Cerkiew w Bruśnie zostanie poddana renowacji

Zabytkowej cerkwi w Nowym Bruśnie grozi katastrofa budowlana i potrzeba nawet kilku lat żeby ją wyremontować. Nowy właściciel Lubaczowskie Muzeum Kresów ma w tym doświadczenie bo przeprowadziło już rewitalizację cerkwi w Radrużu.

Drewniana cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy jest jedną z najstarszych w Polsce. Data jej wybudowania nie została dokładnie ustalona, powstałą najwcześniej w 1676 a najpóźniej w 1790 roku. Udokumentowana jest tylko data jej przebudowy, która rozpoczęła się w roku 1903. Stan budynku jest fatalny. Efektem rozmów było przekazanie obiektu w użytkowanie lubaczowskiemu Muzeum Kresów. Jego dyrektor przyznaje że podparte kołkami ściany świątyni to wstyd dla województwa. Wojewódzki konserwator zabytków obiecuje finansowe wsparcie tego zadania. Lubaczowskie Muzeum wcześniej z powodzeniem przeprowadziło rewitalizację wpisanej na listę UNESCO cerkwi w Radrużu Tu także po kilkudziesięciu latach powrócił XVII-wieczny ikonostas. W obiekcie odrestaurowano zabytkowe polichromie zamontowano system odgromowy i przeciwpożarowy.

Materiał TVP Rzeszów:

brusno

 

Źródło: Beata Bartman, TVP Rzeszów

{flike}{fcomment}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.