"Pompy" nie było. Otworzyli przejście graniczne Budomierz-Hruszew (galeria)

Skromną oprawę miało wczorajsze otwarcie polsko - ukraińskiego drogowego przejścia Budomierz-Hruszew. Otwarcie miało się to odbyć z udziałem prezydentów obu państw - po fiasku negocjacji stowarzyszeniowych Ukrainy z Unią Europejską ich wizytę odwołano.


Zdjęcia autorstwa Iwony Buczko, Lubaczów.tv

Przejście uruchomiono w obecności wojewody i gubernatora obwodu lwowskiego. Po wschodniej stronie zebrały się tłumy mieszkańców z rejonu Jaworowa z flagami Ukrainy i Unii Europejskiej. Ukraińskie służby nie wpuściły ich jednak na uroczystości.


Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew zlokalizowane jest w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Lubaczów, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów-Lubaczów-granica państwa. Budowa przejścia rozpoczęła się w 2010 r. i trwała trzy lata. Inwestycja kosztowała 145,9 mln zł. Środki pochodziły z budżetu państwa, w tym m.in.z Programu rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013 (99,2 mln zł) oraz dofinansowania unijnego uzyskanego w ramach Funduszu Granic Zewnętrznych (24,6 mln zł) oraz Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina (22,1 mln zł).

Przejście zlokalizowane jest po stronie polskiej, na terenie o powierzchni ok. 8 ha. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych. W przejściu granicznym usytuowanych jest9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t +2 ruch autobusowy) i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t+1 ruch autokarowy). Pozytywne doświadczenia z przejścia granicznego w Krościenku sprawiły, że w Budomierzu odprawy graniczne czterech służb będą odbywały się w jednym miejscu.

Na nowym przejściu granicznym służbę pełnić będzie ponad 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej (docelowo 220) i prawie 70 funkcjonariuszy Służby Celnej. Zatrudnienie znalazło także 14 pracowników Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej, jednostki podległej wojewodzie podkarpackiemu, odpowiedzialnej za bieżące funkcjonowanie przejścia.

Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób.

Na Podkarpaciu obecnie istnieją trzy drogowe przejścia graniczne: w Korczowej ? największy ruch samochodowy, w Medyce ? największy ruch osobowy, w Krościenku ? najmniejsze podkarpackie przejście graniczne. W Rzeszowie ? Jasionce znajduje się jedyne na Podkarpaciu stałe lotnicze przejście graniczne, natomiast w Przemyślu i w Werchracie przejścia kolejowe (osobowe i towarowe)

 

Źródło: Radio Rzeszów, Zdjęcia: Iwona Buczko, Lubaczow TV

{fcomment}{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: