Samorządowcy powierzyli naszą "Małą Ojczyznę" Matce Bożej Łaskawej [ZOBACZ ZDJĘCIA]


W poniedziałek (07.05) już po raz dziewiąty odbyła się Pielgrzymka władz samorządowych z województwa podkarpackiego  i lubelskiego do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. Wzięli w niej udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda Piotr Pilch, poseł Anna Schmidt-Rodziewicz oraz przedstawiciele podkarpackich i lubelskich samorządów.

W ustanowiony przez papieża Benedykta XVI na dzień 7 maja odpust ku czci Matki Boskiej Łaskawej od dziewięciu lat organizowane są pielgrzymki samorządowców, którzy spotykają się przed cudownym obrazem  z lwowskiej katedry, aby za królem Janem Kazimierzem powtórzyć gest zawierzenia spraw publicznych opiece Pani Łaskawej.

W tym roku w uroczystościach wzięli udział m.in.: Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, członek zarządu Piotr Pilch, wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Obecni byli także poseł RP – Anna Schmidt – Rodziewicz, , Bogusław Winid – doradca Prezydenta RP, Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w MSWiA. Nie zabrakło też przedstawicieli służb mundurowych na czele z gen. bryg. Ryszardem Pietrasem – dowódcą 21 BSP. W konkatedrze zgromadzili się też przedstawiciele lokalnych samorządów z województwa podkarpackiego. Województwo lubelskie reprezentował Arkadiusz Bratkowski.

Podczas uroczystości odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz od premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak co roku, w czasie mszy marszałek Władysław Ortyl odczytał akt zawierzenia, w którym znalazły się m.in. takie słowa:

Ten rok jest wyjątkowy dla naszej Ojczyzny, świętujemy bowiem 100-lecie odzyskania Niepodległości, o którą z determinacją walczyło tyle pokoleń Polaków, oddając tej szczytnej idei nie tylko swoje dobra, ale także poświęcając zdrowie, a nawet życie. Chcemy uczcić godnie ten fakt, przypomnieć bohaterów, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością, a także spojrzeć na przyszłe potrzeby Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej mieszkańców.

Tegorocznej pielgrzymce samorządowców towarzyszyły dwa niezwykle ważne wydarzenia. Pierwsze to przekazanie nadanej pośmiertnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego księdzu kardynałowi Władysławowi Rubinowi Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Odczytując laudację na cześć kardynała Rubina, marszałek Ortyl powiedział:

Postać kardynała Rubina można opisać jako synonim Polaka, który doświadczył wielu niedoli, jakie spotkały nasz naród w XX wieku, a który czerpiąc z pięknej i bogatej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu na niej zbudował siłę swej wiary, którą przez lata zaszczepiał i umacniał u tysięcy ludzi w wielu zakątkach świata.

Odznaka została przekazana na ręce obu biskupów. Po jej wręczeniu złożono kwiaty w krypcie na sarkofagu ks. kardynała Rubina.

Drugim ważnym wydarzeniem było poświęcenie Feretronu Matki Bożej Łaskawej – wykonanego na wzór feretronu z katedry lwowskiej, który jest darem dla Matki Bożej za dotychczasową opiekę nad Ojczyzną. Sukienki i korony w obrazie wykonane ze srebra i złota pobłogosławił w Rzymie 2 maja papież Franciszek. Feretron wykonał gdański artysta Mariusz Drapikowski.

pielrzymka43.JPGpielrzymka44.JPGpielrzymka45.JPGpielrzymka46.JPGpielrzymka47.JPGpielrzymka48.JPGpielrzymka49.JPGpielrzymka50.JPGpielrzymka51.JPGpielrzymka53.JPGpielrzymka54.JPGpielrzymka55.JPGpielrzymka56.JPGpielrzymka57.JPGpielrzymka58.JPGpielrzymka60.JPGpielrzymka61.JPGpielrzymka62.JPGpielrzymka63.JPGpielrzymka64.JPGpielrzymka65.JPGpielrzymka66.JPGpielrzymka68.JPGpielrzymka69.JPGpielrzymka70.JPGpielrzymka71.JPGpielrzymka72.JPG

Źródło: podkarpackie.pl, zlubaczowa.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: