Historia OC i AC – jak ją zdobyć?


Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma bezwypadkowa historia ubezpieczenia, ale nie każdy wie, że nie trzeba mieć auta, by zdobyć zniżki na OC i AC. Co więcej, nie trzeba też mieć prawa jazdy! Jak zdobyć dobrą historię OC i AC?

Najprostszym sposobem jest bezszkodowa jazda

Właściciele samochodów, którzy mogą poszczycić się długą historią jazdy bez udziału w stłuczkach i wypadkach, bez problemu uzyskują znacznie niższą cenę OC i AC. W przypadku tego pierwszego ubezpieczenia znaczenie ma to, czy kierowca sam spowodował zdarzenie drogowe, a przy AC na cenę wykupienia ochrony wpływ ma to, czy z poprzedniego ubezpieczenia autocasco likwidowane były jakieś szkody. Jeśli poruszamy się używanym samochodem, nie ma znaczenia historia jego poprzedniego posiadacza, a tylko obecnego właściciela, nawet jeśli ubezpieczenie OC się nie zmieniło. Można dowiedzieć się o tym więcej w artykule na stronie https://mubi.pl/poradniki/przepisanie-oc-na-nowego-wlasciciela-samochodu/.

Bycie kierowcą o nieskazitelnej historii ubezpieczeń nie jest jedynym sposobem na zdobycie zniżek na OC i AC, ale jest bardzo skuteczne. Zastanówmy się, jak w alternatywny sposób można zdobyć długą i bezszkodową historię ubezpieczenia.

Można zostać współwłaścicielem cudzego samochodu

Nie trzeba samemu kupować auta, by zacząć tworzyć swoją historię ubezpieczeniową, która przyda się w przyszłości. Wszystkie zdarzenia związane z samochodem stają się częścią historii obu jego właścicieli. Dlatego już bycie współwłaścicielem auta, niekoniecznie jego głównym właścicielem, pomaga tworzyć historię ubezpieczenia.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy współwłaściciel rzadko sam kieruje pojazdem lub nie robi tego wcale. Oczywiście warunkiem powstania pozytywnej historii ubezpieczenia jest bezszkodowa jazda ubezpieczonym autem. W razie spowodowania szkody obaj właściciele, a nie tylko kierowca, stracą zniżki za jazdę bez szkód.

Warto wcześnie zdobyć prawo jazdy

Sama data odebrania dokumentu prawa jazdy nie ma dużego znaczenia. Ważne jest doświadczenie za kółkiem. Tak zwani młodzi kierowcy, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami krócej niż 36 miesięcy, płacą najwyższe stawki za OC. Jest tak, ponieważ niedoświadczonych kierowców traktuje się jako potencjalnie bardziej szkodowych. Wylicza im się wysokie ceny OC w związku z tym, że prawdopodobnie mogą spowodować wypadek lub kolizję, po których trzeba będzie wypłacić odszkodowanie z ich ubezpieczenia. 

Wczesne uzyskanie prawa jazdy sprawi, że cena OC szybko spadnie. Porównanie cen OC osób z różną historią ubezpieczeniową i innym czasem posiadania prawa jazdy znajdziesz na stronie https://mubi.pl/poradniki/historia-ubezpieczenia-oc-ac/.

Nawet osoba bez prawa jazdy może zbierać zniżki

Jak to możliwe, że osoba bez prawa jazdy może kształtować swoje zniżki na OC i AC? Te ubezpieczenia są przypisane do pojazdów, a nie do ich kierowców. Od właściciela samochodu nie wymaga się więc uprawnień do kierowania pojazdami. Nawet jeśli cena ubezpieczenia dla osoby bez prawa jazdy na początku będzie wysoka, w efekcie doprowadzi do powstania historii ubezpieczenia, a ta do uzyskania zniżek w przyszłości.

Wystarczy, że osoba bez prawa jazdy zostanie właścicielem samochodu. Musi wtedy wskazać współwłaściciela lub głównego kierowcę, który będzie poruszał się ubezpieczonym pojazdem. Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań, aby sama kupiła i ubezpieczyła auto.

Właściciel pojazdu, który zdobył prawo jazdy już po ubezpieczeniu auta, będzie musiał poinformować ubezpieczyciela o tym, że sam zacznie kierować pojazdem. Gdy dane kierowców się zmienią, prawdopodobnie konieczne będzie przeliczenie ceny ubezpieczenia. Możliwe, że wtedy koszt wykupienia następnej polisy spadnie, ponieważ ubezpieczenia często są sprzedawane taniej osobom mającym prawo jazdy niż tym nieposiadającym uprawnień do kierowania pojazdami.

Jak jeszcze można wypracować wzorową historię ubezpieczenia?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w historii swoich klientów uwzględniają bezszkodową jazdę innymi pojazdami niż posiadane przez nich auta osobowe. Zdarza się, że zniżki na OC dla samochodu można dostać za kilka lat bezszkodowej jazdy motocyklem albo odwrotnie. Nieliczni ubezpieczyciele pod pewnymi warunkami biorą pod uwagę także bezpieczną jazdę autami służbowymi. 

Nie jest to jednak zasada. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ustanowienia własnych zasad naliczania zniżek. Z tego względu ceny OC dla tego samego pojazdu mogą być inne u różnych ubezpieczycieli. Właśnie dlatego warto najpierw je sprawdzić na przykład w porównywarce OC i AC.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.