Gdzie szybko sprawdzić ceny akcji notowanych na giełdzie?


W czasie pandemii znacząco wzrosło zainteresowanie Polaków inwestowaniem na giełdzie. Podpowiadamy gdzie szybko sprawdzić notowania obserwowanych spółek.

Fala inwestorów indywidualnych zalała GPW

Od wybuchu pandemii Polacy otworzyli rekordową liczbę rachunków maklerskich. Odpowiadają również za 1/4 obrotów na rynku głównym GPW i około 90% na rynku alternatywnym NewConnect.

Nieodłącznym elementem inwestowania jest śledzenie zmian cen spółek, które posiadamy w portfelu lub rozważamy ich zakup. Na szczęście, nie trzeba w tym celu logować się każdorazowo na konto maklerskie. Notowania giełdowe za darmo udostępniają portale o tematyce giełdowej takie jak www.StockWatch.pl Dostarczają również wiele innych informacji na temat spółek notowanych na GPW takich jak wiadomości, komunikaty ESPI, akcjonariaty, opisy działalności, czy kalendaria dywidend i publikacji raportów finansowych.

Jak analizować notowania giełdowe?

Cena akcji na rynku jest wynikiem spotkania się ze sobą popytu i podaży na papiery wartościowe danej spółki. W każdej minucie inwestorzy składają zlecenia kupna i sprzedaży. Składa się na nie cena i liczba akcji, którą chcą w tej cenie nabyć lub sprzedać.

Szczególnie ważny jest ten drugi element. Na polskiej giełdzie notowanych jest około 800 spółek, ale tylko ok. 200 z nich notuje średni obrót na poziomie 100 000 zł. Na wielu spółkach zleceń jest tak mało, że wystarczy kilkaset złotych, aby zmienić kurs akcji o kilka procent. Może to uniemożliwić zakup zakładanej liczby akcji w planowanej cenie, a także wyjście z inwestycji w celu zrealizowania zysku.

Jak szukać ciekawych spółek?

Każda sesja giełdowa ma swoich bohaterów. Algorytmy analizujące dane napływające z rynku pomagają w szybkim zorientowaniu się, na których spółkach handel jest intensywniejszy niż zwykle. Na stronie Notowania GPW w portalu StockWatch.pl prezentowane są gorące wzrosty i spadki, a także statystyki informujące o zachowaniu kursów odbiegającym od normy.

Skanery spółek uwzględniają szereg danych dotyczących kursu spółki oraz indeksu, do którego ona należy. Dodatkowo można tam znaleźć oznaczenia ESPI i NEWS. Klikając w nie można szybko sprawdzić aktualne komunikaty i artykuły, które mogą, ale nie muszą być przyczyną zmiany ceny.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: