Skąd się biorą zaparcia organiczne i jak się ich pozbyć odpowiednią dietą?

Zaparcia, czyli zbyt mała częstotliwość wypróżnień, to popularna dolegliwość. Jednocześnie, utrudnia ona codzienne funkcjonowanie, może być przyczyną poważnych schorzeń oraz wiąże się z bólem i dyskomfortem. Pozbycie się zaparć nie jest proste i może wymagać długiego leczenia, a kluczową rolę odgrywa w nim dieta. Jaki ma wpływ na zaparcia typu organicznego?

Zaparcia - czym się charakteryzują?

W medycynie, mianem zaparć, określa się sytuację, kiedy częstotliwość wypróżnień wynosi mniej niż dwa tygodniowo. Dodatkowo, towarzyszą temu takie objawy jak:

- trudności w wywołaniu wypróżnienia;
- konieczność silnego parcia na stolec;
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- zbity, twardy, odwodniony stolec.

Według statystyk, z zaparciami zmaga się ok. 30 proc. populacji, z czego większość stanowią kobiety. Jest to też częsta dolegliwość u osób starszych, otyłych oraz stosujących ciężkostrawną i tłustą dietę. Pozbywanie się zaparć zazwyczaj wiążę się też z koniecznością zastosowania odpowiednich leków i suplementów. Pierwszym ratunkiem mogą być tu preparaty ziołowe, dostępne bez recepty. Warto zawsze posiadać je w swojej domowej apteczce, tym bardziej że można zamówić je przez Internet - bogatą ofertę takich preparatów posiada choćby wapteka.pl.

Przyczyny zaparć organicznych

Zaparcia mogą mieć wiele różnych przyczyn, od których to uzależniony jest sposób ich leczenia. I dlatego, zaparcia klasyfikuje się na trzy podstawowe grupy, które różnicują przyczyny ich powstania. Są to:

- zaparcia organiczne;
- czynnościowe (nawykowe);
- idiopatyczne (powody ich występowania nie są znane, nie są też związane z żadną chorobą).

Zaparcia organiczne diagnozuje się w sytuacji, kiedy przejście stolca jest utrudnione ze względu na czynniki chorobowe. Za przyczyny zaparć organicznych uznaje się m.in. nowotwór jelita grubego, zwężenia, polipy, zaburzenia unerwienia czy też choroby odbytu. W takiej sytuacji niezbędna będzie szersza diagnostyka oraz konsultacja lekarska.

Rola diety w zwalczaniu zaparć

Leczenie zaparć zazwyczaj rozpoczyna się od stosowania środków farmaceutycznych. Warto jednak pamiętać, że nie należy ich nadużywać, a stosowanie takich leków nie powinno być regularne i zbyt częste (mogą przynieść wówczas odwrotny efekt). Pragnąc uwolnić się od zaparć na dłużej, warto zadbać za to o dietę, która ureguluje rytm wypróżnień oraz sprawi, że stolce będą posiadały odpowiednią wagę i konsystencję. Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnianiem? Oto najważniejsze wskazówki:

- spożywać produkty pełnoziarniste;
- dbać o odpowiednią podaż błonnika, stosując np. otręby, siemię lniane czy babkę jajowatą;
- ograniczyć tłuste mięso, żywność przetworzoną i typu fast-food;
- jeść surowe warzywa i owoce;
- włączyć do diety kiszonki;
- spożywać kefiry i jogurty.

Zdrowa dieta pozwoli zapomnieć o zaparciach na długo oraz znacznie poprawi ogólne samopoczucie i jakość życia.

Zioła i suplementy - czy warto je stosować?

Walcząc z zaparciami, szczególnie organicznymi, lepiej nie działać na własną rękę, ale w porozumieniu z lekarzem. Uporanie się z nimi może też wspomóc stosowanie odpowiedniej suplementacji w postaci naturalnych naparów i ziół. Ich zadaniem jest najczęściej przyspieszenie ruchów perystaltycznych jelit oraz polepszenie ich ukrwienia. Które zioła są znane z dobroczynnego wpływu na leczenie zaparć?

- koper włoski;
- rumianek;
- mięta;
- senes;
- lukrecja.

Zioła i suplementy na zaparcia również można kupić w internetowej aptece wapteka.pl. Posiadając ich zapas w swoim domu, nie trzeba obawiać się, że zaparcia nagle pokrzyżują plany, a ich pozbycie się będzie szybkie i proste.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Nowak
+3 # Nowak 2022-01-05 09:42
Zaparcia biorą się z czytania nowego wału.
AntyPiS
+3 # AntyPiS 2022-01-05 10:54
Cytuję Nowak:
Zaparcia biorą się z czytania nowego wału.


I zaciskania czterech liter z tego powodu :lol:
Ja
+2 # Ja 2022-01-05 19:38
Poważnie taki temat tutaj? Patrzę i nie wierzę.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane