Marszałek województwa w Lubaczowie o zrealizowanych i planowanych inwestycjach w powiecie


Nowe drogi na Roztoczu to szansa na inwestycje i turystów – taki wniosek płynął z konferencji prasowej poświęconej budowie nowych dróg w powiecie lubaczowskim. Udział w konferencji wziął marszałek Władysław Ortyl oraz Małgorzata Jarosińska Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konferencja, która miała miejsce w Lubaczowie była zorganizowana w związku z uroczystym otwarciem obwodnicy miasta. Za stołem oprócz marszałka zasiedli także: Małgorzata Jarosińska Jedynak - minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Zenon Swatek – starosta powiatu lubaczowskiego, Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów oraz Joanna Szozda – dyrektor departamentu dróg i publicznego transportu zbiorowego w urzędzie marszałkowskim.

Na konferencji marszałek zaprezentował dokonane i planowane przez samorząd województwa inwestycje drogowe w powiecie lubaczowskim. Wśród nich znalazły się zrealizowane już obwodnice Olszyc, Cieszanowa i Lubaczowa, ale także kolejne zaplanowane zadania, jak na przykład rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Bełżec wraz z budową obwodnicy Narola:

Perspektywa dla powiatu lubaczowskiego i dla Roztocza w naszej nowej strategii rozwoju województwa i w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym jest obiecująca. Jeżeli chcemy wiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość danego miejsca, to musimy wiedzieć, jaki jest klimat do inwestycji, czyli - czy jest przyjazne środowisko do współpracy z instytucjami, samorządami i ludźmi. To wartość, która ma znaczenie dla przyszłych inwestycji. Ta atmosfera dla inwestycji i współpracy z powiatem lubaczowskim jest dziś bardzo dobra. Śmiało możemy powiedzieć, że będziemy tu inwestować i będziemy rozwijać tu infrastrukturę komunikacyjną, bo jest to miejsce, która posiada potencjał mogący wpłynąć na rozwój całego województwa – mówił marszałek Ortyl.

Na konferencji Marszałek poinformował, że modernizacja drogi z Oleszyc do Jarosławia, o którą apelują samorządowcy i mieszkańcy naszego powiatu ma realne szansę na realizację w 2023-2024 roku. Władysław Ortyl dodał, że trwa przygotowywanie dokumentacji technicznej na odcinek z Oleszyc do Zapałowa. Na chwilę obecną przebudowa zostanie wykonana na odcinku Oleszyce - Lipina. 

Dyskutowano także na temat drogi z Lubaczowa do Horyńca-Zdroju. Ze słów Marszałka można wywnioskować, że na chwilę obecną jest szansa na modernizację na odcinku Lubaczów - Basznia. W tym przypadku część zadania ma być zrealizowana z programu Polska-Białoruś-Ukraina. 

Obecny na konferencji wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel wyraźnie podkreślał, że powiat lubaczowski potrzebuje m.in. modernizacji dróg do Jarosławia i do Horyńca-Zdroju.

- Nam jest ogromnie trudno bo jesteśmy na krańcach województwa. Trudno jest z tego powodu m.in. walczyć z konkurencją innych terenów zlokalizowanych przy autostradzie i innych węzłach komunikacyjnych. - mówił Wiesław Kapel

Łącznie w  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 podpisano 126 umów (w tym na inwestycje drogowe) o dofinansowanie projektów realizowanych na terenie powiatu lubaczowskiego o łącznej wartości ponad 300 mln zł, w tym wartość dofinansowania przekroczyła 220 mln zł. Wśród projektów, które otrzymały wsparcie znalazły się na przykład takie zadania jak: termomodernizacja budynków, budowa kanalizacji, zakup samochodu dla OSP, rozwój odnawialnych, źródeł energii, remonty szkół, domów opieki, rozwój bazy przedszkolnej, inwestycje w zakresie opieki medycznej i wiele innych.

W nowej strategii województwa Lubaczów traktowany jest jako biegun wzrostu, ośrodek  o ponadlokalnych funkcjach gospodarczych z potencjałem do obsługi potrzeb północno-wschodniej części województwa. Miasto posiada potencjał do generowania powiązań gospodarczych z Ukrainą, warunki do rozwoju turystyki uzdrowiskowej, kulturowej oraz tranzytowej.

DSC_0741.JPGDSC_0743.JPGDSC_0749.JPGDSC_0753.JPGDSC_0756.JPGDSC_0758.JPGDSC_0769.JPGDSC_0771.JPGDSC_0774.JPGDSC_0779.JPGDSC_0783.JPGDSC_0794.JPGDSC_0798.JPGDSC_0800.JPGDSC_0806.JPG

Źródło: D. Kozik/Biuro Prasowe UMWP, TVP Rzeszów, zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Kalafior
+15 # Kalafior 2020-01-24 20:04
A droga Oleszyce - Sieniawa kiedy?
inet
+5 # inet 2020-01-24 20:12
tak jak droga Jarosław -Lubaczów....ju ż miała byc otwarta...czyli bajki dla pisowskiej częsci ogromnej struktury pisuarów w tym województwie
hehe
+8 # hehe 2020-01-24 21:03
Warto zaznaczyć że te same bajeczki od wielu lat, opowiadali także radni spod znaku koniczynki
bubu
+12 # bubu 2020-01-24 20:34
No to się nabudują Oleszyce-Lipina śmiech na sali. Dalej głosujcie na dobrą zmianę.
pacio
+7 # pacio 2020-01-24 21:10
Tak szczerze, bez żadnych złośliwości, na kogo w takim razie głosować? bo mi także nie po drodze z pisem, ale jeśli patrzeć na interes powiatu to raczej nie ma lepszego wyboru. Marszałek jest z pisu, więc dopóki na tym stanowisku się nic nie zmieni, to każda inna opcja dla powiatu będzie tylko gorsza. Taka jest niestety prawda
Tmw
-6 # Tmw 2020-01-24 21:26
Masz racje. Ja tez zaglosuje na PIS(bo opozycja jest beznadziejna ,mialem nadzieje na Konfederacje bo jestem Narodowcem ale sie rozczarowalem nimi,jak juz miedzy soba sie kloca) i Prezydenta Andrzeja Dude (bo chyba nie na kidawe ani pana zwanego pewna czescia roweru)
Tmw
-5 # Tmw 2020-01-24 22:09
Aha i co do tych wszystkich urzedasow w brukseli. Na pewno znacie postac mjr.Henryka Dobrzanskiego ps.Hubal. Powstal film na jego temat,glowna role zagral Ryszard Filipski. I tam jest taka scena jak goniec przynosi mu rozkaz rozwiazania oddzialu. Odpowiedz Hubala? cyt-wasze rozkazy mam w dupie! adiudant-jak?-d okladnie tak piszcie,mam w dupie! Polski bohater walczyl do konca. Zginal w 1940 pod Anielinem. Grob nieznany. Takze panie timmermans wara!
saab
+4 # saab 2020-01-25 08:04
Do UE weszliśmy z własnej woli akceptując zasady jakie w niej panują. Jak się one nam nie podobają, to trzeba próbować je zmieniać albo z Unii wyjść, a nie robić anarchię.
hwg
-5 # hwg 2020-01-26 07:47
Ty naprawdę jesteś taki głupi czy tylko udajesz? Jaką anarchię? Robimy u siebie porządki, a kolesiom naszych złodziei i kombinatorów, urzędującym w Brukseli to się nie podoba, więc biją na alarm. Jeden z tych najmądrzejszych , taki z płonącą grzywą, nawet powiedział, że chcemy w Unii wyjść. Każdy sposób dobry aby dotrzeć do takich prymitywnych istot jak ty i wmówić im że źle się dzieje. Źle się dzieje, bo nie rządzi jedynie słuszna złodziejska banda? Jedyna przedstawicielk a elyty i yntelygencji?
A ty w ogóle rozumiesz słowo anarchia? Nie sądzę.
Akceptować zasady panujące w Unii to nie znaczy utracić suwerenność i nie móc podejmować decyzji we własnym kraju! Tacy jak ty to by Polskę sprzedali byle by tylko nas klepali po plecach w Brukseli. Nie rozumiesz prostej zasady, że dziś klepali by nas ręką, a jutro pałą.
sio
+2 # sio 2020-01-26 10:36
w Brukseli to się nie podoba, więc biją na alarm

ZA TO PODOBA SIE NA WSCHODZI

taki z płonącą grzywą,

MARZY SIE WAM GOŚCIU Z WĄSIKIEM?

Ty naprawdę jesteś taki głupi czy tylko udajesz?

TYPOWY POST CIEMNOGRODU NAKARMIONY POSTKOMUNISTYCZ NĄ PROPAGANDĄ PISOWSKICH MEDIÓW
hwg
-2 # hwg 2020-01-26 11:06
Wolę być "ciemnogrodem", wolę karmić się "propagandą pisowskich mediów", niż być sprzedajną szmatą, jak ty. Takim tuskociulem. Tacy kiedyś sprzedawali kolegów na ubecji, dzisiaj sprzedaliby Polskę.
saab
+4 # saab 2020-01-26 12:29
Twój ostatni akapit bardziej pasuje do naszych obecnych stosunków z USA niż z Unią za rządów Tuska. Ani w USA ani w starej UE żadnemu politykowi nawet nie przychodzi do głowy żeby podporządkowywa ć sobie sądownictwo i ludziom wmawiać, że to dla ich dobra. U nich na coś takiego nie pozwolą nie jakieś zagraniczne siły tylko tamtejsze społeczeństwa. My ciągle mentalnie jesteśmy na wschodzie.
bubu
+3 # bubu 2020-01-24 23:18
Cytuję Tmw:
Masz racje. Ja tez zaglosuje na PIS(bo opozycja jest beznadziejna ,mialem nadzieje na Konfederacje bo jestem Narodowcem ale sie rozczarowalem nimi,jak juz miedzy soba sie kloca) i Prezydenta Andrzeja Dude (bo chyba nie na kidawe ani pana zwanego pewna czescia roweru)


no za to pis jest "super" i nie jest "beznadziejny" - szczególnie dla swoich.
bubu
+5 # bubu 2020-01-24 23:15
sam sobie odpowiedziałeś "nie ma lapszego wyboru" a na drogę to sobie poczekamy ...
Obserwator
+11 # Obserwator 2020-01-24 22:12
Takie Wielkie dzieła czynią, a taki smutek na twarzach. Szczególnie u Pana Starosty. Ale jak się przegrywa wybory we własnym okręgu, to jak takim niewdzięcznym robić dobrze. Boli, oj boli.
Tmw
+11 # Tmw 2020-01-24 22:17
Zobaczycie jakie jaja beda przy otwarciu MDK (kiedy?). To dopiero bedzie cyrk. Zamiast skromnie zapowiedziec-MD K juz czynny,zaprasza my. To bizancjum,przem owienia,zdjecia itd.
Jola
+13 # Jola 2020-01-24 22:41
Gość sobie z was robi jaja. Przesuwa budowę drogi z roku na rok 2018 później 2020 teraz 2024 a wy będziecie na niego głosować.Litosc i , macie klapki na oczach ?
ZS
+15 # ZS 2020-01-24 23:26
Cytuję Jola:
Gość sobie z was robi jaja. Przesuwa budowę drogi z roku na rok 2018 później 2020 teraz 2024 a wy będziecie na niego głosować.Litosci , macie klapki na oczach ?


co niektórzy mają ............. nawet pani Pamuła nie pomogła, oj ...
Ania
-9 # Ania 2020-01-25 00:00
To teraz prosze moi mili Pastwo, powiedziec ile osob z komentujacych orientuje sie w czasie oczekiwania na wszystkie dokumentacje, ktore potrzebne sa do rozpoczenia budowy nowej drogi ? Nie chwale Pis, nie narzekam na Po, i odwrotnie. Ale nie oszukujmy sie nikt nie zbuduje nam nowej drogi w miesiac ( pomijajac chinskie firmy ktore oferuja cuda, a pozniej uciekaja hehe)
Chyba jest oczywiste, ze droga bedzie budowana w etapach, bo przeciez nie zamkna calego odcina Lubaczow-Jarosl aw.
Wydaje mi sie ze fajnie, ze robia, wiadomo to potrwa ale bedzie sie lepiej jechalo. Ludzie troche wyobrazni
dar
+11 # dar 2020-01-25 15:02
Perspektywa na 2023, to już będzie 8 lat rządów PIS, to chyba troszkę długo prawda ? a jak się nie uda to już będzie kolejna kadencja i moze ktoś inny przejmie władzę a wtedy powiemy: to "ONI" są winni. Z mojego punktu widzenia, jako osoby zawodowo związanej z transportem, ta droga jest ważniejsza niż zbudowane i budowane obwodnice.
volvo
+6 # volvo 2020-01-25 07:16
Droga sie sypie nie od lat, dopiero teraz to zauwazyli?! A od Chińczyków odczep się teraz budują w zwiazku z epidemią ( i zbudują) szpital w ciągu tygodnia na 1000 miejsc. U nas w tym czasie dopiero zabierali by sie z kawkę
saab
# saab 2020-01-25 08:02
W Chinach się nie przejmują tak jak u nas pozwoleniami, prawami człowieka, ekologią etc. Za to mają wirusa a my nie.
Tmw
+3 # Tmw 2020-01-25 13:32
Bo Chiny sa potega,rosna w sile. I kto im co zrobi?
Plota
+2 # Plota 2020-01-25 11:53
Współpraca pod Biedronką kabany sprzedają cygary potencjał
Drogowiec
+9 # Drogowiec 2020-01-25 15:43
Obiecanki cacanki
Prawdopodobne jak śnieg w styczniu
Dopiero jak zobaczę na własne oczy to uwierzę
Mój poziom zaufania do obietnic polityków wszelkiej maści jest ZEROWY
sio
+6 # sio 2020-01-25 15:50
A ja powiem że nawet mniej niż zero.........ZE RO;-)
hwg
-10 # hwg 2020-01-26 11:08
Fakt ty to jesteś mniej niż zero. Zaufania nie masz bo nie rządzą jedynie słuszni złodzieje twoi koledzy.

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO