Obwodnica Lubaczowa oficjalnie otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA]


W piątek odbyło się uroczyste otwarcie obwodnicy Lubaczowa. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl a także lokalni samorządowcy. Zobaczcie zdjęcia.

Uroczystego przecięcia wstęgi na nowej drodze, oprócz marszałka dokonali między innymi: Małgorzata Jarosińska Jedynak - minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Zenon Swatek – starosta powiatu lubaczowskiego, Krzysztof Szpyt – burmistrz miasta Lubaczów, Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów oraz Piotr Miąso - dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Marszałek Władysław Ortyl z radością mówił o nowej drodze, jej finansowaniu, budowie i znaczeniu dla całego regionu:

Można powiedzieć, że Lubaczów od zawsze czekał na tę inwestycję, a precyzyjnie - jeszcze w tamtym wieku starano się o to, aby ta obwodnica przebiegała tym śladem. Dziś, po tym montażu finansowym: środków europejskich, budżetu państwa, samorządu województwa, ale i wkładu poszczególnych samorządów, stało się to możliwe. Ta droga z pewnością będzie miała wpływ na rozwój gospodarczy powiatu lubaczowskiego i całego Podkarpacia. My przed siedmioma laty rozpoczęliśmy program budowy obwodnic w naszym województwie, bo obwodnica to ważna inwestycja z punktu widzenia nie tylko gospodarczego, ale też bezpieczeństwa mieszkańców - powiedział marszałek Ortyl.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej pogratulowała wszystkim inwestycji drogowej oraz zwróciła uwagę na korzyści dla mieszkańców, jakie wynikają z budowy dróg obwodowych:

Gratuluję wszystkim instytucjom zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Jest ona bardzo ważna szczególnie dla mieszkańców Lubaczowa. Każda inwestycja drogowa powoduje, że otwieramy nowe miejsca na inwestycje, a jednocześnie poprawiamy bezpieczeństwo, jakość życia i komfort mieszkańców, ponieważ ten uciążliwy ruch, który był w centrum miasta może być teraz przeniesiony na jego obrzeża. To nie pierwsza i na pewno nie ostatnia inwestycja zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w powiecie lubaczowskim – podkreśliła minister.

Budowa obwodnicy Lubaczowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów - Lubaczów - Granica Państwa była współfinansowana z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Wartość inwestycji wyniosła ponad 35 mln zł, z czego wkład UE prawie 29 mln zł. Kontrakt realizowany był w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestorem w imieniu Województwa Podkarpackiego był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Wykonawcą inwestycji była firma STRABAG sp. z o. o z siedzibą w Pruszkowie. Inżynierem kontraktu był Promost Consulting sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Rzeszowie.

Nowa droga cechuje się klasą techniczną G, o kategorii ruchu: KR4 i nośności 115kN/oś. Szerokość drogi wynosi 9,5 m, z czego jezdnia składa się z dwóch pasów po 3,5 m szerokości. Wraz z obwodnicą wybudowano m.in.: cztery skrzyżowania, jedno rondo, czteroprzęsłowy most na rzece Lubaczówka, chodniki dla pieszych, przepusty z funkcją przejścia dla zwierząt oraz kanalizację deszczową. Przebudowano też istniejące ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe oraz oświetlenie uliczne.

Obwodnica Lubaczowa o długości ok. 3,4 km tworzy ciągłość z dwiema innymi, oddanymi do użytku końcem 2018 roku, w ramach których powstała obwodnica miasta Oleszyce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 865 o długości ok. 2,36 km, jej przedłużenie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 867 o długości ok. 0,81 km oraz odcinek przebudowy/rozbudowy DW867 na odcinku Oleszyce-Lubaczów o łącznej długości ok. 4,18 km.

Łącznie dzięki realizacji tej i wskazanych wyżej odcinków dróg wojewódzkich użytkownicy mogą sprawnie przejechać na kierunku do przejścia granicznego w Budomierzu korzystając z  ok. 10,75 km bezpiecznej drogi o wysokim standardzie, z ominięciem newralgicznych odcinków jakimi są centra Oleszyc i Lubaczowa.

Inwestor przed realizacją inwestycji był zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych - na dwóch stanowiskach archeologicznych jakie przecięła trasa obwodnicy. W ramach prowadzonych na zlecenie PZDW prac odkryto m.in. pochodzącą prawdopodobnie z okresu wczesnego średniowiecza półziemiankę, a także dwa piece ceramiczne, (prawdopodobnie z VI-VIII wieku), co pozwoliło wysnuć tezę, że na tym terenie żyły plemiona wczesnosłowiańskie. W obrębie wykopalisk odkryto ponadto szereg obiektów nieruchomych (jamy, osadniki, linie układające się w konstrukcje być może budynków słupowych, rów z okresu nowożytnego) i ruchomych, w tym fragmenty ceramiki naczyniowej, zabytki krzemienne z krzemienia wołyńskiego i metalowe. Część znalezisk datuje się na pochodzące z epoki neolitu, wczesnego brązu (okres kultury mierzanowickiej), czy też z okresu wpływów prowincjonalno-rzymskich. 

Tekst: podkarpackie.pl

DSC_0536.jpgDSC_0553.jpgDSC_0560.jpgDSC_0575.jpgDSC_0577.jpgDSC_0581.jpgDSC_0588.jpgDSC_0593.jpgDSC_0605.jpgDSC_0616.jpgDSC_0627.jpgDSC_0629.jpgDSC_0632.jpgDSC_0652.jpgDSC_0658.jpgDSC_0673.jpgDSC_0680.jpgDSC_0690.jpgDSC_0696.jpgDSC_0705.jpgDSC_0710.jpgDSC_0714.jpgDSC_0716.jpgDSC_0732.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Kunene
+10 # Kunene 2020-01-24 13:35
O nawet Rumcajs był na roztwarciu... :)
neo
+20 # neo 2020-01-24 13:48
o Boże więcej ich tam nie bylo?
Tmw
+8 # Tmw 2020-01-24 14:21
Jak prezes spoldzielni w alterntywach 4-byloby falszywa skromnoscia,gdy bym nie podkreslil tu roli naszej spoldzielni,w tym wlasnej (oklaski) a potem zapraszam na skromna lampke wina,o tam na'dole mamy'taki bankiecik.
A po jakims czasie na dole-niech mu gwiazdka pomyslnosci...
Toja
-16 # Toja 2020-01-24 14:29
Nie zaprosili cię biedaczku? Ja to jakoś przeżyłem ale ty
Toja
-14 # Toja 2020-01-24 14:30
Ale ty cierpisz. Żal mi ciebie.
Tmw
+13 # Tmw 2020-01-24 14:37
Mam gdzies zaproszenie ale pod wzgledem pompy nic qsie zmienilo od lat 80
cztelnik
+5 # cztelnik 2020-01-24 15:32
kolego kunnene kto to ten rumcasjs
cztelnik
+3 # cztelnik 2020-01-24 15:33
RUMCAJS NAPISZ JAK MOZESZ KUNENE POZDRAWIAM
Jola
+4 # Jola 2020-01-24 15:45
A oprócz tych co otwierali był ktoś jeszcze.?
Lola
+9 # Lola 2020-01-24 16:14
Cytuję Jola:
A oprócz tych co otwierali był ktoś jeszcze.?


Nie było bo to taka szopka sami przed sobą .... Ciekawe ile pleban policzył sobie za takie coś.
ad
+3 # ad 2020-01-25 07:39
ile? co łaska alenie mniej niż 5% z całej inwestycji ,,skromnie a dużo''
tmw
-16 # tmw 2020-01-25 10:50
Ostrzegam, że wszelkie komentarze o antynarodowej, antykatolickiej treści, zawierające wyrazy z błędami oraz uznane za obelżywe, kierowane pod adresem Duchowieństwa Rzymskokatolick iego, jak też zamieszczane przez środowiska, z którymi walczy abp będą natychmiast usuwane, a dane informatyczne komentujących w tak przestępczy sposób, będą niezwłocznie ujawniane zainteresowanym i właściwej miejscowo prokuraturze.
Tmw prawdziwy
+4 # Tmw prawdziwy 2020-01-25 11:00
Nie podszywaj sie pod moj nick mendo!
twm
-7 # twm 2020-01-25 14:16
debil
Tmw prawdziwy
+5 # Tmw prawdziwy 2020-01-25 17:16
Ladnie sie przedstawiles
ad
+1 # ad 2020-01-25 21:53
w dzień pracowałem teraz miałem chwilkę zaglądnąć , zauważ ze mamy wolność słowa i wypowiedzi a przy okazji nie wszyscy są katolikami i więżą w istoty nie z tego świata, ponoć mamy państwo świeckie a tylko nieliczni kasy online
otwieracz
+10 # otwieracz 2020-01-24 19:29
Media były. Następne obwodnice niech budują trzypasmowe, będzie więcej miejsca dla przecinaczy wstęg.
Ama
+1 # Ama 2020-01-24 16:17
A gdzie są ci co krzyczeli
miłośnik dróg
+9 # miłośnik dróg 2020-01-24 16:56
robić drogi nie jakieś jeszcze otwierania duperele do roboty by się wzięli a nie jeżdżą i pie...olą głupoty ...
jak ich nie widzę wszystkich na tej stronie to jakoś przyjemniej jest. - już wolę o przedszkolach artykuł poczytać niż o tych baranach i co mają do powiedzenia.
- to że droga ukończona to super wszyscy o tym wiedzieli już nią jechałem jest twarda.
hwg
-15 # hwg 2020-01-25 07:16
Kim ty szmaciarzu jesteś żeby innych wyzywać od baranów? Co żeś w życiu dokonał żeby wywyższać się ponad innych? Skąd się biorą takie złośliwe mendy jak ty? I możesz resetować tel i dodawać mi kolejne minusy. Mam to w d.. głęboko tak jak i ciebie!
miłośnik dróg
+1 # miłośnik dróg 2020-01-25 14:19
hehe
pospólstwo
:)
Marek
+12 # Marek 2020-01-24 18:08
Fajnie. Ruch na obwodnicy wstrzymano żeby go na nowo otworzyć. Hahaha
Kierowca
+15 # Kierowca 2020-01-24 18:20
Czekajcie, bo czegoś nie rozumiem. Otwierali otwartą obwodnicę?
ad
+2 # ad 2020-01-25 21:58
Cytuję Ktoś:
To taka akcja, żeby świta mogła się najeść i napić za pieniądze podatników.

Cytuję Kierowca:
Czekajcie, bo czegoś nie rozumiem. Otwierali otwartą obwodnicę?
i czego tu nie rozumieć :) komuna zawsze żywa
tak było i będzie
Ktoś
+12 # Ktoś 2020-01-24 18:21
To taka akcja, żeby świta mogła się najeść i napić za pieniądze podatników.
Toja
-21 # Toja 2020-01-24 19:19
Podatnik się trafił zasrany. Lepiej opowiedz jak kroisz skarbówkę.
miłośnik dróg
+6 # miłośnik dróg 2020-01-25 14:25
oj znalazła się jakaś łajza z urzędu i będzie tu psioczyć...
(toja) spadaj leszczu
hwg
-4 # hwg 2020-01-26 07:36
Z urzędu? hehehe myślisz, że jak ktoś nie łaje urzędników to musi być z urzędu? heheheheheh i słusznie nazwano cię szmaciarzem.
Zenek
+13 # Zenek 2020-01-24 18:36
Po co ten cały cyrk i kto za to płaci?
Czy urzędnicy nie powinni być w urzędach?
Pytanie dla mieszkających za granicą.
Czy widzieliście tam podobne szopki z pokropkiem?
Podobny do nikogo
+9 # Podobny do nikogo 2020-01-24 19:14
Cytuję Zenek:
Po co ten cały cyrk i kto za to płaci?
Czy urzędnicy nie powinni być w urzędach?
Pytanie dla mieszkających za granicą.
Czy widzieliście tam podobne szopki z pokropkiem?

Ja nie widziałem ani nie słyszałem nic podobnego w USA
Ja234
+6 # Ja234 2020-01-24 19:03
Ksiądz był, ofiarę pewnie dostał, czyli już tam wypadków nie będzie.
a
-2 # a 2020-01-24 20:28
I o to właśnie chodzi, Czyli mogę iść tam żyłować swojego passata ile fabryka dała. Przecież nic mi i pozostałym nie grozi :)
Maria
+12 # Maria 2020-01-24 21:02
Jaką to obwodnica zwyczajna droga miejską 2/3 przebiega w terenie zabudowanym!!!! !!!!!!
Tmw
+9 # Tmw 2020-01-24 21:16
Zwykly samorzadowiec powiedzialby i oglosil-droga bedzie otwarta czy tam obwodnica od dnia tego i tego. Otwarcie jakiejs placowki-inform acja. Obiekt bedzie mozna uzytkowac od dnia'tego i tego. Krotka informacja. A co do wyborow to jest powiedzenie-po owocach ich poznacie,mieszk ancy zauwaza inwestycje. Po co cepeliade robic?
Obserwator
+9 # Obserwator 2020-01-24 21:59
A gdzie podział się Jozef? Po ostatniej imprezie jeszcze nie doszedł?
J23
+7 # J23 2020-01-25 06:58
Dzięki BOGU - POLSCE - UNII EUROPEJSKIEJ ten cudny owoc pracy ludzkiej służyć będzie narodowi NASZEMU.
T.
+5 # T. 2020-01-25 16:48
I partii.
g
+4 # g 2020-01-25 22:01
na wieki wieków i na zawsze i jeden dzień dłużej
GreG
+12 # GreG 2020-01-25 17:02
Tylko w Polsce...... zamknęli otwartą dla ruchu obwodnicę żeby ją otworzyć ......hahahahah ahahah
nie dla idiotów
+2 # nie dla idiotów 2020-01-26 10:46
aaa
+6 # aaa 2020-01-27 11:16
Śmietankę spijać jest komu ale to rondo to jest zjebane

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO