Stadion w Lubaczowie zostanie przeniesiony w inne miejsce?
Władze miasta rozważają przeniesienie Stadionu Miejskiego na tereny rekreacyjno-sportowe przy ul. Ofiar Katynia, w sąsiedztwo planowanego basenu miejskiego. Taka opcja jest brana pod uwagę przez miejskich urzędników ze względu na budowę obwodnicy Lubaczowa.
Jak czytamy w ostatnim numerze gazety lubaczow.pl, wraz z budową obwodnicy Lubaczowa wyburzeniu ulegną budynki na stadionie miejskim, a bez nich niemożliwe jest uczestnictwo drużyny klubu Pogoń-Sokół w rozgrywkach piłkarskich. Dlatego też miejscy urzędnicy stoją przed trudną decyzją - dokonać przebudowy stadionu czy wybudować nowy.
Znając dokładne plany budowy obwodnicy Lubaczowa miasto w ubiegłym roku zamówiło koncepcję przebudowy, którą przygotowało biuro projektowe GEOBUD.
Nowy (lub przebudowany) stadion miałby wzbogacić się o nową trybuną mieszczącą 800 osób oraz budynek szatni wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Budynek miałby być dwukondygnacyjny z przeszklonym holem w środkowej części. Według planów na parterze znajdować będą się pokoje sędziowskie wraz z prysznicami i toaletami, cztery szatnie z zapleczem sanitarnym, pralnia, pomieszczenia gospodarcze, magazyn, kotłownia i portiernia. Na piętrze zaprojektowano natomiast aulę na 30 osób, salę zarządu klubu, toalety, pokój socjalny, cztery pokoje biurowe, pomieszczenie dla spikera, siłownię, a w odrębnej strefie pomieszczenia odnowy biologicznej. Ponadto holu byłaby możliwość przejścia na taras widokowy umożliwiający obserwowanie rozgrywek piłkarskich.
Miejscy urzędnicy podkreślają, ze obecna lokalizacja stadionu ma jednak swoje ograniczenia przestrzenne, które mogą uniemożliwić przebudowę: od północy zabudowa przemysłowo usługowa, od zachodu południa 2 drogi wojewódzkie (projektowana obwodnica i ul. Wyszyńskiego) a od wschodu podmokłe łąki od strony rzeki. Brakuje też dobrej komunikacji w obrębie stadionu oraz miejsc parkingowych. Dlatego miasto rozważa możliwość przeniesienia lokalizacji stadionu na tereny rekreacyjno-sportowe przy ul. Ofiar Katynia, w sąsiedztwo planowanego basenu miejskiego.
Koszty budowy budynku i trybun są podobne, natomiast nowa lokalizacja wymagałyby dodatkowych wydatków na płytę stadionu, boiska treningowe i parkingi, co podraża koszty całej inwestycji. Obecną lokalizację można by wystawić w przetargu do sprzedaży na cele komercyjne, a uzyskany dochód przeznaczyć na budowę nowego obiektu. Pieniądze ze sprzedaży powinny pokryć zwiększone koszty inwestycyjne związane z zapleczem treningowym i parkingami – zapewnia Urząd Miasta na łamach gazety lubaczow.pl
Problem z przeniesieniem obiektu polegałby na tym, że obszar stadionu to teren o przeznaczeniu sportowym, który należałoby zmienić. To procedura, której czas trwania można szacować na co najmniej półtora roku. Miasto zapewnia, że sprawa będzie nabierać tempa, a o zdanie mieszkańców Lubaczowa władze miasta będą pytać na zebraniach osiedlowych.
Źródło: Gazeta lubaczow.pl