Jaką pastę termoprzewodzącą do procesora wybrać? Rodzaje i porady

Pasta termoprzewodząca jest nieodłącznym elementem prawidłowej pracy komputera. Odpowiednio dobrana, zapewnia przewodnictwo cieplne, wydłuża żywotność procesora i ułatwia mu pracę. Na co zwracać uwagę wybierając pastę termoprzewodzącą i jak ją nakładać?

Pasta termoprzewodząca – jaki rodzaj wybrać?

Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza? Nie ma na to pytanie jednej i sprawdzonej odpowiedzi. Najlepsza pasta termoprzewodząca to taka, która odpowiada na Twoje potrzeby. Zwróć szczególną uwagę na parametry produktu, np. przewodność cieplną, temperaturę pracy oraz rezystancję termiczną.

Na rynku istnieje wiele rodzajów past termoprzewodzących. Zalicza się do nich pasty na bazie metali, ceramiki, silikonów i diamentów. Występują w różnej formie, np. pasty lub płynu. Najczęściej można otrzymać je w małych strzykawkach, które ułatwiają nakładanie.

Jeśli masz wątpliwości co do danego produktu, pamiętaj, że na TME.eu możesz pobrać dokumentację techniczną każdej pasty termoprzewodzącej!

Rodzaje past termoizolacyjnych

Co powinieneś wiedzieć o rodzajach pasty termoizolacyjnych? Oto kilka istotnych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję.

- Silikonowa pasta termoprzewodząca umożliwia łatwą aplikację, jednak nie jest najtrwalszym z rozwiązań. Do jej zalet należy cena i sprawdzanie się zróżnicowanych warunkach.
- Pasty z zawartością metali mają bardzo szerokie zastosowanie. Są świetną propozycją dla osób, które chcą zadbać o jak najwyższy stopień przewodnictwa cieplnego.
- Ceramiczna pasta termoprzewodząca wypada lepiej od silikonowej, jednocześnie jest propozycją równie atrakcyjną cenowo.
- Diamentowa pasta termoprzewodząca świetnie sprawdza się przy wymagających sprzętach, np. komputerach gamingowych i urządzeniach o wysokiej mocy obliczeniowej. Jest najpopularniejszą opcją dla osób oczekujących najwyższej jakości.

Jak nałożyć pastę termoprzewodzącą?

Pasta termoprzewodząca chroni poszczególne podzespoły przed przegrzaniem. Ponieważ działają one w wysokiej temperaturze, istnieje ryzyko uszkodzenia elementu i zaistnienie konieczności jego wymiany. Jak to zrobić?

  1. Odłącz komputer od zasilania. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie.
  2. Zdemontuj chłodzenie, a następnie pozbądź się starej powłoki pasty (o ile taka istnieje). Użyj do tego środków na bazie alkoholu izopropylowego. Nie zapomnij o usunięciu zanieczyszczeń, ponieważ powierzchnia elementu musi być czysta.
  3. Nałóż pastę termoprzewodzącą bezpośrednio na procesor. Ilość nałożonej pasty powinna być porównywalna do ziarenka.
  4. Zamontuj chłodzenie i dociśnij procesor. Nie należy wcześniej rozprowadzać pasty, zostanie rozgnieciona pod wpływem nacisku.

Masz pytania? Pamiętaj, że na TME.eu służymy fachową pomocą na wszystkich etapach procesu zamawiania produktu. Skorzystaj z porad naszych specjalistów!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane