Dziś otwarcie przejścia granicznego Budomierz-Hruszew

Po 3 latach od rozpoczęcia budowy - dziś (o godzinie 11) uroczyste otwarcie polsko - ukraińskiego drogowego przejścia granicznego Budomierz-Hruszew. Miało się odbyć z udziałem prezydentów, jednak przejście otworzy wojewoda i przedstawiciele lokalnych władz Ukrainy.

Przejście miało być otwarte przez prezydentów Polski i Ukrainy, jednak po fiasku z negocjajci stowarzyszeniowanych Ukrainy z unią Europejską Bronisław Komorowski i WIktor Janukowycz zmienili plany. Przejście otworzy wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska i przedstawiciele lokalnych władz Ukrainy.

Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew zlokalizowane jest w gminie Lubaczów, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów-Lubaczów-granica państwa. Budowa przejścia rozpoczęła się w 2010 r. i trwała trzy lata. Inwestycja kosztowała 145,9 mln zł. Środki pochodziły z budżetu państwa, w tym m.in.z Programu rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013 (99,2 mln zł) oraz dofinansowania unijnego uzyskanego w ramach Funduszu Granic Zewnętrznych (24,6 mln zł) oraz Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina (22,1 mln zł).

Przejście zlokalizowane jest po stronie polskiej, na terenie o powierzchni ok. 8 ha. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego  o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych. W przejściu granicznym usytuowanych jest9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski  (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t +2 ruch autobusowy) i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t+1 ruch autokarowy). Pozytywne doświadczenia z przejścia granicznego w Krościenku sprawiły, że w Budomierzu odprawy graniczne czterech służb będą odbywały się w jednym miejscu.

Na nowym przejściu granicznym służbę pełnić będzie ponad 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej (docelowo 220) i prawie 70 funkcjonariuszy Służby Celnej. Zatrudnienie znalazło także 14 pracowników Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej, jednostki podległej wojewodzie podkarpackiemu, odpowiedzialnej za bieżące funkcjonowanie przejścia.

Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób.

Na Podkarpaciu obecnie istnieją trzy drogowe przejścia graniczne: w Korczowej ? największy ruch samochodowy, w Medyce ? największy ruch osobowy, w Krościenku ? najmniejsze podkarpackie przejście graniczne. W Rzeszowie ? Jasionce znajduje się jedyne na Podkarpaciu stałe lotnicze przejście graniczne, natomiast w Przemyślu i w Werchracie przejścia kolejowe (osobowe i towarowe).

Źródło: Radio Rzeszów

{fcomment}{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: