W Lubaczowie obchodzono 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji

fot. Urząd Miejski w Lubaczowie
fot. Urząd Miejski w Lubaczowie

fot. Urząd Miejski w Lubaczowie

Wczoraj świętowaliśmy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona w 1791 roku była pierwszą ustawą zasadniczą, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja.

W Lubaczowie, jak co roku, władze samorządowe, Związek Kombatantów, jeńców politycznych, inwalidów wojennych, sybiraków oraz spadkobierców II wojny światowej, goście z Jaworowa na Ukrainie, Przedstawiciele Porozumienia Emerytów i Rencistów, Służby Mundurowe Powiatu Lubaczowskiego, przedstawiciele Jednostki Strzelec, Harcerstwa Polskiego oraz delegacje pocztów sztandarowych i społeczność Lubaczowa przeszli ulicami miasta pod pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty. Podczas uroczystości głos zabrali: Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Zastępca Przewodniczącego Rejonowej Rady w Jaworowie oraz przedstawiciel Biura Poselskiego Anny Schmidt Rodziewicz.

Następnie odbyła się ceremonia odznaczenia Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP oraz Odznaką Honorową Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Odznaczeniami zostali uhonorowani:

  1. Sztandar Jednostki Strzeleckiej 2033  im. Gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie,
  2. Pan ppłk Leszek Przeszłowski – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu,
  3. Pan Marek Strączek – inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Dowódca Południowo-Wschodniego Okręgu Strzeleckiego w Rzeszowie (w zastępstwie odznaczenie odebrał strzelec Jednostki Strzeleckiej 2033 w Lubaczowie Pan Mateusz Obroślak),
  4. Pan Sylweriusz Kozłowski – Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2033 w Lubaczowie.

Następnie w lubaczowskiej konkatedrze została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Drugą odsłoną Majowego Święta była Majówka z Miesięcznikiem „TERAZ”. Na scenie lubaczowskiego Rynku zaprezentowały się zespoły artystyczne z Miejskiego Domu Kultury, Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach i Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie. Odbyły się także biegi uliczne o Puchary Burmistrza Miasta Lubaczowa, Prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie oraz Redaktora Naczelnego miesięcznika „Teraz”. Wieczorem zaprezentowała się gwiazda wieczoru – zespół „HOLON – The TOTO Tribute Project”, który w sposób profesjonalny gra muzykę amerykańskiego zespołu TOTO. Obchody zakończyły się dyskoteką razem z DJ WILU.

Organizatorami wydarzeń byli: Klub Inteligencji Katolickiej, Urząd Miejski w Lubaczowie, Konkatedra w Lubaczowie, Miejski Dom Kultury w Lubaczowie.

fot. Jednostka Strzelecka 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

 

Źródło: lubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: