludzi, których stać tylko na hejt i donosy - pisze Zdzisław Zadworny

W kolejnej części pisma burmistrz Cieszanowa zaprezentował tabelę dotyczącą danych statycznych i finansowania szkoły w Nowym Lublińcu.

W odpowiedzi na zaprezentowaną tabelę włodarz tamtejszej gminy stwierdza:

- „Jak łatwo zauważyć kwota dotacji z budżetu gminy wzrosła w ciągu roku dwukrotnie, a prognoza na rok 2021 stawia pod znakiem zapytania sens utrzymywania takiej szkoły. W przypadku Gminy Cieszanów dofinansowania do utrzymania szkół z budżetu gminy wzrasta systematycznie i wynosiła odpowiednio: 1,2 mln złotych w 2014 r.; 1,5 mln złotych w 2016 r.; 2,7 mln złotych w 2018 r.; 3,3 mln złotych w 2020 roku. Władze gminy w takiej sytuacji mają dwa wyjścia: likwidacja małych szkół lub przekazanie szkół stowarzyszeniom, gdzie obowiązują wynagrodzenia z kodeksu pracy, a nie Karta Nauczyciela.” – informuje burmistrz

Na koniec Zdzisław Zadworny odpowiadając na oskarżenia, jakoby popierał podwyżki dla nauczycieli, a sam proponuje im obniżenie wynagrodzeń zaznacza, że jest zwolennikiem dobrego wynagrodzenia dla nauczycieli, ale jak informuje "możliwości samorządów są ograniczone". Według burmistrza problem związany z płacami dla nauczycieli wynika z decyzji rządu.

- "Źródło konfliktu nie ma swojego miejsca w gminie czy szkole. System finansowania oświaty jest nieprzyjazny dla małych szkół i samorządów, które muszę rozwiązywać dylematy wywołane nie z ich winy" - pisze burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny w odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące przekształcenia Szkoły w Nowym Lublińcu

Pełną treść pisma stanowiącego odpowiedź na nasze pytanie dot. szkoły w Nowym Lublińcu prezentujemy poniżej:

 

Jednocześnie informujemy naszych czytelników, że do tematu na pewno powrócimy, bowiem głównym celem lokalnych portali jest informowanie o najważniejszych wydarzeniach w naszym powiecie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ole
+22 # ole 2020-02-18 06:45
Takie będą Rzeczypospolite , jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli

TO SĄ SLOWA JANA ZAMOJSKIEGO.... ... W POLSCE NIE DORASTA DO PIĘT ŻADEN Z POLITYKÓW
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sarkastyczny Przekaz
+27 # Sarkastyczny Przekaz 2020-02-18 12:34
Na co komu edukacji i chowania dzieci? CHLEBA I IGRZYSK!!! Panie Zadworny mam nadzieję że tegoroczny Cieszanów Rock Festiwal będzie wspaniały!! a tymi szkołami to niech się Pan nie martwi, jakoś to będzie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zdzich edukator
+29 # Zdzich edukator 2020-02-19 14:41
A w ramach tegorocznej festiwalowej edukacji sam Nergal, skandalista - niszczyciel naszych największych wartości. To już chyba upadek CRF i kultury naszego powiatu. WSTYD i HAŃBA !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Larry Flynt
-27 # Larry Flynt 2020-02-19 18:12
A jakie on to wartości zniszczył? Zniszczył nie Biblię, ani Matkę Boską, ale nośniki na których były zapisane. Gdyby to samo było na płycie albo pendrajwie, to takiego krzyku na pewno by nie było. Więcej w tych jego działaniach tworzenia medialnego szumu wokół siebie niż jakiejś idei. Takie celebryctwo, niech piszą cokolwiek byleby pisali. A dla wartości najlepsze miejsce to serca i umysły a nie obrazy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
J.C
+16 # J.C 2020-02-19 19:08
1. Prawo mówi kto niszczy przedmioty czci religijnej podlega karze - od grzywny nawet do ograniczenia wolności.
2. Słabo że na CRF będzie ktoś taki. Z całym szacunkiem ale jest różnica pomiędzy fajny punk rockiem a Nergalem.
3. Alice Cooper też odwalał mroczne akcje i się w końcu nawrócił. Może w małym Roztoczańskim miasteczku dojdzie do podobnej rzeczy :) Może właśnie po to ktoś chce go tu ściągnąć :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Larry Flynt
-23 # Larry Flynt 2020-02-19 20:27
OK, ale czym innym są przedmioty czci, a czym innym wartości (wg sjp.pwn.pl: zasady i przekonania będące podstawą przyjętych w danej społeczności norm etycznych). Im Nergal szkody nie przynosi. Bardziej szkodzi sobie i przy okazji ludziom próbującym walczyć z tym co złe w Kościele.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bredzisz człowieku
+29 # bredzisz człowieku 2020-02-19 22:51
To niechby ten "gieroj" podarł "nośnik" Koranu lub Tory
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Adam.
+22 # Adam. 2020-02-20 02:30
Kto zaprasza takie zespoły i wykonawców - satanistów, niewierzących na CRF to pewnie taki sam jest jak oni. Coś tego roku szykuje się podobno kilka takich zespołów. Ktoś tu miesza w tym wszystkim czy ten błazen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ja
+5 # ja 2020-02-27 02:22
Chyba ten brodacz Gorajca miesza w tym wszystkim
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Adam.
+23 # Adam. 2020-02-20 02:34
HAŃBA I UPADEK CZŁOWIECZEŃSTWA !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lara
-22 # Lara 2020-02-21 11:02
Hmmm... A o koncercie Vadera, który na CRF był chociażby w zeszłym roku, jakoś cisza... Bo o Nergalu piszą w "Pani Domu"? :D Vader nawet statywy mikrofonów ma w kształcie odwróconych krzyży... i jakoś o tym parafianie nie wspomnieli...
A o tym, że A.Darski przyjeżdża na CRF z zupełnie innym repertuarem też cisza :) Może dlatego, że J.Porter już się nijak parafianom nie kojarzy? ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ja
+24 # ja 2020-02-22 13:32
Statywy w kształcie odwróconych krzyży to dla większości publiczności niezauważalne było. W tym roku w czasie koncertu zespołu Batushka trzeba będzie przygotować na scenie trumnę, czaszki ludzkie,kadzidł o, świece i inne elementy które będą potrzebne do odprawienia czarnej mszy. Wystarczy obejrzeć ich koncerty na YouTube. Podczas koncertu będą odwrócone krzyże i szydzenie z chrześcijańskic h obrzędów.
Drugim skandalistą jest Nergal, którego występ ma się odbyć na Cieszanów Rock Festiwalu to jest prawdopodobnie przygotowanie do przyszłoroczneg o koncertu grupy Behemoth w której jest wokalistą.
Nergal- jako największy wróg kościoła katolickiego, co wyraża w swoich utworach "Chwała mordercom Świętego Wojciecha". Kościół w Cieszanowie jest pod wezwaniem właśnie Św. Wojciecha i tym bardziej nie pasują tutaj takie zespoły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lubliniec
+22 # Lubliniec 2020-02-18 08:28
Łał ciekawe ile oszczędności przyniosą obniżki wynagrodzeń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
woźny
-14 # woźny 2020-02-19 11:43
Kilkanaście godzin miesięcznie w pracy (w porywach), wolne wakacje, wolne ferie, wolne okresy przedświąteczne , poświąteczne, pomiędzy świąteczne, częste "zielone druki" i do tego najlepiej minimum 5000 zł na rękę plus dodatki za każde ruszenie palcem. I wiadomo kto pisze komentarze, bo Ci co ciężko pracują po minimum 40 godzin tygodniowo nie mają na to czasu !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Magi
+17 # Magi 2020-02-19 18:09
To są godziny przy tablicy do tego dochodzą godziny na sprawdzanie prac wywiadówki itd. nie masz pojęcia to nie pisz!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kto jak kto
-13 # Kto jak kto 2020-02-19 22:53
Tak, tak. Zwłaszcza nauczyciele plastyki i wf-u
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
dwa paski
-14 # dwa paski 2020-02-20 08:58
Cytuję Magi:
To są godziny przy tablicy do tego dochodzą godziny na sprawdzanie prac wywiadówki itd. nie masz pojęcia to nie pisz!

Aż się oblałem kawą przy śniadaniu. Weź mnie Magi nie rozśmieszaj w trakcie posiłku!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
XL75
+16 # XL75 2020-02-19 20:28
Cytuję woźny:
Kilkanaście godzin miesięcznie w pracy (w porywach), wolne wakacje, wolne ferie, wolne okresy przedświąteczne, poświąteczne, pomiędzy świąteczne, częste "zielone druki" i do tego najlepiej minimum 5000 zł na rękę plus dodatki za każde ruszenie palcem. I wiadomo kto pisze komentarze, bo Ci co ciężko pracują po minimum 40 godzin tygodniowo nie mają na to czasu !!!

Drogi Woźny. Co tam kilkanaście godzin miesięcznie pracy! Pisz kilkanaście godzin w roku! Co Ci szkodzi?
Swoją drogą coś marnie u Ciebie z matematyką i ze słownictwem. Wiesz co oznacza słowo "kilkanaście"?
O tych Twoich "wolnych" nauczycieli nawet nie chcę się rozpisywać, przecież wiesz lepiej, nawet pewnie jakiegoś nauczyciela znasz i Ci to powiedział w wielkiej tajemnicy. ;-)
Na koniec... A ile Ty pracujesz, że masz czas na pisanie komentarzy? Do pracy Człowieku! Zasuwaj jak wszyscy 40 godzin tygodniowo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
hahaha
-16 # hahaha 2020-02-19 23:22
a Ty czym się zajmujesz w szkole? Donoszeniem zapewne:D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pegeerusek
-18 # pegeerusek 2020-02-18 09:56
Czyżby na Lublińcach nie brali dodać 500 ? tak rządząc"y' grozili "że wzrośnie dzietność i co ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Belfer
+25 # Belfer 2020-02-18 10:16
Hahahaha pusty śmiech dodatek 140 %. Hahaha ludzie litości. Kto taki dodatek widział ??? Gdyby było tak różowo nauczyciele nie bali by się stowarzyszenia. A może tak w geście solidarności wszystkie szkoły zmieńmy n stowarzyszenie i będzie sprawiedliwie!! A czy Gmina oszczędza na innych jednostkach? Np czy wydatki na festiwale również zmaleją? Skoro zabieramy jednym zabierzmy proporcjonalnie i drugim!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
chochoł
-1 # chochoł 2020-02-18 11:47
I tam to nauczyciele mogą poczuć, że są na wolnym rynku, a nie tylko narzekać jak im źle. Zapewne nikt tam na siłę nikogo nie trzyma.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec
+14 # Mieszkaniec 2020-02-18 10:54
Czemu się tak tego Lublińca czepili! Wara od naszej szkoły!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zadziwiajace
+13 # Zadziwiajace 2020-02-18 11:15
Wynagrodzenie zaczyna sie od 2600? Motywacyjny wynosi do 140%? Co za bzdury!!!!! Nie da sie tego czytac!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kretto
+36 # kretto 2020-02-18 12:19
Najpierw oskarża redakcje o nierzetelność dziennikarską, twierdzi że nie sprawdziła uzyskanych informacji pod kątem ich zgodności z prawdą, a chwilę potem okazuje się że przesłany anonim nie mijał się z prawdą. Zakłamanie tego człowieka nie zna granic...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Łał
+36 # Łał 2020-02-18 13:14
Oj szkoda że przed wyborami nie mówił nikt ze szkołą pójdzie pod stowarzyszenie. ..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Anonim
+19 # Anonim 2020-02-18 18:17
Cytuję Łał:
Oj szkoda że przed wyborami nie mówił nikt ze szkołą pójdzie pod stowarzyszenie...

Nie no wtedy to była tłem i dumą do zdjęć a teraz już nie potrzebna przecież
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
biznesmen
+17 # biznesmen 2020-02-18 18:43
Czas na Wielkie Oczy i Łukawiec, najwyższy czas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Magister
+15 # Magister 2020-02-18 21:10
Dzisiaj Lubliniec jutro Cieszanów! A głosy już chodzą że duże szkoły w Lubaczowie również w przyszłości mogą być przekształcone. Brawo gdzie są związki zawodowe. Każdy ma daleko w d.. szkole w której pracuje kilkunastu nauczycieli. Jesli uda się gminie oddać szkole pod stowarzyszenie będzie to przykład dla innych samorządów. Drodzy nauczyciele nie myślcie że was to nie dotyczy. Wkrótce i w waszej szkole ktoś przyjdzie i powie albo obniżka wynagrodzeń albo gasimy światło. Pytam więc raz jeszcze czy związki zawodowe są tylko dla nauczycieli z dużych szkół. Gdzie jest ZNP ? Gdzie jest Solidarność? Wstyd HAŃBA i zdrada pracowniczych ideałów ! Za nic macie prowincje. Reasumując Karta Nauczyciela jest już nic nie warta. Zmieńmy więc jej nazwę na Karta wielkoszkolnego nauczyciela.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
wega
+20 # wega 2020-02-18 22:29
Solidarność szkolna, tak jak tvp info już dawno zeszmaciła zawód nauczyciela, solidarność podpisując porozumienie o ochłapach dla nauczycieli, a info poprzez szczucie rodziców na nauczycieli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Magister
+15 # Magister 2020-02-19 07:51
Ok tylko te porozumienia nie obowiązują w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia. Tu jest problem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
nauczyciel
-17 # nauczyciel 2020-02-19 16:58
a gdzie byli nauczyciele z lublińca i jaka postawę zajęli gdy likwidowano inne szkoły?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
XL75
+17 # XL75 2020-02-19 20:10
Cytuję nauczyciel:
a gdzie byli nauczyciele z lublińca i jaka postawę zajęli gdy likwidowano inne szkoły?

A czytałeś Nauczycielu list? Przecież likwidacja szkół w Niemstowie, Nowym Siole i Kowalówce odbyła się w tajemnicy. I w Lublińcu cały czas było gimnazjum w stowarzyszeniu, to w czym mieli lepiej...
Gdzie byli wtedy Twoi Radni? Gdzie byli Rodzice?
A teraz wyobraź sobie, że nauczyciele z Nowego Lublińca rozmawiali podobno z Burmistrzem o przywróceniu dodatku stażowego w stowarzyszeniu, a na razie w stowarzyszeniu jeszcze nie są.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ja
+16 # Ja 2020-02-19 18:03
Nauczyciele z lublinca jako pierwsi w gminie doswiadczyli co to znaczy gdy zabrano im gimnazjum na rok do cieszanowa a pozniej tez pracowali w stowarzyszeniu jakbys nauczycielu nie wiedzial. A jaka postawę wowczas zajęli inni????.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+24 # X-men 2020-02-19 20:01
Dobry wieczór Panie Burmistrzu (pewnie od czasu do czasu Pan zagląda na tę stronę i czyta komentarze). Proszę wybaczyć śmiałość, ale które informacje według Pana w anonimie są nieprawdziwe?
Ma Pan może i rację, że Portal Zlubaczowa powinien zwrócić się do Urzędu i próbować zweryfikować informacje, bo tego wymaga rzetelność, ale po weryfikacji mógłby bez problemu opublikować anonim, bo nie ma tam nieprawdy.
Pomijam to, że Portal Zlubaczowa nie otrzymał listu od jego autorki. Nie Ona go wysłała do publikacji, ani nikt jej nie poprosił o zgodę na publikację. Można oczywiście zakładać, że w związku z tym, że był to anonim trudno znaleźć autora, ale mogę śmiało powiedzieć, że Redakcja otrzymała go od jednego z wielu adresatów. Listy bowiem zostały wysłana do wszystkich Radnych Miasta i Gminy Cieszanów, prawie wszystkich sołtysów, władz stowarzyszenia Cieszanów.pl i władz gminy w sumie było to około 30 osób. Zostały wysłane niekoniecznie w celu ich publikacji, ale po to, by Władze, Radni i Sołtysi pochylili się nad problemem i przemyśleli kilka kwestii zarówno dotyczących Szkoły w Nowym Lublińcu jak i szkół stowarzyszeniow ych i naprawdę zadali sobie pytanie czy to konieczne, sensowne i celowe oraz czy nie można poprawić ich losu. Autorka listu chciała wszystko załatwić ewentualnie w „kuluarach”.
Ale nie ma co wracać do treści listu, chętnych odsyłam do jego lektury…
Ktoś z adresatów listu postanowił go jednak przekazać dalej, no i list stał się nagle publiczny… Czemu to w ogóle anonim? Niestety muszę zwrócić uwagę na język odpowiedzi Pana Burmistrza, wszystko to co liście, traktuje bardzo osobiście i w kategorii zarzutu, a nie normalnego pytania, czy chociażby wątpliwości. Panie Burmistrzu, nie wszyscy ludzie w tym kraju chcą komuś zaszkodzić i obrazić, może, to taka delikatna sugestia, chcą po prostu wyjaśnień i skłonienia do refleksji i do dyskusji?
To nie był list polityczny, nikt nie zamierzał Panu zaszkodzić, chodziło w nim tylko o obronę Lublińca i szkół będących w Stowarzyszeniu. Tylko tyle i aż tyle… Niektórym po prostu zależy…

Pisze Pan powołując się na wyrok Sądu Najwyższego (naprawdę w tej kwestii trzeba aż tak poważnych argumentów?), że anonim już ze swej istoty jest zjawiskiem niemoralnym! Jak Pan myśli dlaczego to anonim? Niestety biorąc pod uwagę ilość miejsc pracy w Gminie jest Pan najważniejszym Pracodawcą, kto się wychyli? Kto stanie z otwartą przyłbicą? Naprawdę Pan tego nie rozumie? A jeżeli chodzi o anonimowość – wyrok, wyrokiem, ale niech Pan zwróci uwagę, że anonimy do dnia dzisiejszego zdarza się, że są respektowane w Urzędach Skarbowych i zawsze są sprawdzane w Kuratoriach Oświaty jeśli chodzi o dobro dzieci, więc wciąż Pan podtrzymuje, że są… niemoralne?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+21 # X-men 2020-02-19 20:02
Ale wróćmy do meritum. To może punkt po punkcie odniosę się do Pana odpowiedzi.
1. W punkcie tym broni Pan sensowności Stowarzyszenia chociaż w liście nikt tego nie neguje, ba nawet pochwala! Chodziło chyba o to, że Lubliniec mając prawie 90 dzieci ma zostać oddany stowarzyszeniu i czy to prawda i czy ma to sens? Chodziło o odpowiedź na pytanie. Rozumiem, i to fakt, że finansowanie oświaty kuleje, ale wystarczyło proste wyjaśnienie i odpowiedź na pytanie bez obrażania się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+23 # X-men 2020-02-19 20:03
2. To co Pan pisze w drugim punkcie w momencie wysłania listu nijak się miało do rzeczywistości.
Po pierwsze w momencie wysłania listu wynagrodzenie nauczycieli w stowarzyszeniu nie było zmienione od praktycznie roku i wynosiło tyle ile minimalna zeszłoroczna płaca. Mniej więcej tydzień po otrzymaniu anonima (Pan też go otrzymał, jak i władze stowarzyszenia) odbyło się dopiero spotkanie w Stowarzyszeniu i podniesiono płace do tego poziomu, który Pan podaje, jednocześnie likwidując jedyny stały dodatek do pensji – stażowy w wysokości 10%. Więc anonim się nie mylił, ani nie skłamał, zdążył Pan, przepraszam władze stowarzyszenia, zmienić to wynagrodzenie jeszcze przed opublikowaniem listu na portalu i chwała Panu za to, chociaż… odbyło się to kosztem dodatku stażowego, a to już nie było za „fajne”. To nie zmienia faktu, że bez żadnych dodatków (motywacyjne, gdy nie ma pieniędzy przecież nie występuje) nauczyciel może otrzymywać tylko płacę minimalną i może zarabiać nawet połowę obecnej pensji (jakie wynagrodzenie mają nauczyciele w Niemstowie, albo jakie mieli nauczyciele w Kowalówce?).

Jeżeli chodzi o dodatek motywacyjny proszę wskazać jednego pracownika w poprzednich kilku latach, którzy chociaż raz otrzymali te mityczne 140%. Przecież wiadomo, że można wpisać, że nauczyciele dostaną co tam 140%, niech będzie 500%! Papier przyjmie wszystko. W ostatnich kilku latach nauczyciele pracujący w Gimnazjum w Nowym Lublińcu dostawali średnio motywacyjnego 2-3% miesięcznie i pewnie nie byli jedyni. Nie sądzi Pan, że to jednak różnica?

Pisze Pan, że 2019 r. wynagrodzenie w jednej ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie wyniosło dla nauczyciela dyplomowanego około 5000 zł! Ale Stowarzyszenie miało tylko 2 szkoły podstawowe. Największa w Nowym Siole ma 23 dzieci, a szkoła w Lublińcu ma 68 (+ 20 dzieci w Przedszkolu), to gdzie to podobieństwo? Porównuje Pan szkołę praktycznie 3 razy mniejszą pod względem ilości dzieci (nawet średnia uczniów na klasę w Lublińcu jest o kilku uczniów większa), przynajmniej 3-4 razy mniejszą pod względem powierzchni i 3-4 mniejszą pod względem ilości nauczycieli i to ma uspokoić wszystkich? Co tu porównywać? Trzeba było podać dane z drugiej szkoły czyli z Niemstowa. O jak bardzo tam pobory są niższe. Może Pan żonglować danymi, ale po pracy w stowarzyszeniu wiadomo już nauczycielom, że może być ciężko, bardzo ciężko i wszystko się dopiero okaże. Koniec końców przecież nie obieca Pan nikomu, że zarobi na bank więcej niż pensja minimalna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+23 # X-men 2020-02-19 20:03
3. Dobrze Pan wie, że list do Pana został wysłany w okolicach 17 stycznia, a wtedy jeszcze nie odbyły się wszystkie spotkania z mieszkańcami, na których notabene nie wspominał Pan konkretnie o przekształceniu szkoły w Lublińcu tylko o trudnej sytuacji w szkolnictwie! Nie wiadomo też kiedy konkretnie zostały powiadomione związki zawodowe.
Nie sądzi Pan, że najpierw trzeba było zacząć może jednak od nauczycieli i rodziców? Poza tym plotki o przekształceniu szkoły zaczęły się pojawiać w Dachnowie i Cieszanowie już w… listopadzie, ale ani słowem nikt tego nie potwierdzał.
Spotkanie z rodzicami było 4 lutego, a z nauczycielami podobno miało się odbyć dopiero 18 lutego, czyli najbardziej zainteresowani dowiedzieli się prawie w ostatniej chwili! Owszem terminy zostały dotrzymane, ale w jaki sposób to zrobiono? Tajemnicze plotki krążące po gminie od prawie 3 miesięcy i poinformowanie zainteresowanyc h rodziców i nauczycieli na samym końcu, gdy od dawna już trwały przymiarki… I pisze Pan, że to insynuacje, że to była tajemnica? Myśli Pan, że przyjemnie dowiadywać się pocztą pantoflową o takich kwestiach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+22 # X-men 2020-02-19 20:04
4. Ten punkt to jedyna konkretna Pana odpowiedź, ale w oderwaniu od danych dotyczących innych szkół trudno tu wyrokować czy utrzymanie Lublińca jest naprawdę takie kosztowne.
Z tabelki wynika, że w 2020 r. do oświaty gmina dołożyła 3,3 mln na 5 szkół. Szkoła w Lublińcu stanowiła około 22% wydatków. Innymi słowy, patrząc na te dane (bez innych wyjaśnień) mieściła się mniej więcej w statystykach, na 5 szkół „kosztowała” około 1/5 budżetu. Nie ma danych na następny rok, poza mającym „robić wrażenie” na czytających milionem. Być może w przyszłym roku wydatki na szkołę też będą wynosić w okolicach 1/5 budżetu, mamy inflację, niedoszacowanie subwencji i wiele innych zjawisk, nie tylko brak dzieci. To chyba nie wina Lublińca. I czy to konieczność właśnie przekształcenia go akurat w tym roku? Nie przekonały mnie te statystyki. Ale być może wszystkiego nie wiem, może trzeba wiedzieć jakie są długi w gminie i, że może sytuacja jest tragiczna?
Ale chciałbym osobiście, żeby w takim wypadku oszczędzano na wszystkim w gminie m.in. na CRF też, a nie tylko na szkole w Lublińcu. Przykro się człowiekowi robi, że promuje się Cieszanów Rock Festiwal i na to są ogromne pieniądze, a na chociaż rok jeszcze szkoły już nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+24 # X-men 2020-02-19 20:04
5. Znowu „autor listu coś Panu zarzuca”. Jeszcze raz podkreślę to były pytania, sugestie i były skierowane do tych, którzy mogą coś z tym zrobić! Nikt nie chciał Pana oskarżać, ani obrażać!
A prawda jest taka, że popierał Pan strajk nauczycieli, a teraz, koniecznie w tym roku, wysyła Pan jedną ze szkół pod stowarzyszenie. Wszyscy rozumieją sytuację finansową i to, że nie jest lekko, ale gmina podejrzewam, że da radę utrzymać szkołę w Lublińcu jeszcze przez rok, dając wszystkim możliwość przygotowania się do przejścia do stowarzyszenia.
To Pana, o to by się powstrzymać, jeszcze przez chociaż rok z oddaniem szkoły, przed oficjalnym tego ogłoszeniem, prosiła autorka listu, o to Pana prosiła Dyrektor Szkoły, o to Pana prosili w petycji Nauczyciele i o to prosili Pana, co rzadko się u nas zdarza, w przytłaczającej większości rodzice z Lublińca, którzy byli u Pana z petycją. Mają petycję napisać jeszcze dzieci? Mają do Pana przyjechać?
Panie Burmistrzu dobrze Pan wie, że jeszcze rok gmina bez problemu da radę, a wszyscy będą Panu w Lublińcu wdzięczni i to zapamiętają. Lublińczanie to dobrzy ludzie, a po kilku już naprawdę poważnych zawirowaniach w tej szkole, jeszcze chociaż rok stabilizacji naprawdę im się należy.
Niech będzie stowarzyszenie, ale za rok… Panie Burmistrzu pomoże Pan?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
czytelnik
-16 # czytelnik 2020-02-20 16:46
wszystko ładnie ale
Cytuję X-men:

Niech będzie stowarzyszenie, ale za rok… Panie Burmistrzu pomoże Pan?

niech zgadnę... rok do emerytury fajna odprawa, może jubileuszówka. Pomnie choćby potop. Nawet gdyby w wszystkich punktach X-men miał/miała rację to ostatnie zdanie pokazuje że zgadza się z Burmistrzem ale dopiero za rok bo w tym roku nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+19 # X-men 2020-02-20 20:08
Cytuję czytelnik:
wszystko ładnie ale
Cytuję X-men:

Niech będzie stowarzyszenie, ale za rok… Panie Burmistrzu pomoże Pan?

niech zgadnę... rok do emerytury fajna odprawa, może jubileuszówka. Pomnie choćby potop. Nawet gdyby w wszystkich punktach X-men miał/miała rację to ostatnie zdanie pokazuje że zgadza się z Burmistrzem ale dopiero za rok bo w tym roku nie.

Dobrze, że taki uważny z Ciebie czytelnik Czytelniku i, że rozpracowałeś mnie tak błyskawicznie.. . ;-)
Rozczaruję Cię niestety... Nie czekają mnie żadne apanaże i sporo mam jeszcze do emerytury i niekoniecznie muszę pracować nawet w szkole. Cóż próbowałeś. :-)
Zgadzam się z autorką listu zwanego "anonimem", a w nim są powody tego czemu ewentualnie stowarzyszenie najwcześniej za rok. Jeżeli przebrnąłeś Czytelniku przez moje powyższe, owszem i przydługawe zapisy, to już jesteś wprawiony i przebrniesz przez list. Ale od razu Ci jednak napiszę, że nie chodzi tylko o to, że "dopiero za rok bo w tym roku nie" inaczej nie dlatego, że "nie, bo nie".
Poza tym Pan Burmistrz wyraźnie zaznaczył i w rozmowach z rodzicami i nauczycielami i nawet w tekście poniżej co zrobi ewentualnie gdy w Lublińcu stowarzyszenie pojawi się zbyt późno... Po prostu zostawi szkołę jak w Niemstowie czy Nowym Siole od klasy I do IV, a nie do VIII. Rozumiesz co to znaczy? Dlatego próbujemy walczyć jeszcze ewentualnie o rok, bo dłuższa walka może mieć bolesne dla Lublińca konsekwencje, mimo, że dzieci nie będzie o tak wiele mniej. Ech Czytelniku... Czasami ręce opadają jak ktoś ocenia innych swoją miarą.
Pomimo wszystko pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zadworny Zdzisław
-32 # Zadworny Zdzisław 2020-02-20 18:45
Drogi X-menie, w Szkole Podstawowej Lublińcu jest 68 dzieci od września ubiegłego roku. Ten rok był tym pierwszym rokiem kiedy nie podejmowaliśmy decyzji o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu. Kwota z dofinansowania do subwencji nie była jeszcze tak wysoka. Jednak po otrzymaniu informacji o subwencji na rok 2020 oraz po wyliczeniu kosztów na ten rok okazuje się że kwota dofinansowania wzrasta prawie dwukrotnie. Ponadto od września bieżącego w szkole będzie 63 dzieci.W efekcie będzie jeszcze niższa subwencja a koszty wzrosną dramatycznie. Jeśli nie podejmiemy tej trudnej decyzji o przekazaniu szkoły dzisiaj, za rok może pojawić się pytanie o utrzymanie tej szkoły w wymiarze ośmiu klas. Dlatego nasze działania wyprzedzają czekające nas problemy i nie chowamy głowy w piasek. Nikt nie jest szczęśliwy z tego tytułu, ale dobry gospodarz planuje z kilkuletnią perspektywą a nie myśli jak przetrwać kolejny rok. Gdybyśmy nie podejmowali niepopularnych decyzji przed kilkoma laty nie istniałyby szkoły w Niemstowie czy Nowym Siole tak jak znikają takie szkoły w innych gminach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Użołd
-22 # Użołd 2020-02-20 20:51
Ej Kolego jakim prawem używasz imienia i nazwiska naszego Burmistrza??!!! ! Chyba że to ty? Hmm o to jest pytanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Nażond
-23 # Nażond 2020-02-20 20:59
Ej użyj mnie to ja mózg. Ludzie co wy piszecie!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Enrique de La Vega
+20 # Enrique de La Vega 2020-02-20 20:56
Dzieci to je skarb! I ich edukacja nie ma ceny!!Zalew Lubliniec będzie walczył!! Przyszłość naszych dzieci to priorytet!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+21 # X-men 2020-02-21 20:55
Cytuję Zadworny Zdzisław:
Drogi X-menie, w Szkole Podstawowej Lublińcu jest 68 dzieci od września ubiegłego roku. Ten rok był tym pierwszym rokiem kiedy nie podejmowaliśmy decyzji o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu. Kwota z dofinansowania do subwencji nie była jeszcze tak wysoka. Jednak po otrzymaniu informacji o subwencji na rok 2020 oraz po wyliczeniu kosztów na ten rok okazuje się że kwota dofinansowania wzrasta prawie dwukrotnie. Ponadto od września bieżącego w szkole będzie 63 dzieci.W efekcie będzie jeszcze niższa subwencja a koszty wzrosną dramatycznie. Jeśli nie podejmiemy tej trudnej decyzji o przekazaniu szkoły dzisiaj, za rok może pojawić się pytanie o utrzymanie tej szkoły w wymiarze ośmiu klas. Dlatego nasze działania wyprzedzają czekające nas problemy i nie chowamy głowy w piasek. Nikt nie jest szczęśliwy z tego tytułu, ale dobry gospodarz planuje z kilkuletnią perspektywą a nie myśli jak przetrwać kolejny rok. Gdybyśmy nie podejmowali niepopularnych decyzji przed kilkoma laty nie istniałyby szkoły w Niemstowie czy Nowym Siole tak jak znikają takie szkoły w innych gminach.

01. Dobry wieczór Panie Burmistrzu wybaczy Pan, że trochę jak brunet wieczorową porą wkradam się na chwilę na forum i mogę coś napisać. Cieszę się, że Pan odpisał i naprawdę szanuję to.
Ale... Pomimo tego, że rozumiem Pana intencje i z niektórymi argumentami dotyczącymi np. finansowania oświaty zgadzam się całkowicie, to niestety nie potrafię się zgodzić w kwestii tego, że akurat ten rok jest odpowiedni do przekazania szkoły w Lublińcu Stowarzyszeniu.
Po pierwsze wie Pan dobrze, że w zeszłym roku było za dużo dzieci żeby nawet myśleć o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu. Jeszcze na wakacjach w Lublińcu było 70 dzieci, dopiero tuż przed samym ich końcem okazało, że dwójka dzieci w ostatniej chwili przeprowadziła się. Gdyby nie to, to nie byłoby w ogóle tej dyskusji. Bo nie można by było przekazać szkoły stowarzyszeniu. Dlatego nikt w szkole się nie spodziewał, że gmina może mieć takie plany. Dlatego też dla Lublińca to takie frustrujące… Brak 2 dzieci! Gdy tak naprawdę jest ich jeszcze 20 i w sumie prawie 90! Ale przez to, że dzieci te są w przedszkolu, a nie w zerówce nie można ich doliczyć. W tym momencie przedszkole okazuje się być obciążeniem. Ale pomińmy tę kwestię.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+22 # X-men 2020-02-21 20:55
Cytuję Zadworny Zdzisław:
Drogi X-menie, w Szkole Podstawowej Lublińcu jest 68 dzieci od września ubiegłego roku. Ten rok był tym pierwszym rokiem kiedy nie podejmowaliśmy decyzji o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu. Kwota z dofinansowania do subwencji nie była jeszcze tak wysoka. Jednak po otrzymaniu informacji o subwencji na rok 2020 oraz po wyliczeniu kosztów na ten rok okazuje się że kwota dofinansowania wzrasta prawie dwukrotnie. Ponadto od września bieżącego w szkole będzie 63 dzieci.W efekcie będzie jeszcze niższa subwencja a koszty wzrosną dramatycznie. Jeśli nie podejmiemy tej trudnej decyzji o przekazaniu szkoły dzisiaj, za rok może pojawić się pytanie o utrzymanie tej szkoły w wymiarze ośmiu klas. Dlatego nasze działania wyprzedzają czekające nas problemy i nie chowamy głowy w piasek. Nikt nie jest szczęśliwy z tego tytułu, ale dobry gospodarz planuje z kilkuletnią perspektywą a nie myśli jak przetrwać kolejny rok. Gdybyśmy nie podejmowali niepopularnych decyzji przed kilkoma laty nie istniałyby szkoły w Niemstowie czy Nowym Siole tak jak znikają takie szkoły w innych gminach.

02.Panie Burmistrzu sytuacja w oświacie jest dynamiczna, samorządy co i rusz podnoszą kwestię finansowania szkół i zdecydowanie za niskiej subwencji oświatowej. Jesteśmy obecnie świadkami prezydenckiej kampanii wyborczej, kto wie czy PiS przed wyborami nie zechce „uspokoić” nauczycieli i samorządów zwiększając środki na szkolnictwo i co wtedy? Co jeśli zmieni podejście do oświaty w przyszłorocznym budżecie? Okaże się, że dla Lublińca już za późno, bo będzie w stowarzyszeniu. I to będzie dopiero frustracja i porażka. Rok 2021 jest spokojniejszy, pewniejszy i bezwyborczy. Jeżeli do tego roku nic się nie zmieni wówczas będzie można dopiero powiedzieć, że próbowaliśmy wszystkiego. Zwłaszcza, że w roku 2021 w szkole będzie już nie 63, a 66 dzieci (więc dofinansowanie może nie przekroczyć prognozowanego i najbardziej pesymistycznego miliona)… Gdyby tylko trochę zmienił się system finansowania oświaty szkoła nie byłaby, aż tak deficytowa.
Ma Pan rację, że dobry gospodarz planuje przynajmniej kilka lat do przodu, ale… Proszę się na chwilę postawić w sytuacji pracujących w Lublińcu nauczycieli i dyrektora. Ile dostali czasu na planowanie? Pół roku? W dodatku boją się, że w skrajnym przypadku ich zarobki mogą spaść nawet o połowę, do najniższej krajowej. Nie wiedzą też czy starczy na wszystkie wydatki w szkole, zwłaszcza te, które bezpośrednio, albo pośrednio dotyczą dzieci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X-men
+21 # X-men 2020-02-21 20:56
Cytuję Zadworny Zdzisław:
Drogi X-menie, w Szkole Podstawowej Lublińcu jest 68 dzieci od września ubiegłego roku. Ten rok był tym pierwszym rokiem kiedy nie podejmowaliśmy decyzji o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu. Kwota z dofinansowania do subwencji nie była jeszcze tak wysoka. Jednak po otrzymaniu informacji o subwencji na rok 2020 oraz po wyliczeniu kosztów na ten rok okazuje się że kwota dofinansowania wzrasta prawie dwukrotnie. Ponadto od września bieżącego w szkole będzie 63 dzieci.W efekcie będzie jeszcze niższa subwencja a koszty wzrosną dramatycznie. Jeśli nie podejmiemy tej trudnej decyzji o przekazaniu szkoły dzisiaj, za rok może pojawić się pytanie o utrzymanie tej szkoły w wymiarze ośmiu klas. Dlatego nasze działania wyprzedzają czekające nas problemy i nie chowamy głowy w piasek. Nikt nie jest szczęśliwy z tego tytułu, ale dobry gospodarz planuje z kilkuletnią perspektywą a nie myśli jak przetrwać kolejny rok. Gdybyśmy nie podejmowali niepopularnych decyzji przed kilkoma laty nie istniałyby szkoły w Niemstowie czy Nowym Siole tak jak znikają takie szkoły w innych gminach.

03. Pomimo tego, że nie zawsze zgadzam z Pana decyzjami, a czasem ze sposobem ich realizacji (mamy w końcu demokrację), to uważam Pana za Dobrego Gospodarza, który ma swoją wizję i stara się ją realizować. A patrząc na Włodarzy samorządowych nawet tylko w naszym powiecie to rzadkie zjawisko…
Czasami jednak warto się zastanowić czy utrata pionka (w tym wypadku trochę większe dofinansowanie przez rok do szkoły w Lublińcu, ale tak samo będzie przecież w innych szkołach) to jednak nie lepszy wybór. Bo przynajmniej mieszkańcy Lublińca będą wiedzieli, że Pan słucha, że czekał Pan tyle ile mógł i zrobił tyle ile mógł… Jeżeli w przeciągu roku sytuacja w szkolnictwie się nie zmieni to będzie stowarzyszenie i koniec…
Podobno tu cytuję mistrza sztuki wojennej: „Zawsze się tak zdarzy, że trzeba ponieść jakieś straty. Mała strata zaowocuje wielkim zyskiem”…
I tym już zakończę moje pisanie. Bo koniec końców chodzi o to żeby wyczerpać temat, a nie czytających.
Panie Burmistrzu po raz ostatni proszę już, a ze mną wielu, wielu zainteresowanyc h tematem. Jeszcze rok…
I tak, może nieco naiwnie, ale wierzę, że może się udać.
Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-25 # Tmw 2020-02-20 20:21
Niestety,ale demografia jest nieublagana. Popieram program 500+ ,bo pomogl wielu rodzinom,z tym zgadza sie nawet lewica,wobec ktorej jestem na przeciwnym biegunie. Nie mozna wszystkich rodzin korzystajacych z tego programu nazywac patologia. To niesprawiedliwe . W lecie bedac na urlopie w Karkonoszach rozmawialem z ludzmi,no jak to przy wolnym miejscu przy stoliku np. H. Mowili,ze ich dzieci po raz pierwszy mogly zobaczyc gory,dzieki temu programowi. Natomiast ustalilbym prog dochodowy. Ci,co zarabiaja powyzej ustalonej kwoty nie powinni tego brac,bo dla nich to jak dla nas 5 zl w kieszeni.
Co do dzietnosci,mysl e ze wplywa na to kilka przyczyn. Na pewno exodus do duzych miast,lub za granice,warunki materialne i w indywidualnych przypadkach moze problemy zdrowotne? Rozne sa sytuacje ludzkie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Bezdzietny
-23 # Bezdzietny 2020-02-20 20:37
Warunki materialne? Po to było 500+ żeby poprawić warunki materialne, żeby rodzice nie bali się mieć dzieci, bo nie będzie ich stać na ich utrzymanie. A nie po to żeby mogły jeździć w góry. Dobrze, że się nie chwalili Ajfonem najnowszym za 500+.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-25 # Tmw 2020-02-20 20:44
Warunki materialne,mozn a to podlaczyc pod wyjazdy zagraniczne. Dlaczego np przybysze do Niemiec mnoza sie jak kroliki? bo tam ten socjal jest taki ze gdziez on do roboty pojdzie. Widzialem to i wielu z nas na Bawarii chociazby. Jednakze co do 500 plus uwazam,ze nie moza wrzucac wszystkich do jednego wora. Np jak jedno z malzonkow zachoruje. A tu 3 dzieci w'domu. Roznie to bywa,kazdy przypadek jest indywidualny. Cwaniakow nie brakuje ale nie uogolniajmy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
VVV
+23 # VVV 2020-02-21 11:13
Czyli skierujmy rozmowę na inne tory tak?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Propa
+19 # Propa 2020-02-21 11:18
No wiadoma sprawa! Ale nie uda się Lubliniec będzie bronić szkoły!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-13 # Tmw 2020-02-21 13:14
I bardzo dobrze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi