Jest nowy projekt "starego parku" w Lubaczowie. Czy uda się go zrealizować?

fot. Muzem Kresówfot. Muzem Kresów

Wygodne ławki, plac zabaw dla dzieci, zadbane alejki spacerowe, przenośny amfiteatr... Połączenie nowoczesności i historycznego klimatu wzgórza zamkowego. To wszystko zawarte zostało w gotowym już projekcie koncepcyjnym.

Lubaczów. Chyba jedno z nielicznych miejsc na mapie naszego województwa, które nie posiada parku przeznaczonego na wypoczynek i rekreację. Parku, w którym schronienie przed upałem dają rozłożyste korony drzew, w którym niedzielny dzień można spędzić z rodziną w otoczeniu przyrody. Problem pogłębił się jeszcze bardziej w chwili, gdy lubaczowski rynek został wybrukowany i ogołocony z drzew.

Wizualizacja

Ta sytuacja ma szansę ulec zmianie. Na podstawie porozumienia pomiędzy Dyrekcją Muzeum Kresów w Lubaczowie, a  Burmistrzem Miasta Lubaczowa powstał opracowany przez architektów Projekt Koncepcyjny zagospodarowania „Wzgórza Zamkowego” .  Projektanci wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu na powierzchni ponad 5 ha. W projekcie wokół głównej alei parkowej zlokalizowane są Galeria „Oficyna”, plac zabaw i wiata gastronomiczno – warsztatowa. Od głównej alejki odchodzą kolejne, wysypane żwirem i przebiegające w taki sposób, aby ukazywać wszystkie najbardziej atrakcyjne miejsca widokowe. W południowej części parku znajduje się plac zabaw, a w nim zamek, bujaki, huśtawki i piaskownica. Naturalny charakter parku podkreślą specjalnie zaprojektowane rośliny wodne nasadzone wzdłuż rzeki Lubaczówka. Wzdłuż starorzecza stoi placyk wypoczynkowy przeznaczony do działań artystycznych, z przenośnym amfiteatrem i małą widownią. Projekt zakłada również powstanie altany muzycznej. Zabezpieczono miejsce na parking dla samochodów i rowerów, stoliki, ławki, wiaty piknikowe, miejsce na ogniska, a przede wszystkim, dużo otwartej przestrzeni do swobodnego korzystania z wypoczynku.

Kosztowna inwestycja

Muzeum Kresów w Lubaczowie jest jednostką organizacyjną, która podlega pod Powiat Lubaczowski. Park jest własnością Muzeum. Skromny budżet powiatu nie zapewni realizacji całego przedsięwzięcia, nie jest ono traktowane w kategorii zadań priorytetowych. A szkoda, bo mimo tego, że budowa i remonty dróg to sprawa istotna,  jest to jednak studnia bez dna, która pochłania lwią część powiatowego budżetu. Raz zrobiony park byłby inwestycją dającą mieszkańcom korzyści niewymierne. Dyrektor Muzeum Kresów Piotr Makara nie ukrywa, że od wielu lat wszystkie jego siły, oprócz realizacji zadań statutowych są skupione właśnie na przywróceniu świetności wzgórzu zamkowemu. – Nie tylko jako Dyrektor Muzeum Kresów, ale również jako mieszkaniec Lubaczowa czuję potrzebę stworzenia takiego obszaru, w którym mogliby wypocząć zarówno mieszkańcy jak i turyści odwiedzający Muzeum. Planujemy zawalczyć o wszystkie możliwe do uzyskania dotacje.  Kwota, która pozwoliłaby nam spełnić założenia to ok. 800 tys. zł – wyjaśnia.

Projekt rewitalizacji wzgórza zamkowego jest kwestią złożoną i wielowątkową. Wzgórze obejmuje swoim zasięgiem obszary ściśle podlegające ochronie konserwatorskiej i wpisane do rejestru zabytków. Na tych terenach już od kilku lat, z sukcesem i przy możliwym wsparciu powiatu, prowadzone są prace odnawiające i archeologiczne.

Równocześnie, Muzeum odnawia obszar parku nie objęty ścisłą ochroną konserwatorską.  To właśnie tego obszaru dotyczy opracowany projekt koncepcyjny. Tu większość dotychczas wykonanych prac była możliwa dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Urzędu Miasta w Lubaczowie. Udało się już pozyskać pieniądze na pielęgnację 100 drzew, oczyszczenie cieków wodnych, nasadzenie roślinności wokół stawów i odtworzenie historycznych nasadzeń. Łącznie wydano ok. 90 000 zł. Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt sfinansował montaż studni, która ma za zadanie regulować poziom wody w stawach na terenie parku. Aktualnie teren jest systematycznie koszony, oczyszczony i bezpieczny.

Będzie wsparcie Powiatu?

- Opracowany wspólnie z Urzędem Miejskim w Lubaczowie projekt jest w fazie koncepcyjnej i wymaga szczegółowego opracowania technicznego. Planowane jest jego przygotowanie, jak również wniosku do przyszłych programów, w których regulaminie będą zagadnienia dotyczące rewitalizacji parków – tłumaczy wicestarosta powiatu lubaczowskiego Wiesław Huk. W rozmowie z redakcją portalu zlubaczowa.pl wyjaśnia, że zadanie zostało zgłoszone do ujęcia w Lokalnym Planie Rewitalizacji Miasta Lubaczowa, który jest na etapie opracowywania przez Urząd Miejski.  - Plan ten jest podstawą do starania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 6.3 “Rewitalizacja przestrzeni regionalnej” RPO WP na lata 2014 – 2020. Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem, nabór wniosków na ww. działanie planowany jest w czerwcu br.. W ramach tego naboru, Muzeum Kresów w Lubaczowie, jako instytucja kultury planuje złożyć wniosek na rewitalizację parku, a pieniądze potrzebne na wkład własny zabezpieczy Powiat Lubaczowski – zapewnia Wiesław Huk.

KS, zlubaczowa.pl