Łeba i okolice - co warto zobaczyć?

To jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Pomorzu. W swej długiej historii było świadkiem wielu wydarzeń - od powstania prehistorycznych grodów, przez średniowieczny rozkwit, aż po kataklizmy naturalne i zawirowania wojenne. Dziś to wspaniały kurort turystyczny. Od innych nadmorskich miejscowości odróżnia ją specyficzny klimat, szerokie piaszczyste plaże i ruchome wydmy. Mowa oczywiście o Łebie. Co warto zobaczyć w mieście i jego okolicach? Portal Noclegowo.pl sprawdził, czym może zaskoczyć Was Łeba.

Stara Łeba - miasto, które zabrało morze

Historyczne początki Łeby są tak odległe, że niemal w całości pokrył je już piach. Pierwsze ślady mieszkańców tych ziem to odnalezione przez archeologów narzędzia z epoki neolitu. W rejony te, oprócz Słowian, zawędrowali też Goci, którzy pozostawili po sobie warte odwiedzenia kamienne kręgi we wsi Dębina. W czasie, gdy na wybrzeżu powstawały pierwsze grodziska i osady, zatokę morską odcięła mierzeja, która uformowała dzisiejsze jeziora - Sarbsko, Łebsko i Gardno. W 1357 roku, kiedy Pomorzem Gdańskim władali Krzyżacy, ta kaszubska osada otrzymała prawa miejskie. Łeba nie była wówczas dużym miastem, jednak szybko bogaciła się i handlowała nawet z odległymi miastami hanzeatyckimi. Miejscowi żeglarze i rybacy zostali w 1362 r. obdarowani murowaną świątynią pod wezwaniem swojego patrona - św. Mikołaja. Niestety, mieszkańcy Starej Łeby od początku musieli mierzyć się z potężnymi siłami natury. Z jednej strony Bałtyk z częstymi i silnymi sztormami, z drugiej zaś kapryśna rzeka Łeba, która często zmieniała swój bieg i podtapiała domostwa. W kronikach zapisano wzmianki, aż o 7 niszczycielskich sztormach. Mieszkańcy odbudowali miasto sześciokrotnie, jednak siódmy sztorm położył kres istnieniu Starej Łeby. Cofające się morze pozostawiło po sobie tony piasku, który zasypał domy i pola, a nawet zmienił koryto rzeki.

Łeba - co warto zobaczyć?

Pamięć o Starej Łebie nadal jest jednak żywa. Mieszkańcy, którzy podczas sztormu schowali się w kościele św. Mikołaja przeżyli i postanowili tę cudowną świątynię zabrać razem ze sobą. Cegły posłużyły bowiem do budowy nowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a do dziś ołtarz świątyni zdobi ocalona z gruzów figurka św. Barbary. To co pozostało po Starej Łebie z czasem zasypały ruchome piaski. Do dziś zachował się tylko stojący pośród wydm fragment ściany gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIII wieku. Nie oznacza to jednak, że w mieście brak zabytków i atrakcji. Charakterystyczną częścią Łeby są stare domki rybackie przy ulicy Kościuszki. Najstarszy z nich zbudowano w 1732 r. Dziś skosztujecie tu regionalnej kuchni lub kupicie świeżą rybę. Blisko stąd do portu, gdzie oprócz statków zobaczycie historyczny dzwon przeciwmgielny lub wybierzecie się w krótki rejs widokowy. Blisko również do mola. W 2001 roku postawiono na nim 16-metrowy krzyż nawigacyjny, będący wyrazem pamięci o rybakach, marynarzach i żeglarzach oraz tych, którzy nigdy nie powrócili z morza.

Co robić z dziećmi w Łebie?

A co z atrakcjami dla nieco młodszych? Nadmorski kurort oferuje oczywiście przygody dla całej rodziny. W ogromnym Parku Dinozaurów w Łebie nie tylko spotkacie się Brachiozaurem czy Diplodokiem i przejedziecie się pojazdem Flinstonów, ale też przepłyniecie szlak Latarni Morskich, odwiedzicie indiańską wioskę, zagracie w golfa lub sprawdzicie, kto straszy w zamku. Wizytę w parku spokojnie możecie zaplanować na cały dzień. W odległe czasy przeniesiecie się również w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. W lipcu i sierpniu nie tylko zwiedzicie skansen, ale weźmiecie też udział pokazach m.in. tkania i przędzenia, szycia sieci rybackich czy wypieku chleba. Uważajcie by nie zgubić się w największy w Polsce naturalny labiryncie 3D w Łebie! A po wszystkim może wizyta w wesołym miasteczku lub zagadki i układanki w Discovery Park? W wakacyjnej Szkole Jazdy znajdziecie rozrywkę dla najmłodszych fanów motoryzacji, a w Łebskich Klockach czeka na was świat LEGO. Kolejnym przystankiem musi być Sea Park Sarbsko. To park rozrywki poświęcony nadmorskiej faunie i florze oraz największe fokarium w Polsce. Tu również nie zabraknie dobrej zabawy we wraku statku lub podczas pokazu i karmienia uchatek. Łeba jest również idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu, żeglarstwa, wędkarstwa czy jazdy konnej. Po tylu atrakcjach pozostaje jedynie słoneczny wypoczynek na trzech, szerokich, strzeżonych kąpieliskach miejskich.

Polska Sahara. Jak dojechać na wydmy?

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Łeby. Tony morskiego piasku rzeczywiście wędrują w kierunku miasta z szybkością 3-10 m rocznie. Najwyższą z nich jest Góra Łącka, która ma wysokość 42 m n.p.m. Spacer po ruchomych wydmach możecie zorganizować na kilka sposobów. Dotrzecie tutaj pieszo z centrum Łeby, wybierzecie się na rodzinną wycieczkę rowerami lub meleksem. Możecie też dojechać autem, najlepiej do miejscowości Rąbka. W pobliżu znajduje się też platforma widokowa, stara latarnia morska w Czołpinie oraz pozostałości wyrzutni rakiet. Słowiński Park Narodowy to miejsce niepowtarzalne pod względem przyrodniczym, nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie!

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.