ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Komisja Rolnictwa z Ministrem Ardanowskim na czele będzie obradować w powiecie lubaczowskim

Poseł Teresa Pamuła oraz minister Jan Krzysztof Ardanowski.  Przedstawicielka naszego powiatu w Sejmie jest inicjatorką wyjazdowego posiedzenia Komisji Rolnictwa
Poseł Teresa Pamuła oraz minister Jan Krzysztof Ardanowski. Przedstawicielka naszego powiatu w Sejmie jest inicjatorką wyjazdowego posiedzenia Komisji Rolnictwa

Poseł Teresa Pamuła oraz minister Jan Krzysztof Ardanowski. Przedstawicielka naszego powiatu w Sejmie jest inicjatorką wyjazdowego posiedzenia Komisji Rolnictwa

We wtorek i środę (18-19.02) w powiecie lubaczowskim po raz pierwszy obradować będzie wyjazdowa Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obradach weźmie udział m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Główne tematy które zostaną  podjęte, są ważne dla podkarpackich rolników : Rolniczy handel detaliczny (RDH) – jako szansa rozwoju małych gospodarstw,  skuteczność działań w walce z ASF oraz rozwój rolnictwa na obszarach górskich. Członkowie komisji w pierwszym dniu odwiedzą kilka gospodarstw i porozmawiają o ich sukcesach i problemach. W obradach parlamentarzystów uczestniczyć będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Członkiem Sejmowej Komisji Rolnictwa jest  poseł na sejm RP Teresa Pamuła, której wniosek o wyjazdowe posiedzenie został uwzględniony w planie pracy komisji.

Posiedzenie rozpocznie się w dniu 18 lutego od wizytacji gospodarstw na terenie powiatu lubaczowskiego i jarosławskiego. Parlamentarzyści będą mogli  poznać funkcjonowanie Spółdzielni Producentów Zbóż i Rzepaku „Farmer” w Wietlinie, odwiedzą firmę VeggeFresh Sp. z o.o., która jest producentem i dystrybutorem warzyw, zapoznają się także z działalnością Kresowej Osady, jako ośrodka aktywującego okolicznych rolników do działań związanych z przetwórstwem własnych produktów i RHD. Komisja pojedzie też do gminy Narol, gdzie odbędzie się wizytacja gospodarstwa Marka Pudełko, który zajmuje się chowem trzody chlewnej  i skutecznie zabezpieczył swoje gospodarstwo przed ASF. Jest też rolnikiem, który sięgnął po środki unijne z programu na inwestycje w ramach RHD. W niewielkiej przetwórni prowadzi wyrób wędlin – dzięki unijnym środkom powiększy działalność rozbudowując i unowocześniając budynki i wyposażając je w nowoczesny sprzęt. Komisja pozna też działalność Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Różanieckiej.

Następnego dnia o godz. 9.00 w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbędzie się posiedzenie Komisji. Jego głównymi tematami będą Rolniczy handel detaliczny (RDH) – jako szansa rozwoju małych gospodarstw i zdrowsza żywność dla konsumentów, wsparcie przetwórstwa oraz działania i ich skuteczność w walce z ASF. Obok Ministra Ardanowskiego gośćmi będą również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart,  Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes ARiMR Tomasz Nowakowski, Mirosław Weltz – z-ca Naczelnego Lekarza Weterynarii, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek. Grażyna Zagrobelna – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych, samorządowcy powiatu jarosławskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego. Zaproszenie na posiedzenie komisji otrzymał też Wojewoda i Marszałek Województwa Lubelskiego. 

Teresa Pamuła jest przekonana, że spotkanie będzie korzystne dla wszystkich: 

„Uważam że  wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa ma duże znaczenie. Członkowie komisji będą mieli szansę lepiej poznać specyfikę regionu Podkarpacia, w kontekście omawianej tematyki, a rolnicy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządów, otrzymają okazję do przedstawienia problemów i zadania pytań. Gospodarstwa, które odwiedzimy, nie są wybrane przypadkowo. Myślę że Podkarpacie dobrze się rozwija i warto pokazywać na zewnątrz nasze osiągnięcia. Takimi osiągnięciami może pochwalić się np. młody gospodarz z gminy Narol – który pokazał że warto sięgać po unijne pieniądze by rozwijać gospodarstwo. Udowodnił też, że dzisiaj rolnik ma możliwości rozwinięcia dodatkowej działalności, tak by gospodarstwo stawało się  dochodowe. Z kolei Kresowa Osada jest świetnym przykładem jak można zaktywizować tereny mało uprzemysłowione – tak by zarabiać, dawać pracę a jednocześnie promować region i  istniejące tu gospodarstwa, mobilizować rolników do produkcji i sprzedaży zdrowej żywności. A przecież na zdrowej i smacznej żywności nam wszystkim zależy. Oczywiście należy mówić także o problemach i myślę, że takie tematy także pojawią się w trakcie posiedzenia komisji. „

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ZZLU
+42 # ZZLU 2020-02-15 13:48
Popieram! Brawo pani Poseł Pamuła. Niech przyjeżdża tutaj jak najwięcej ludzi z Warszawy. Niech ich kłuje w oczy ta droga na Jarosław. Chcą żeby nasz powiat się rozwijał, to trzeba zacząć od remontu tej drogi. Mają 2 mld zł na telewizję to znajdą kilka milionów na tą drogę. Takie są oczekiwania mieszkańców tego powiatu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ja234
+33 # Ja234 2020-02-15 13:56
Sam pojadę aby pokazać Pani i Panu ministrowi jak odsłania się włosy z policzka !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ole
+26 # ole 2020-02-15 15:44
Cytuję ZZLU:
Popieram! Brawo pani Poseł Pamuła. Niech przyjeżdża tutaj jak najwięcej ludzi z Warszawy. Niech ich kłuje w oczy ta droga na Jarosław. Chcą żeby nasz powiat się rozwijał, to trzeba zacząć od remontu tej drogi. Mają 2 mld zł na telewizję to znajdą kilka milionów na tą drogę. Takie są oczekiwania mieszkańców tego powiatu.


Wyżerka im w głowie a nie droga
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Smutna prawda
-7 # Smutna prawda 2020-02-15 19:24
Droga oczywiście jest potrzebna, ale trzeba być idiotą albo głupcem żeby myśleć że rozwój powiatu ruszy po wybudowaniu drogi na Jarosław. Nasz powiat nie jest uprzemysłowiony , nie ma tu dużych firm i nigdy nie będzie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Xxxxxxxxx
+9 # Xxxxxxxxx 2020-02-16 12:04
Ja nie ma 08.02.2020 odbyła się gala przedsiębiorców
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Eee
+19 # Eee 2020-02-15 14:06
Na futorach będą lądować?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ghj
-4 # ghj 2020-02-15 18:30
Nie widać za czym głosują. Proszę o rzetelne dane. Kto i za czym głosuje. Z tych obrazków nic nie wynika.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
głos
-5 # głos 2020-02-15 19:46
Rzeczywiście nie bardzo wiadomo nad czym głosowano. Ale dobrze widać kto jak głosował. Cały PiS przeciw (1 poseł za w przypadku drogi Sieniawa-Hreben ne, to droga przez Horyniec więc może pani Pamuła), cała opozycja za (jeden z KO się wstrzymał w przypadku tej samej drogi). Tylko konfederaci głosowali różnorako.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
gh
+4 # gh 2020-02-15 22:05
Cytuję głos:
Rzeczywiście nie bardzo wiadomo nad czym głosowano. Ale dobrze widać kto jak głosował. Cały PiS przeciw (1 poseł za w przypadku drogi Sieniawa-Hrebenne, to droga przez Horyniec więc może pani Pamuła), cała opozycja za (jeden z KO się wstrzymał w przypadku tej samej drogi). Tylko konfederaci głosowali różnorako.


No ale nie widać co było przedmiotem głosowania. Skąd informacja, że chodzi o jakieś drogi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
głos
+6 # głos 2020-02-16 10:02
Informacja z profilu Łukasza Rydzika na FB. Mógłby napisać dokładniej o co chodziło w tych głosowaniach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ggg
+14 # ggg 2020-02-15 17:47
A dla mnie, co z tego wynika?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
m
-3 # m 2020-02-15 20:47
To dobrze czy źle ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
p9
+29 # p9 2020-02-15 21:18
A pierwszego dnia wieczorem impreza za moje pieniądze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-19 # ppp 2020-02-16 21:54
Kim ty jesteś tumanie że cały kraj funkcjonuje za twoje pieniądze? Hahaha aż tyle ci ojciec daje kieszonkowego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Romek
-13 # Romek 2020-02-16 09:37
Pierwszy krok już jest. Ważne że wogole chce tu zaglądać. Tylko jakie będę owoce tych obrad.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tak
+26 # tak 2020-02-16 10:08
Przyjadą sie pobawić na wsi i obiecają w przyszłości cuda jak zagłosujecie.Ta k od 2015 robia nas w balona, a my się "cieszymy ."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
sip
+21 # sip 2020-02-16 10:09
A jak klaszczemy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
dj
+25 # dj 2020-02-16 11:46
Okazja do imprezowanie... obrady, kawka , ciastko, obiad, wodeczka , muzyczka...i tak sie w kolo kreci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Niziolek
+18 # Niziolek 2020-02-16 15:13
I to za naszą kasę, a nawet starostwa, bo oni przykadą ale wszystko musi kto inny opłacić :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mk
+22 # mk 2020-02-16 19:35
kolejna kampania w toku :) a może by tak zrobić im niespodziankę w postaci blokady na drodze i wywiesić banery typu "żądamy remontu drogi" ? ruszy to kogoś czy wciąż będą nas mieć daleko i ktoś nonszalancko odgarnie włosy znanym gestem ? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-27 # ppp 2020-02-16 21:22
W podsumowaniu: cep cepa cepem pogania. Was tumanerio niczym nie zadowoli. Robią coś - źle, nie robią - źle. Interesują się - źle, nie interesują się - źle. Inwestują - źle, nie inwestują - źle. I tak w kółko. I wszystko co robią to oczywiście za wasze pieniądze hahahaha. Podatnicy od siedmiu boleści. Sam nierób i kombinator. Ofiary złośliwych szefów i wrednych żon :) Tumaneria musi narzekać opluwać jęczeć. Was nawet leczyć nie warto szkoda kasy. Na śmietnik tylko i zasypać grubo ziemią żebyście nie wyleźli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
gh
+17 # gh 2020-02-16 22:19
Spójrz w lustro frajerze, zanim siądziesz do komputera.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ada
+10 # ada 2020-02-17 07:29
Cytuję gh:
Spójrz w lustro frajerze, zanim siądziesz do komputera.


... i co ujrzy? uciekiniera z zoo?;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mojra
+19 # Mojra 2020-02-16 22:56
Cytuję ppp:
W podsumowaniu: cep cepa cepem pogania. Was tumanerio niczym nie zadowoli. Robią coś - źle, nie robią - źle. Interesują się - źle, nie interesują się - źle. Inwestują - źle, nie inwestują - źle. I tak w kółko. I wszystko co robią to oczywiście za wasze pieniądze hahahaha. Podatnicy od siedmiu boleści. Sam nierób i kombinator. Ofiary złośliwych szefów i wrednych żon :) Tumaneria musi narzekać opluwać jęczeć. Was nawet leczyć nie warto szkoda kasy. Na śmietnik tylko i zasypać grubo ziemią żebyście nie wyleźli.

Ty się człowieku zacznij leczyć.!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Racja
-7 # Racja 2020-02-17 05:14
To racja. To forum to siedlisko psycholi obrażonych na cały świat.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pOLAK2010
+2 # pOLAK2010 2020-02-17 06:42
Cytuję ppp:
W podsumowaniu: cep cepa cepem pogania. Was tumanerio niczym nie zadowoli. Robią coś - źle, nie robią - źle. Interesują się - źle, nie interesują się - źle. Inwestują - źle, nie inwestują - źle. I tak w kółko. I wszystko co robią to oczywiście za wasze pieniądze hahahaha. Podatnicy od siedmiu boleści. Sam nierób i kombinator. Ofiary złośliwych szefów i wrednych żon :) Tumaneria musi narzekać opluwać jęczeć. Was nawet leczyć nie warto szkoda kasy. Na śmietnik tylko i zasypać grubo ziemią żebyście nie wyleźli.

Wróciłeś z kościoła katoliku?
To widać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
sio
+2 # sio 2020-02-17 07:28
W podsumowaniu: cep cepa cepem pogania.


CHAM CHAMEM AMEN
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-13 # ppp 2020-02-17 08:17
No właśnie. I tu się zgadzamy. Cham na chamie. I broń Boże ich zaczepić. Tylko oni mają prawo obrażać. Co zabolało chamów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pOLAK2010
+4 # pOLAK2010 2020-02-17 08:40
W kościele zapewne w pierwszej ławie siedzisz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ekv
+8 # ekv 2020-02-17 08:51
Cytuję ppp:
No właśnie. I tu się zgadzamy. Cham na chamie. I broń Boże ich zaczepić. Tylko oni mają prawo obrażać. Co zabolało chamów?


Ile ci płacą od komentarza 50 gr? W którym urzędzie robisz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-13 # ppp 2020-02-17 10:17
W urzędzie do spraw tępienia chamów. :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
petent
+12 # petent 2020-02-17 10:51
Coś mało skuteczny ten urząd. A nawet jego działalność przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Trzeba się zastanowić nad jego likwidacją albo reformą. Niech nie marnuje naszych podatków :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Gh
+6 # Gh 2020-02-17 11:03
Chyba w urzędzie patologii i stulejarstwa, gdzie jesteś prezesem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-10 # ppp 2020-02-17 17:42
Zabolało chamów? I tak miało być!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-8 # ppp 2020-02-17 17:55
Cytuję ppp:
Zabolało chamów? I tak miało być!

Chyba twój stary
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-8 # ppp 2020-02-17 18:17
Jednak zabolało hahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Revie
+6 # Revie 2020-02-17 18:22
Mam dla Ciebie dobra rade. Znajdz w okolicy duza betonowa sciane. Nastepnie stan okolo 30m . przed nia. Pochyl glowe. Zacznij biec,coraz szybciej,poczuj sie jak Usain Bolt na olimpiadzie. Bardzo wazne-bron Boze nie podnos glowy! a nastepnie z calej sily pierd.lnij baranka wsciane. Poczujesz sie lepiej.brawa bedzie bila 100 tys publicznosc kod-u na stadionie Biedron Stadium w Ubekistanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-8 # ppp 2020-02-17 18:40
Co za wyobraźnia :)
Komiksy zacznij pisać bo jako tako umiesz pisać :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
petent
+1 # petent 2020-02-17 18:48
No nie wiem. Po takim baranku składki na NFZ, które dotychczas zapłacił mogłyby nie wystarczyć na jego leczenie i my podatnicy i płatnicy składek zdrowotnych musielibyśmy się dołożyć. Ale na urząd ds. tępienia chamów na pewno wpłynęłoby to pozytywnie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
n
+6 # n 2020-02-17 13:26
Jak dygnitarze będą przejeżdżać przez Lubaczów,niech rzucą okiem przez szyby limuzyn na przystanki busowe i pks gdzie od 2 tygodni nie są opróżniane kosze na śmiecie.Jeżeli miasto nie zamierza opróżniać tych koszy to proszę je usunąć i wszystko będzie jasne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ryszu
+1 # Ryszu 2020-02-17 17:35
Cytuję n:
Jak dygnitarze będą przejeżdżać przez Lubaczów,niech rzucą okiem przez szyby limuzyn na przystanki busowe i pks gdzie od 2 tygodni nie są opróżniane kosze na śmiecie.Jeżeli miasto nie zamierza opróżniać tych koszy to proszę je usunąć i wszystko będzie jasne.

Jaki Pan taki kram. Wstyd że moim miastem zarządza taki ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
rz
+2 # rz 2020-02-17 14:35
PSLGBT i systemowy Kukiz15 w tęczowej aureoli spółdzielców bardzo kwiczy,o co chodzi,koryto umyka???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ppp
-12 # ppp 2020-02-17 19:32
Koryto dla nich by się znalazło. Na targu można kupić
Ale im o władzę chodzi. A nadają się tylko do koryta. Kwiczą bo koryto puste. Pełowska buraczana trzoda i ten kuku-kiz psiqtas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ada
0 # ada 2020-02-17 19:59
Tak rzecze wyborcza partii prawej i jakże sprawiedliwej, ktory trzyma jak prezydent gałązkę oliwną
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
petent
+3 # petent 2020-02-17 19:59
A tym co teraz przy korycie nie chodzi o władzę? Wszystkim zawsze chodzi o władzę, różnią się tylko metodami pozyskiwania i utrzymywania tej władzy. A my, motłoch manipulowany przez nich, wyzywamy się nawzajem od chamów, myśląc że coś tym ugramy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-1 # Tmw 2020-02-18 09:33
Wiem,ze nie na temat,ale taka naszla mnie refleksja. Przez przypadek natrafilem w internecie na wykonanie utworu Jak Dlugo na Wawelu w wykonaniu Jacka Lecha w Kolobrzegu w 88 r. To juz koncowka PRL ale jeszcze przed podmianka okraglostolowa, zatem jeszcze komuna. I jakos towarzyszom nie przeszkadzala tresc piesni a zwlaszcza refren-stac bedzie Kraj nasz caly,stac bedzie Piastow grod,zwyciezy Orzel Bialy,zwyciezy Polski lud. Dzis po 30 latach,mam wrazenie ze zyjemy w jakims cholernym matrixie. Gdyby taka piesn byla dzis na jakims festiwalu to elyty typu janda,lis,gowno wyborcze i bruksela by zaczeli patriotow wyzywac i pluc ,ze nacjonalisci,fa szysci i cholera wie co jeszcze. Bo mamy wyzbyc sie polskosci,tozsa mosci i byc jewropejczykami . Europejczykiem to ja jestem jesli chodzi o polozenie geograficzne,al e jestem przede wszystkim Polakiem
"tylko orientacja europejska moze ocalic Polske"
cyt. Dr. Joseph Goebbel,1944r.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
gdy piosenka szła do
0 # gdy piosenka szła do 2020-02-18 11:39
Towarzyszom nie przeszkadzały takie pieśni przez cały PRL, a nawet były im na rękę, bo tworzyły fałszywy obraz suwerenności Polski, odwracały uwagę od podporządkowani a kraju Związkowi Radzieckiemu, które było nieporównywalni e większe niż zależność III RP od Brukseli czy kogokolwiek. A patriotycznego wierszyka "Kto Ty jesteś? Polak mały!", którego dzieci uczyły się w PRL, uczą się nadal. I "elyty" nie mówią, że to nacjonalizm. Co innego bicie kogoś w tramwaju za to, że mówi po niemiecku albo inne podobne oszołomstwo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-3 # Tmw 2020-02-18 12:10
Jasne,na agresje fizyczna nie ma zgody ale bez przesady w druga strone,aby nie obnosic sie nadmiernie ze swoimi upodobaniami. Ja prywatnie mam prawo nie akceptowac pewnych grup spolecznych czy etnicznych. Mam prawo bo niby mamy wolnosc slowa. Jednak trzymam to dla siebie bo takie mam poglady. Nigdy nie nawoluje do agresji,ale sformulowanie mowa nienawisci to narzedzie terroru. Bo np jak powiem-precz z komuna! to jest mowa nienawisci? wiekszosc powie ze nie,ale haslo precz z komuna tzn.wyeliminujm y komune,a przeciez'ta teoria nie unosi sie w prozni,ma swoich zwolennikow. No to jak to jest?
pozdrawiam,Czol em Wielkiej Polsce!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
sio
+3 # sio 2020-02-18 20:05
Komisja przyjechała, odwiedziła Wietlin III, Suchą Wolę, czyli poruszała drogami powiatowymi, a główny trakt wojewódzki sobie odpuścili, pewnie z obawy o delikatne poselskie tyłki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi