Obwodnica Lubaczowa oficjalnie otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA]


W piątek odbyło się uroczyste otwarcie obwodnicy Lubaczowa. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl a także lokalni samorządowcy. Zobaczcie zdjęcia.

Uroczystego przecięcia wstęgi na nowej drodze, oprócz marszałka dokonali między innymi: Małgorzata Jarosińska Jedynak - minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Zenon Swatek – starosta powiatu lubaczowskiego, Krzysztof Szpyt – burmistrz miasta Lubaczów, Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów oraz Piotr Miąso - dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Marszałek Władysław Ortyl z radością mówił o nowej drodze, jej finansowaniu, budowie i znaczeniu dla całego regionu:

Można powiedzieć, że Lubaczów od zawsze czekał na tę inwestycję, a precyzyjnie - jeszcze w tamtym wieku starano się o to, aby ta obwodnica przebiegała tym śladem. Dziś, po tym montażu finansowym: środków europejskich, budżetu państwa, samorządu województwa, ale i wkładu poszczególnych samorządów, stało się to możliwe. Ta droga z pewnością będzie miała wpływ na rozwój gospodarczy powiatu lubaczowskiego i całego Podkarpacia. My przed siedmioma laty rozpoczęliśmy program budowy obwodnic w naszym województwie, bo obwodnica to ważna inwestycja z punktu widzenia nie tylko gospodarczego, ale też bezpieczeństwa mieszkańców - powiedział marszałek Ortyl.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej pogratulowała wszystkim inwestycji drogowej oraz zwróciła uwagę na korzyści dla mieszkańców, jakie wynikają z budowy dróg obwodowych:

Gratuluję wszystkim instytucjom zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Jest ona bardzo ważna szczególnie dla mieszkańców Lubaczowa. Każda inwestycja drogowa powoduje, że otwieramy nowe miejsca na inwestycje, a jednocześnie poprawiamy bezpieczeństwo, jakość życia i komfort mieszkańców, ponieważ ten uciążliwy ruch, który był w centrum miasta może być teraz przeniesiony na jego obrzeża. To nie pierwsza i na pewno nie ostatnia inwestycja zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w powiecie lubaczowskim – podkreśliła minister.

Budowa obwodnicy Lubaczowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów - Lubaczów - Granica Państwa była współfinansowana z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Wartość inwestycji wyniosła ponad 35 mln zł, z czego wkład UE prawie 29 mln zł. Kontrakt realizowany był w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestorem w imieniu Województwa Podkarpackiego był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Wykonawcą inwestycji była firma STRABAG sp. z o. o z siedzibą w Pruszkowie. Inżynierem kontraktu był Promost Consulting sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Rzeszowie.

Nowa droga cechuje się klasą techniczną G, o kategorii ruchu: KR4 i nośności 115kN/oś. Szerokość drogi wynosi 9,5 m, z czego jezdnia składa się z dwóch pasów po 3,5 m szerokości. Wraz z obwodnicą wybudowano m.in.: cztery skrzyżowania, jedno rondo, czteroprzęsłowy most na rzece Lubaczówka, chodniki dla pieszych, przepusty z funkcją przejścia dla zwierząt oraz kanalizację deszczową. Przebudowano też istniejące ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe oraz oświetlenie uliczne.

Obwodnica Lubaczowa o długości ok. 3,4 km tworzy ciągłość z dwiema innymi, oddanymi do użytku końcem 2018 roku, w ramach których powstała obwodnica miasta Oleszyce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 865 o długości ok. 2,36 km, jej przedłużenie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 867 o długości ok. 0,81 km oraz odcinek przebudowy/rozbudowy DW867 na odcinku Oleszyce-Lubaczów o łącznej długości ok. 4,18 km.

Łącznie dzięki realizacji tej i wskazanych wyżej odcinków dróg wojewódzkich użytkownicy mogą sprawnie przejechać na kierunku do przejścia granicznego w Budomierzu korzystając z  ok. 10,75 km bezpiecznej drogi o wysokim standardzie, z ominięciem newralgicznych odcinków jakimi są centra Oleszyc i Lubaczowa.

Inwestor przed realizacją inwestycji był zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych - na dwóch stanowiskach archeologicznych jakie przecięła trasa obwodnicy. W ramach prowadzonych na zlecenie PZDW prac odkryto m.in. pochodzącą prawdopodobnie z okresu wczesnego średniowiecza półziemiankę, a także dwa piece ceramiczne, (prawdopodobnie z VI-VIII wieku), co pozwoliło wysnuć tezę, że na tym terenie żyły plemiona wczesnosłowiańskie. W obrębie wykopalisk odkryto ponadto szereg obiektów nieruchomych (jamy, osadniki, linie układające się w konstrukcje być może budynków słupowych, rów z okresu nowożytnego) i ruchomych, w tym fragmenty ceramiki naczyniowej, zabytki krzemienne z krzemienia wołyńskiego i metalowe. Część znalezisk datuje się na pochodzące z epoki neolitu, wczesnego brązu (okres kultury mierzanowickiej), czy też z okresu wpływów prowincjonalno-rzymskich. 

Tekst: podkarpackie.pl

DSC_0536.jpgDSC_0553.jpgDSC_0560.jpgDSC_0575.jpgDSC_0577.jpgDSC_0581.jpgDSC_0588.jpgDSC_0593.jpgDSC_0605.jpgDSC_0616.jpgDSC_0627.jpgDSC_0629.jpgDSC_0632.jpgDSC_0652.jpgDSC_0658.jpgDSC_0673.jpgDSC_0680.jpgDSC_0690.jpgDSC_0696.jpgDSC_0705.jpgDSC_0710.jpgDSC_0714.jpgDSC_0716.jpgDSC_0732.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Kunene
+10 # Kunene 2020-01-24 13:35
O nawet Rumcajs był na roztwarciu... :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
neo
+20 # neo 2020-01-24 13:48
o Boże więcej ich tam nie bylo?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+8 # Tmw 2020-01-24 14:21
Jak prezes spoldzielni w alterntywach 4-byloby falszywa skromnoscia,gdy bym nie podkreslil tu roli naszej spoldzielni,w tym wlasnej (oklaski) a potem zapraszam na skromna lampke wina,o tam na'dole mamy'taki bankiecik.
A po jakims czasie na dole-niech mu gwiazdka pomyslnosci...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Toja
-16 # Toja 2020-01-24 14:29
Nie zaprosili cię biedaczku? Ja to jakoś przeżyłem ale ty
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Toja
-14 # Toja 2020-01-24 14:30
Ale ty cierpisz. Żal mi ciebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+13 # Tmw 2020-01-24 14:37
Mam gdzies zaproszenie ale pod wzgledem pompy nic qsie zmienilo od lat 80
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
cztelnik
+5 # cztelnik 2020-01-24 15:32
kolego kunnene kto to ten rumcasjs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
cztelnik
+3 # cztelnik 2020-01-24 15:33
RUMCAJS NAPISZ JAK MOZESZ KUNENE POZDRAWIAM
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jola
+4 # Jola 2020-01-24 15:45
A oprócz tych co otwierali był ktoś jeszcze.?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lola
+9 # Lola 2020-01-24 16:14
Cytuję Jola:
A oprócz tych co otwierali był ktoś jeszcze.?


Nie było bo to taka szopka sami przed sobą .... Ciekawe ile pleban policzył sobie za takie coś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ad
+3 # ad 2020-01-25 07:39
ile? co łaska alenie mniej niż 5% z całej inwestycji ,,skromnie a dużo''
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tmw
-16 # tmw 2020-01-25 10:50
Ostrzegam, że wszelkie komentarze o antynarodowej, antykatolickiej treści, zawierające wyrazy z błędami oraz uznane za obelżywe, kierowane pod adresem Duchowieństwa Rzymskokatolick iego, jak też zamieszczane przez środowiska, z którymi walczy abp będą natychmiast usuwane, a dane informatyczne komentujących w tak przestępczy sposób, będą niezwłocznie ujawniane zainteresowanym i właściwej miejscowo prokuraturze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw prawdziwy
+4 # Tmw prawdziwy 2020-01-25 11:00
Nie podszywaj sie pod moj nick mendo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
twm
-7 # twm 2020-01-25 14:16
debil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw prawdziwy
+5 # Tmw prawdziwy 2020-01-25 17:16
Ladnie sie przedstawiles
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ad
+1 # ad 2020-01-25 21:53
w dzień pracowałem teraz miałem chwilkę zaglądnąć , zauważ ze mamy wolność słowa i wypowiedzi a przy okazji nie wszyscy są katolikami i więżą w istoty nie z tego świata, ponoć mamy państwo świeckie a tylko nieliczni kasy online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
otwieracz
+10 # otwieracz 2020-01-24 19:29
Media były. Następne obwodnice niech budują trzypasmowe, będzie więcej miejsca dla przecinaczy wstęg.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+1 # Ama 2020-01-24 16:17
A gdzie są ci co krzyczeli
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
miłośnik dróg
+9 # miłośnik dróg 2020-01-24 16:56
robić drogi nie jakieś jeszcze otwierania duperele do roboty by się wzięli a nie jeżdżą i pie...olą głupoty ...
jak ich nie widzę wszystkich na tej stronie to jakoś przyjemniej jest. - już wolę o przedszkolach artykuł poczytać niż o tych baranach i co mają do powiedzenia.
- to że droga ukończona to super wszyscy o tym wiedzieli już nią jechałem jest twarda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
hwg
-15 # hwg 2020-01-25 07:16
Kim ty szmaciarzu jesteś żeby innych wyzywać od baranów? Co żeś w życiu dokonał żeby wywyższać się ponad innych? Skąd się biorą takie złośliwe mendy jak ty? I możesz resetować tel i dodawać mi kolejne minusy. Mam to w d.. głęboko tak jak i ciebie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
miłośnik dróg
+1 # miłośnik dróg 2020-01-25 14:19
hehe
pospólstwo
:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Marek
+12 # Marek 2020-01-24 18:08
Fajnie. Ruch na obwodnicy wstrzymano żeby go na nowo otworzyć. Hahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kierowca
+15 # Kierowca 2020-01-24 18:20
Czekajcie, bo czegoś nie rozumiem. Otwierali otwartą obwodnicę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ad
+2 # ad 2020-01-25 21:58
Cytuję Ktoś:
To taka akcja, żeby świta mogła się najeść i napić za pieniądze podatników.

Cytuję Kierowca:
Czekajcie, bo czegoś nie rozumiem. Otwierali otwartą obwodnicę?
i czego tu nie rozumieć :) komuna zawsze żywa
tak było i będzie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ktoś
+12 # Ktoś 2020-01-24 18:21
To taka akcja, żeby świta mogła się najeść i napić za pieniądze podatników.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Toja
-21 # Toja 2020-01-24 19:19
Podatnik się trafił zasrany. Lepiej opowiedz jak kroisz skarbówkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
miłośnik dróg
+6 # miłośnik dróg 2020-01-25 14:25
oj znalazła się jakaś łajza z urzędu i będzie tu psioczyć...
(toja) spadaj leszczu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
hwg
-4 # hwg 2020-01-26 07:36
Z urzędu? hehehe myślisz, że jak ktoś nie łaje urzędników to musi być z urzędu? heheheheheh i słusznie nazwano cię szmaciarzem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zenek
+13 # Zenek 2020-01-24 18:36
Po co ten cały cyrk i kto za to płaci?
Czy urzędnicy nie powinni być w urzędach?
Pytanie dla mieszkających za granicą.
Czy widzieliście tam podobne szopki z pokropkiem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Podobny do nikogo
+9 # Podobny do nikogo 2020-01-24 19:14
Cytuję Zenek:
Po co ten cały cyrk i kto za to płaci?
Czy urzędnicy nie powinni być w urzędach?
Pytanie dla mieszkających za granicą.
Czy widzieliście tam podobne szopki z pokropkiem?

Ja nie widziałem ani nie słyszałem nic podobnego w USA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ja234
+6 # Ja234 2020-01-24 19:03
Ksiądz był, ofiarę pewnie dostał, czyli już tam wypadków nie będzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
a
-2 # a 2020-01-24 20:28
I o to właśnie chodzi, Czyli mogę iść tam żyłować swojego passata ile fabryka dała. Przecież nic mi i pozostałym nie grozi :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Maria
+12 # Maria 2020-01-24 21:02
Jaką to obwodnica zwyczajna droga miejską 2/3 przebiega w terenie zabudowanym!!!! !!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+9 # Tmw 2020-01-24 21:16
Zwykly samorzadowiec powiedzialby i oglosil-droga bedzie otwarta czy tam obwodnica od dnia tego i tego. Otwarcie jakiejs placowki-inform acja. Obiekt bedzie mozna uzytkowac od dnia'tego i tego. Krotka informacja. A co do wyborow to jest powiedzenie-po owocach ich poznacie,mieszk ancy zauwaza inwestycje. Po co cepeliade robic?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Obserwator
+9 # Obserwator 2020-01-24 21:59
A gdzie podział się Jozef? Po ostatniej imprezie jeszcze nie doszedł?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
J23
+7 # J23 2020-01-25 06:58
Dzięki BOGU - POLSCE - UNII EUROPEJSKIEJ ten cudny owoc pracy ludzkiej służyć będzie narodowi NASZEMU.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
T.
+5 # T. 2020-01-25 16:48
I partii.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
g