Zakończył się pierwszy etap prac przy kościele w Hruszowie

fot. lubaczow.com.plfot. lubaczow.com.pl

Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Gminy Lubaczów, dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego remontuje kościół w Hruszowie na Ukrainie. Właśnie zakończył się pierwszy etap prac.

W 2017 r. Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Gminy Lubaczów w ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” otrzymało dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania „Remont zabytkowego kościoła w Hruszowie”. Fundusze te, wsparte pieniędzmi z przeprowadzonej podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów przez działaczy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich kwesty, pozwoliły na rozpoczęcie prac zabezpieczających przed dalszym niszczeniem budowli.

W listopadzie ruszyły pierwsze prace budowlane. Pracownicy z największą starannością ręcznie odgruzowali wnętrze kościoła i zabezpieczyli oryginalne fragmenty więźby dachowej, detale architektoniczne oraz dachówki.

Kolejnym zaplanowanym na ten rok etapem była rozbiórka dachu, odeskowanie zachowanej konstrukcji ciesielskiej, położenie folii na całości świątyni. Pozwoliło to na osłonięcie murów i wnętrza kościoła przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Kwota dotacji, pieniądze z kwesty i środki własne okazały się  przysłowiową „kroplą w morzu”. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym nie jest obcy los kościoła w Hruszowie o wsparcie finansowe inicjatywy gminy Lubaczów i Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów. – czytamy na stronie Urzędu Gminy Lubaczów

Pieniądze na ten cel można wpłacać na konto Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów 48 9101 0003 2001 0012 2018 0001

Zebrane fundusze pozwolą na przeprowadzenie kolejnych prac w 2018 roku.

fot. lubaczow.com.plfot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.plfot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.plfot. lubaczow.com.pl

Źródło: lubaczow.com.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

kl
+8 # kl 2017-12-20 16:25
TYMCZASEM Ukraińcy chcą wyrzucić ABPA .Mokrzyckiego .arwyrzucenia-abpa-mokrzyckiego-ukrainy-woli-biskupa
:zenia/ukrainski-nacjonalista-chce-//kresy.pl/wyd-niemiec
kl
+7 # kl 2017-12-20 16:40
Ama
# Ama 2017-12-21 12:39
Dobrze ze zadbano o polski kościół, a co do arcybiskupa- szkoda ze tak ważne pamiątki polskie, z wielkim trudem i poświeceniem przywiezione przez Polaków biskup zabrał z powrotem ma Ukrainę. To nie powinno mieć miejsca i nic tego nie tłumaczy .czrsto Polacy oddawali za to ponosili surowe konsekwencje.
kl
+7 # kl 2017-12-21 14:45
Nie na (ukrainę) A do LWOWA a to jest duża różnica
Stąd nazwa Archidiecezja Lwowsko -Lubaczowska.
Ama
-3 # Ama 2017-12-21 16:10
Ślad wziąłeś nazwę lwowsko-lubaczo wska, owszem jest ale diecezja zamojski-lubacz owska, a niestety Lwów to Ukraina a pamiątki i wota były Polaków, który z narażeniem życia je przewozili.Dobr ze ze nie zabrano mam innych obrazów i pamiatek
kik
+5 # kik 2017-12-22 00:01
historia, kiedyś była diecezja lwowska, i ta diecezja była Polska, i dalej wierzę że to Polska, mimo że na upainie, dlatego wywiózł do diecezji Polskiej, i nie ma co przeżywać, jak będzie trudna sytuacja to przywiezie z powrotem, na pewno na upainie nie zostawi.
Waldemar
+4 # Waldemar 2017-12-21 18:25
Do wiosny pewne ukradną te dachówki.
kik
+4 # kik 2017-12-22 00:18
muszą upaińcy zrozumieć, że dokąd będą czcić banderę i zbrodniarzy z upa, dotąd nie będzie pojednania między zwykłymi ludźmi, nie politykami, ale zwykłymi prostymi ludźmi z pogranicza, którzy jeszcze pamiętają zbrodnie upaińców, i mam nadzieję że nie zapomną. Żal mi d..pę ściska, że poprawność polityczna przeważa szalę nad rozliczeniem tych zbrodni, tym bardziej że dotyka też mojej rodziny. Nie chcę jątrzyć, jakiegoś rewanżyzmu,chcę tylko zwykłego ludzkiego przyznania sie do winy. Tak to nasz naród wam zrobił, przepraszamy.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.