Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui


Jak rozmieścić oświetlenie w mieszkaniu lub domuzgodnie z zasadami feng shui? Jak wybrać odpowiednie źródła światła? Jak urządzić i utrzymać mieszkanie zgodnie z feng shui? Zasady tej starożytnej chińskiej sztuki planowania przestrzeni domu są proste i łatwe do zastosowania, a mogą wiele zmienić w naszym życiu – poprawić samopoczucie, pomóc zadbać o zdrowie, powodzenie i dobrobyt.

Zgodnie ze sztuką feng shui pomieszczenia aranżujemy według pięciu żywiołów, aby uzyskać harmonię, równowagę i optymalny obieg energii. Te żywioły to drewno, metal, wiatr, woda i ogień.

Podstawowe zasady feng shui

Reguły sztuki feng shui są stosowane do aranżacji różnych pomieszczeń, zarówno w większych, jak i w mniejszych budynkach czy mieszkaniach. Zasady feng shui dotyczą też codziennego funkcjonowania w mieszkaniu czy domu. Feng shui nakazuje, by zawsze myć okna, reperować kapiące krany i zamykać klapę sedesu. Radzi pozbyć się suchych kwiatów i roślin, nawet jeśli to pamiątki np. po pierwszej randce oraz, by zawsze utrzymywać porządek w domu, sprzątając zarówno w miejscach widocznych, jak i niewidocznych dla oczu, np. we wnętrzach szafek. Według feng shui należy pozbywać się niepotrzebnych rzeczy i natychmiast naprawiać te, które się zepsuły.

Jak zaprojektować domowe oświetlenie według zasad feng shui?

Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia możemy zmienić klimat i charakter wnętrza, nie zmieniając całości wystroju. Światło dobrane wedle sztuki feng shui pozwala na stworzenie idealnej przestrzeni zarówno do pracy, jak i do odpoczynku. Najważniejszą regułą feng shui jest utrzymanie harmonii, a to tyczy się również oświetlenia. Wybierając oświetlenie powinniśmy zatem przede wszystkim pamiętać o utrzymaniu równowagi między światłem naturalnym a sztucznym i zadbać o to, by w pomieszczeniu panowała równowaga między światłem a cieniem. By wyraźnie wydzielić przestrzenie, w których pracujemy i odpoczywamy, należy rozmieścić w pomieszczeniu kilka źródeł oświetlenia, które dobrze się komponują.

O czym należy pamiętać, aranżując oświetlenie zgodnie z zasadami feng shui?

Zalecane jest stosowanie źródeł światła o naturalnej barwie. Można je uzyskać nie tylko dzięki tradycyjnym żarówkom żarowym, lecz również dzięki oświetleniu LED. Do utrzymania harmonii między światłem a cieniem przydadzą się też urządzenia regulujące natężenie i kolor światła, które pozwolą nam stworzyć odpowiednią do naszego nastoju i pory dnia atmosferę wnętrza. Zaoszczędzimy przy tym sporo energii, co pomoże nam także zaoszczędzić pieniądze i w rezultacie poprawi stan naszych finansów. Pamiętajmy, by zachować równowagę między oświetleniem górnym, oświetlającym równomiernie całe pomieszczenie a punktowymi źródłami światła, które znacznie lepiej sprawdzą się przy lekturze lub oglądaniu telewizji. Punktowe światło pomoże nam też skoncentrować się w naszej przestrzeni roboczej. W dużych pomieszczeniach, takich jak salon, powinniśmy zadbać o zróżnicowane oświetlenie, uwzględniając zarówno górne światło, jak i możliwie dużo świateł punktowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: