Będą wspólnie pracować nad marką Roztocze. Celem jest przyciągnięcie turystów

fot. powiatlubaczowski.plfot. powiatlubaczowski.pl

Wzmocnienie spójności oraz zrównoważonego rozwoju czy wykreowanie markowego produktu turystycznego Roztocza mają umożliwić porozumienia, zawarte 28. listopada br. między Powiatem Lubaczowskim a Powiatem Tomaszowskim oraz Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. To pierwsza- w ponad dwudziestoletniej historii Powiatu Lubaczowskiego- współpraca, nawiązana z ośrodkiem naukowym.

Dokumenty podpisali podczas Sesji Rady Powiatu w Lubaczowie: Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski, Paweł Głaz- Wicestarosta Lubaczowski, dr hab. prof. UMCS Wojciech Janicki-  dyrektor Instytutu Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, a także Henryk Karwan- Starosta Tomaszowski oraz Jarosław Korzeń- Wicestarosta Tomaszowski.  Dodatkowo z referatem dotyczącym budowania marki produktu turystycznego Roztocza wystąpiła dr hab. Teresa Brzezińska- Wójcik, prof. UMCS w Lublinie.

Porozumienie o współpracy między Powiatem Lubaczowskim a Instytutem Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, ma na celu przede wszystkim umożliwienie  realizowania wspólnych projektów naukowo- badawczych, badawczo- rozwojowych i edukacyjnych, w szczególności w zakresie geoturystyki kulturowej.  Zarówno powiat, jak i uczelnia zobowiązały się także do innej współpracy naukowej w zakresie gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej, wspólnych działań promocyjnych czy wspierania inicjatyw służących rozwojowi wschodnich regionów Polski. Ponadto Powiat będzie udzielał wsparcia w podnoszeniu umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia studentom Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

Z kolei porozumienie podpisane przez włodarzy Powiatu Lubaczowskiego i Powiatu Tomaszowskiego dotyczy współpracy na rzecz budowy spójności gospodarczej, społecznej, turystycznej i przestrzennej obu powiatów. Do porozumienia mogą przystąpić także inne podmioty, w tym jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, podmioty biznesowe czy uczelnie wyższe.

Współpraca powiatów i uczelni ma wzmocnić potencjał turystyczny Roztocza (oparty o istniejące dziedzictwo geologiczne,  kulturowe i walory przyrodniczo- krajobrazowe),  które dzięki wspólnej promocji, ma większą szansę zaistnieć w świadomości turystów.

Włodarze obu powiatów liczą także, że uda się wdrożyć inicjatywę „Kamienny las na Roztoczu” i wpisać ten obszar na światową listę geoparków UNESCO.  Ponadto Powiat Lubaczowski złożył już wniosek do Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Słowacja na realizację projektu „Trasa geoturystyczna Roztocza Wschodniego”, która w założeniach ma połączyć się ze „Szlakiem geoturystycznym Roztocza Środkowego” i udostępnić szerzej turystom atrakcje Roztocza. 

Jesteśmy zgodni co do potencjału turystycznego naszych powiatów, dlatego też musimy inicjować i tworzyć partnerstwa w działaniach promocyjnych, wydarzeniach oraz projektach turystycznych. Wierzę głęboko w to, że status Rezerwatu Biosfery Roztocze, będzie sprzyjał budowaniu tożsamości kulturowej naszego regionu- mówił podczas spotkania Zenon Swatek, Starosta Lubaczowski.

Przed nami realizacja całego szeregu zadań, w których my- środowisko akademickie,  będziemy mogli państwu- środowisku samorządowemu, służyć wiedzą i zaangażowaniem- zapewniał z kolei dr hab. prof. UMCS Wojciech Janicki-  dyrektor Instytutu Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

– Potrzeba partnerstwa wynika z oczekiwań społecznych  i samorządowych naszych sąsiadujących ze sobą powiatów na obszarze Roztocza. Bardzo istotnym argumentem,  przemawiającym za tym partnerstwem  jest potrzeba współpracy w promocji  zarejestrowanego  w czerwcu br.  Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO.  Możemy te zadania realizować  z wykorzystaniem funduszy w najnowszej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dodatkowym argumentem jest fakt,że samorządy województw podpisały w ub. tygodniu list intencyjny o współpracy subregionu Roztocze jako jednej marki turystycznej– mówił Henryk Karwan, Starosta Tomaszowski.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

14623283027_f72e79de05_b.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_03.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_04.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_11.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_13.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_17.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_25.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_27.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_28.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems