Lubaczów świętował 25-lecie pobytu św. Jana Pawła II

fot. Iwona Buczko/Powiatowe Centrum Kultury
fot. Iwona Buczko/Powiatowe Centrum Kultury

fot. Iwona Buczko/Powiatowe Centrum Kultury

W dniach 1-3 czerwca Lubaczów świętował 25-lecie pobytu św.Jana Pawła II  w mieście.  Było to  jedno z największych wydarzeń w dziejach Kościoła na terytorium archidiecezji lwowskiej w części polskiej, w tzw. „archidiecezji w Lubaczowie”. W obchodach jubileuszu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu powiatu z wicestarostą Wiesławem Hukiem na czele.

Papież  Jan Paweł II przyjechał do Lubaczowa 2 czerwca 1991 r., w czasie swojej  IV pielgrzymki do ojczyzny. Dzień później- w poniedziałek 3 czerwca o godz. 8.30 celebrował na błoniach lubaczowskich Mszę św., w której uczestniczyło ok. 200 tys. wiernych, w tym prawie 15 tys. wiernych obrządku rzymskokatolickiego i 7 tys. greckokatolickiego z Ukrainy.  Wizyta Ojca Świętego w Lubaczowie pozostaje najważniejszym wydarzeniem w jego dziejach.

W 8. rocznicę wizyty  2 czerwca 1999 r., bp Mariusz Leszczyński poświęcił w Lubaczowie kościół pw. św. Karola Boromeusza - wotum dziękczynne, a w 14. rocznicę- 2 czerwca 2005 r., na lubaczowskim stadionie- krzyż na cześć pontyfikatu Ojca Świętego i dla upamiętnienia tej pielgrzymki.  W 15-lecie wizyty- 2 czerwca 2006 r., metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, poświęcił przed kościołem pw. św. Karola Boromeusza pomnik ku czci sługi Bożego Jana Pawła II.

Jubileuszowe obchody 25-lecia wizyty w Lubaczowie Ojca Świętego Jana Pawła II  1. czerwca  zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta w  Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie. Po niej w panelu dyskusyjnym swoimi wspomnieniami- w tym również tymi wcześniej niewypowiedzianymi- podzielli się m.in.  Wiesław Bek i Witold Gimlewicz- burmistrz i wiceburmistrz Lubaczowa I kadencji, ks. Józef Dudek czy Grażyna Bielec. - czytamy na stronie lubaczow.powiat.pl

W czwartek 2. czerwca  po uroczystej mszy świętej odsłonięto w Sanktuarium tablicę upamiętniającą jubileuszowe obchody 25. lecia Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Lubaczowa. W piątek, dokładnie w 25. rocznicę historycznej wizyty, uroczystości odbyły się przy obelisku Jana Pawła II oraz na Stadionie Miejskim i w kościele pw. Karola Boromeusza, był wśród nich m.in. Bieg Papieski trasą przejazdu Jana Pawła II w Lubaczowie i msza św. dziękczynna.

Podczas obchodów jubileuszu pielgrzymki na lubaczowskim rynku można było też odwiedzać Mobilne Muzeum Jana Pawła II, w zbiorach którego znajduje się wiele osobistych przedmiotów należących niegdyś do Papieża Polaka. - informuje Powiatowe Centrum Kultury

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_aktualnosci/47/971/1/1668473523.jpg

fot. Powiatowe Centrum Kultury

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_aktualnosci/47/971/1/377461905.jpg

fot. Powiatowe Centrum Kultury

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_aktualnosci/47/971/1/1043725173.jpg'

fot. Powiatowe Centrum Kultury

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_aktualnosci/47/971/1/1852317059.jpg

fot. Powiatowe Centrum Kultury

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_aktualnosci/47/971/1/481478190.jpg

fot. Powiatowe Centrum Kultury

Źródło: lubaczow.powiat.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: