Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Zapal Znicz Pamięci!


W czwartek 11 lipca będziemy obchodzić rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, kiedy to bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) - zamordowały kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia.

„Zapal Znicz Pamięci” to akcja dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 – 1947  na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich szowinistycznych formacji. Wybór dnia 11 lipca nie jest przypadkowy. Jest to bowiem rocznica dnia „Krwawej Niedzieli” 11 lipca 1943 roku kiedy banderowcy, wspierani przez tzw. „siekierników”, czyli chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, widły, noże zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków, paląc przy tym dziesiątki wsi wołyńskich. Szacuje się, że w wyniku ludobójstwa śmierć poniosło ponad 130 tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci…

Pragniemy, by w dniu 11 lipca na grobach wszystkich pomordowanych przez OUN-UPA w województwie podkarpackim zapalić białe i czerwone znicze. Będzie to nasz wyraz pamięci o ofiarach banderowców zarówno z naszego regionu, jak i tych pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. - informuje rzeszowski oddział IPN

Akcja będzie miała szczególny charakter na terenie powiatu lubaczowskiego, gdyż na cmentarze wyruszy delegacja pracowników IPN Oddział w Rzeszowie, a także drużyny z Hufca ZHP w Lubaczowie, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia i członkowie Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Lubaczowie. Wszystkie delegacje zbierają się o 9.30 11 lipca 2019 r. na Rynku w Lubaczowie, skąd wyruszą w teren. Następnie o godz. 18:00 w Lubaczowskim Sanktuarium odbędzie się Msza Święta Kresowa. Później zostaną złożone kwiaty przed Tablicę Pamięci w Hołdzie Polakom z Kresów. O godz. 19:30 uroczystości zakończy koncert - "Hanka Ordonówna i gwiazdy jej epoki"

W 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Pod tym linkiem znajduje się lista Polaków zamordowanych w byłym województwie lwowskim (w większości przez UPA). Natomiast poniżej znajduje się mapka działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii:

Źródło: IPN Rzeszów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

PAMIĘTAMY
+36 # PAMIĘTAMY 2019-07-11 07:28
Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta...
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami...

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane...
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach...

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.
AMEN!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
PAMIĘTAMY
+30 # PAMIĘTAMY 2019-07-11 07:40
DALEJ POMAGAJMY TEMU NARODOWI , KTÓRY WYMORDOWAŁ TYSIĄCE NIEWINNYCH POLAKÓW, A ŻEBY TEGO BYŁO MAŁO TO OBECNIE UKRAIŃCY STAWIAJĄ ZBRODNIARZOM Z OUN I UPA POMNIKI I PLUJĄ NA POLAKÓW. WSTYD I HAŃBA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aa
-29 # aa 2019-07-11 11:26
Jo jem Ukrainiec z Krwi i Kosti....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ha ha ha
+25 # ha ha ha 2019-07-11 12:43
Cytuję aa:
Jo jem Ukrainiec z Krwi i Kosti....

Ty jesteś zwykłym dupkiem z krwi i kości , który naiwnie myśli, że takim miernym wpisem coś zwojuje ha ha ha impotencja umysłowa najwyższych lotów!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
niech zdechną
+16 # niech zdechną 2019-07-11 15:28
Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy odprawił liturgię przy symbolicznym grobie członków UPA w Bodakach k. Wiśniowca. Wyraził też wdzięczność wszystkim, którzy „przywracają prawdę historyczną” i odnawiają takie „święte dla każdego ukraińskiego obywatela i patrioty miejsca”.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+22 # Ama 2019-07-11 16:59
I dlatego my musimy pamietac i te pamięć o prawdę przekazywać innym
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
gus
+20 # gus 2019-07-11 17:54
Dobrze,że jeszcze się o tym pamięta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
J23
+16 # J23 2019-07-12 06:37
Widzisz !
Oni maja swoja prawde historyczną, a my wiemy jak było naprawdę i PAMIĘTAMY !!!
Wybaczyć trzeba, choć oni o to nie proszą, zapomnieć nigdy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
+16 # Polak 2019-07-12 10:30
Nam - mieszkańcom tej ziemi, ziemi lubaczowskiej, ziemi przesiąkniętej krwią naszych przodków, zapomnieć nie wolno, bo pamiętając o tragicznej przeszłości, budujmy lepszą przyszłość – dla następnych pokoleń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ONR
+7 # ONR 2019-07-12 21:18
piotrowski za benderyzm zapłaci dajcie nam czas
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sound of Silence
-1 # Sound of Silence 2019-07-15 13:05
Jeżeli uważasz, że na Ukrainie są tylko banderowcy, to masz lekko skrzywione widzenie rzeczywistości, nie wchodźmy w szczegóły przez co. To tak jakbyś uważał, ze w Niemczech są sami hitlerowcy i każdy, kto jakkolwiek zajmuje się kulturą niemiecką jest hitlerowcem. Pomyśl o tym choć chwilę. Poza tym, wynika z tego, że nie znasz w ogóle znaczenie słowa "banderyzm" - więc krótko wytłumaczę: jest to termin używany w propagandzie radzieckiej, który służył do piętnowania jakichkolwiek ukraińskich dążeń do wyzwolenia się spod buciora sowieckiego. Używano tego terminu jako straszak, podając przykłady Wołynia. Czyli zapewne jesteś nadal pod wpływem sowieckiej propagandy, która w Polsce bardzo wytrawnie i specjalistyczni e tworzyła nastrój grozy przed dzikimi Ukraińcami. To jest na prawdę słabe, by się bać duchów wymyślonych przez sowietów, ciągle czekających w ukryciu banderowców na Ukrainie, którzy tylko czekają z siekierami, by ciupać Polaków w 2019 roku. Mamy już inną rzeczywistość, Ukraińcy o pooglądach ekstremalnych DOBROWOLNIE przyjeżdżają do nas na pole zbierać truskawki, bo ich ukrainu ma gdzieś. Sami woleli by być w Polsce... tylko że u nich propaganda antypolska zasiewa w umysłach obraz Polaka Pana, który ma lepiej, więc trzeba go nienawiedzieć, bo znów Ukraińcy robią na Polaków. Naczytałeś się jakichś głupot w pseudo internetowej prasie, specjalistów od jątrzenia i nie widzisz rzeczywistości. Jak chcesz szukać wrogów, to jedź na ziemie odzyskane, na pewno wiesz co to była Akcja Wisła, tam są setki tysięcy Ukraińców wywiezieni stąd.

Poza tym, wymienianie jakiegoś nazwiska publicznie i grożenie jawnie za coś fikcyjnego, podlega bardzo restrykcyjnym karom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
niech zdechną
+2 # niech zdechną 2019-07-15 20:18
Cytuję Sound of Silence:
Jeżeli uważasz, że na Ukrainie są tylko banderowcy, to masz lekko skrzywione widzenie rzeczywistości, nie wchodźmy w szczegóły przez co. To tak jakbyś uważał, ze w Niemczech są sami hitlerowcy i każdy, kto jakkolwiek zajmuje się kulturą niemiecką jest hitlerowcem. Pomyśl o tym choć chwilę. Poza tym, wynika z tego, że nie znasz w ogóle znaczenie słowa "banderyzm" - więc krótko wytłumaczę: jest to termin używany w propagandzie radzieckiej, który służył do piętnowania jakichkolwiek ukraińskich dążeń do wyzwolenia się spod buciora sowieckiego. Używano tego terminu jako straszak, podając przykłady Wołynia. Czyli zapewne jesteś nadal pod wpływem sowieckiej propagandy, która w Polsce bardzo wytrawnie i specjalistycznie tworzyła nastrój grozy przed dzikimi Ukraińcami. To jest na prawdę słabe, by się bać duchów wymyślonych przez sowietów, ciągle czekających w ukryciu banderowców na Ukrainie, którzy tylko czekają z siekierami, by ciupać Polaków w 2019 roku. Mamy już inną rzeczywistość, Ukraińcy o pooglądach ekstremalnych DOBROWOLNIE przyjeżdżają do nas na pole zbierać truskawki, bo ich ukrainu ma gdzieś. Sami woleli by być w Polsce... tylko że u nich propaganda antypolska zasiewa w umysłach obraz Polaka Pana, który ma lepiej, więc trzeba go nienawiedzieć, bo znów Ukraińcy robią na Polaków. Naczytałeś się jakichś głupot w pseudo internetowej prasie, specjalistów od jątrzenia i nie widzisz rzeczywistości. Jak chcesz szukać wrogów, to jedź na ziemie odzyskane, na pewno wiesz co to była Akcja Wisła, tam są setki tysięcy Ukraińców wywiezieni stąd.

Poza tym, wymienianie jakiegoś nazwiska publicznie i grożenie jawnie za coś fikcyjnego, podlega bardzo restrykcyjnym karom.


A co powiesz Mykoła na pomniki cwela bandery i szuchewycza w niemal każdym UPAdlińskim mieście? ńczyły sięCo powiesz Mykoła na nazywanie ulic imionami morderców Polaków? To też jest ruska propaganda? Co do akcji Wisła, po wysiedleniu tryzubów skończyły się mordy i napady. Kropka panie Mykoła
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+1 # Ama 2019-07-15 19:02
Banderowcy od Bandery a bulbowcy od Bulby , rozumiem ze każdy z dyskutujących wie lim były te psoby
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.