Będą wspólnie pracować nad marką Roztocze. Celem jest przyciągnięcie turystów

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

Wzmocnienie spójności oraz zrównoważonego rozwoju czy wykreowanie markowego produktu turystycznego Roztocza mają umożliwić porozumienia, zawarte 28. listopada br. między Powiatem Lubaczowskim a Powiatem Tomaszowskim oraz Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. To pierwsza- w ponad dwudziestoletniej historii Powiatu Lubaczowskiego- współpraca, nawiązana z ośrodkiem naukowym.

Dokumenty podpisali podczas Sesji Rady Powiatu w Lubaczowie: Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski, Paweł Głaz- Wicestarosta Lubaczowski, dr hab. prof. UMCS Wojciech Janicki-  dyrektor Instytutu Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, a także Henryk Karwan- Starosta Tomaszowski oraz Jarosław Korzeń- Wicestarosta Tomaszowski.  Dodatkowo z referatem dotyczącym budowania marki produktu turystycznego Roztocza wystąpiła dr hab. Teresa Brzezińska- Wójcik, prof. UMCS w Lublinie.

Porozumienie o współpracy między Powiatem Lubaczowskim a Instytutem Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, ma na celu przede wszystkim umożliwienie  realizowania wspólnych projektów naukowo- badawczych, badawczo- rozwojowych i edukacyjnych, w szczególności w zakresie geoturystyki kulturowej.  Zarówno powiat, jak i uczelnia zobowiązały się także do innej współpracy naukowej w zakresie gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej, wspólnych działań promocyjnych czy wspierania inicjatyw służących rozwojowi wschodnich regionów Polski. Ponadto Powiat będzie udzielał wsparcia w podnoszeniu umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia studentom Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

Z kolei porozumienie podpisane przez włodarzy Powiatu Lubaczowskiego i Powiatu Tomaszowskiego dotyczy współpracy na rzecz budowy spójności gospodarczej, społecznej, turystycznej i przestrzennej obu powiatów. Do porozumienia mogą przystąpić także inne podmioty, w tym jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, podmioty biznesowe czy uczelnie wyższe.

Współpraca powiatów i uczelni ma wzmocnić potencjał turystyczny Roztocza (oparty o istniejące dziedzictwo geologiczne,  kulturowe i walory przyrodniczo- krajobrazowe),  które dzięki wspólnej promocji, ma większą szansę zaistnieć w świadomości turystów.

Włodarze obu powiatów liczą także, że uda się wdrożyć inicjatywę „Kamienny las na Roztoczu” i wpisać ten obszar na światową listę geoparków UNESCO.  Ponadto Powiat Lubaczowski złożył już wniosek do Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Słowacja na realizację projektu „Trasa geoturystyczna Roztocza Wschodniego”, która w założeniach ma połączyć się ze „Szlakiem geoturystycznym Roztocza Środkowego” i udostępnić szerzej turystom atrakcje Roztocza. 

Jesteśmy zgodni co do potencjału turystycznego naszych powiatów, dlatego też musimy inicjować i tworzyć partnerstwa w działaniach promocyjnych, wydarzeniach oraz projektach turystycznych. Wierzę głęboko w to, że status Rezerwatu Biosfery Roztocze, będzie sprzyjał budowaniu tożsamości kulturowej naszego regionu- mówił podczas spotkania Zenon Swatek, Starosta Lubaczowski.

Przed nami realizacja całego szeregu zadań, w których my- środowisko akademickie,  będziemy mogli państwu- środowisku samorządowemu, służyć wiedzą i zaangażowaniem- zapewniał z kolei dr hab. prof. UMCS Wojciech Janicki-  dyrektor Instytutu Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.

– Potrzeba partnerstwa wynika z oczekiwań społecznych  i samorządowych naszych sąsiadujących ze sobą powiatów na obszarze Roztocza. Bardzo istotnym argumentem,  przemawiającym za tym partnerstwem  jest potrzeba współpracy w promocji  zarejestrowanego  w czerwcu br.  Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO.  Możemy te zadania realizować  z wykorzystaniem funduszy w najnowszej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dodatkowym argumentem jest fakt,że samorządy województw podpisały w ub. tygodniu list intencyjny o współpracy subregionu Roztocze jako jednej marki turystycznej– mówił Henryk Karwan, Starosta Tomaszowski.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

14623283027_f72e79de05_b.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_03.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_04.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_11.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_13.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_17.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_25.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_27.jpgporozumienie_umcs_tom_lub_2019_28.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ama
+14 # Ama 2019-11-29 15:17
Wczoraj podczas sesji rady powiatu do radnych zwracano się; pani Basiu, pani Doroto. Z całym szacunkiem ale tak kiedyś mówiono do kelnerek lub barmanek. Zwracam uwagę pani przewodniczącej i panom radnym, że taki zwrot jest bardzo nieelegancki i i obniża ego pan radnych.
Roztocze
+16 # Roztocze 2019-11-30 15:08
No super, tylko jak te tabuny turystów z całej Polski do nas dojadą? Chyba nie DW865?! Może UMCS przeanalizuje jaki wpływ na rozwój turystyki ma baza drogowa, bo widocznie ktoś tego nie rozumie.
Jak ci turyści zobaczą stan drogi po której każe się im poruszać, to zaraz za Jarosławiem zawrócą, podziwiać widoki w innym miejscu :)
Kiedy w końcu rządzący nami ludzie zrozumieją jedną podstawową rzecz, nie ma życia dla naszego miasta/powiatu i gmin ościennych bez tej drogi! To jest jak arteria, która pompuje krew. Jeśli będzie stara i zaniedbana, to cały układ szwankuje. Chwalicie się walorami kulturowymi ale współczesny turysta (z wyjątkiem nielicznych) nie uznaje tego za priorytet. Jeśli ma tu wrócić więcej niż raz w życiu, to musi mieć warunki. Bazę noclegową, ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe, szlaki turystyczne itp.Dzisiaj ludzie są wygodni. Każdy praktycznie zmotoryzowany. Mając do wyboru Słowację rzut beretem, Czechy, Węgry albo tłuc się po naszych drogach, ciekawe co wybierze.
Bierzcie przykład z innych miejscowości chociażby Zakopane, albo Ustroń - Wisła, kto chce się rozwijać i czerpać z turystyki musi mieć dobrą komunikację.
Tom lis
+18 # Tom lis 2019-11-30 16:51
Szkoda twego pisania.Oni wiedzą o co chodzi ale cały czas myślą że ludzi da się oszukać sciemą. Każdy normalny widzi że te porozumienia, spotkania, wizyty ,plany itd. to tzw. pić na wodę.
Kola
-8 # Kola 2019-11-30 21:58
Ile można podniecać się tą drogą? Jak za komuny-Rola dróg bitych w upartyjnieniu wsi. Zrobią w następnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.
Szczapa
+9 # Szczapa 2019-12-01 16:54
W sumie racja. Dzisiaj drogi nie są potrzebne. W końcu jakiś człowiek niedawno przeleciał plecakiem odrzutowym nad kanałem la manche...
A kogo nie stać na taki plecak to może lokalni lotnicy go zabiorą na pokład ....
ccc
+10 # ccc 2019-12-01 17:14
Cytuję Szczapa:
W sumie racja. Dzisiaj drogi nie są potrzebne. W końcu jakiś człowiek niedawno przeleciał plecakiem odrzutowym nad kanałem la manche...
A kogo nie stać na taki plecak to może lokalni lotnicy go zabiorą na pokład ....


Wybrańcy narodu latają ze stolicy samolotem
Lokalny
+8 # Lokalny 2019-12-02 15:12
Lotnisko? To jest myśl!!!
Po co remontować drogę z Jarosławia. Idźmy z duchem czasu i wybudujmy w Lubaczowie lotnisko. Lot relacja Jasionka - Lubaczów. Bilety w cenie 500 zł (oczywiście refundowane).
Think global not local!
Eva
+18 # Eva 2019-12-01 14:01
Marką Roztocza w Lubaczowie jest oprócz fatalnych dróg jest brak dworca kolejowego oraz autobusowego i stojące dzieciaki w deszczu naprzeciwko Liceum ,a podpisywanie farmazonów jest zwykłą propagandą.
marzyciel
+13 # marzyciel 2019-12-02 16:34
Od ilu lat obecna partia rządzi w województwie? Drogi do powiatu są wojewódzkie a nie krajowe. Duda nie ma tu nic do rzeczy.
Ortyl z radnymi wojewódzkimi dawno powinien się wziąć do roboty, a nie tylko gadać.
Prawda jest taka, że nasz powiat mają daleko gdzieś, Mielec, Krosno i inni są daleko z przodu na liście priorytetów.
Normalne drogi nie powstaną tu przez wiele jeszcze lat. Przestańcie się łudzić...
aa
-4 # aa 2019-12-02 21:07
W wywiadzie dla Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie Minister Anna Schmidt-Rodziew icz podkreślała, że przebudowę drogi z Lubaczowa do Jarosławia trzeba wykonać od podstaw, na co potrzebne są duże środki finansowe.
... do końca 2021 roku ma zostać wykonana przebudowa odcinka drogi z Oleszyc do Lipiny. Wykonawcą inwestycji jest firma PBI, która opracowuje dokumentację projektową i stara się o uzyskanie wszystkich pozwoleń, by ostatecznie przystąpić do robót budowlanych.
adelajda
+1 # adelajda 2019-12-17 13:23
a co o tym "strateg" Turystyki? mysli Pan Wojt?otoz dopustem bozym sa rzady w naszym kraju to Rzady Nauczycieli to plaga! Potrafia tylko Paluszki wpieprzac! i zdjec narobic z pracowitych nasiadowek!

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Praca przez Internet
( / Praca)

Praca przez Internet
07-03-2020

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.