Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Może dotkliwie poparzyć
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: środa, 28, czerwiec 2017 08:04
Barszcz Sosnowskiego fot. archiwum
W wielu miejscach powiatu lubaczowskiego pojawił się niezwykle niebezpieczny tzw. Barszcz Sosnowskiego. Przestrzegamy – pod żadnym pozorem nie dotykajcie, a nawet nie podchodźcie do tej rośliny! Jak ją rozpoznać? Sprawdźcie!
We wtorek strażacy-ochotnicy z Cewkowa zostali zadysponowani do zabezpieczenia Barszczu Sosnowskiego, który znajduje się przy drodze na trasie Nowy Dzików - Oleszyce.

Okazuje się, że barszcz nie występuje tylko na tamtejszych terenach. Można go spotkać praktycznie wszędzie - na polach, łąkach, w lasach i niedaleko rzek.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Może sięgać nawet 4 metry. Tworzy grube łodygi, puste w środku (lepiej tego nie sprawdzać), osiągające średnicę nawet 10 cm. Jej ogromne (do 150 cm długości), pierzastodzielne liście od razu przykuwają uwagę. Roślina tworzy duży i szeroki baldach o średnicy ok. 50 cm, z białymi lub różowymi kwiatami.
Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest groźny?
W roślinie tej zawarte są furanokumaryny, które są niebezpieczne dla ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują oparzenia II i III stopnia. Po kilku godzinach na ciele pojawiają się bolesne pęcherze. Oprócz poparzeń skórnych, Barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.
Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami.
Należy dodać, że do poparzenia może dojść nawet przy bliskim kontakcie z rośliną, szczególnie przy dużych upałach.
Skąd się wzięła ta roślina?
Pochodzi z rejonu Kaukazu. Stąd został rozprzestrzeniony na obszary Europy środkowej i wschodniej. Uprawiany jako roślina pastewna w krajach byłego bloku wschodniego. Okazało się jednak, że Barszcz Sosnowskiego szkodzi zwierzętom. Upraw zaniechano i porzucano je. To spowodowało między innymi spontaniczne i niekontrolowane rozprzestrzenianie się tej niebezpiecznej rośliny na cały kraj.
Obecnie barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Miałem kontakt z Barszczem Sosnowskiego. Co zrobić?
W przypadku kontaktu z rośliną, poparzone miejsce należy jak najszybciej przemyć wodą i chronić przed światłem.
Uszkodzenia skóry po kontakcie z barszczem/fot. wikipedia.org
PRZECZYTAJ TAKŻE:
REKLAMA:
UWAGA! Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO Masz już konto? Zaloguj się Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady. |
Komentarze
spójrz w lustro,tak to ty
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.