Pierwsze objawy menopauzy. Na co zwrócić uwagę?


Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że osiągnęłyśmy już pewien wiek, w związku z czym nasze ciało będzie mierzyło się z nowymi wyzwaniami, to jednak dla wielu z nas nadejście menopauzy jest zaskoczeniem. Dzieje się tak szczególnie wówczas, kiedy nie od razu poprawnie oceniamy symptomy, które mogą się ujawnić już po 45. roku życia. Które objawy menopauzy pojawiają się najwcześniej?

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

O tym, że w naszym organizmie rozpoczęło się klimakterium, mogą świadczyć przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania. Jak wiadomo, przekwitaniem nazywamy moment, w którym ustaje miesięczne krwawienie. Jeśli zatem do tej pory nasz cykl był dość regularny, a teraz miesiączka pojawia się w dłuższych odstępach czasowych i na dodatek stała się bardziej obfita, być może już niedługo pojawią się kolejne objawy menopauzy.

Dodatkowo jednym z najczęściej odczuwanych symptomów są tzw. uderzenia gorąca. Pojawiają się niespodziewanie, o różnych porach dnia, a nawet nocy (w ciągu doby mogą wystąpić nawet kilkadziesiąt razy). Zazwyczaj ustępują po maksymalnie kilku minutach – wywołują one wrażenie, że temperatura otoczenia, a wraz z nią ciała, gwałtownie wzrasta. Temu zjawisku może też towarzyszyć zwiększona potliwość oraz kołatanie serca, a nawet krótkie uczucie paniki.

Menopauza jest odczuwana w różnych aspektach: może się objawiać poprzez niespowodowane żadną konkretną przyczyną zmęczenie, często wpływa również na koncentrację i pamięć. Niejednokrotnie pojawiają się także problemy z zasypianiem bądź nagłe pobudki. Często w czasie menopauzy jesteśmy też bardziej rozdrażnione, a nasz nastrój może się diametralnie zmieniać w ciągu zaledwie paru chwil – to wszystko wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej, które dzieją się podczas klimakterium.

Kiedy występują pierwsze objawy menopauzy?

Pierwsze symptomy zazwyczaj manifestują swoją obecność między 45. a 55. rokiem życia. Oczywiście jest to w dużej mierze kwestia indywidualna, uwarunkowana przez genetykę, tryb życia czy też stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jednak przyjęło się, że przekwitanie nie powinno występować przed tym okresem. Jeśli do uderzeń gorąca i rozregulowania cyklu miesiączkowego dochodzi tuż po czterdziestce, możemy mieć do czynienia z tzw. wczesną menopauzą. Czasem wynika ona z genów, jednak może być też zwiastunem choroby.

Ważne jest, by regularnie odwiedzać ginekologa. Jeśli krwawienie nie pojawia się systematycznie albo jest bardziej lub mniej obfite, niekoniecznie musi to być menopauza. Warto zatem skonsultować się ze specjalistą, który w razie konieczności przeprowadzi odpowiednie badania.

Czy menopauzy należy się bać?

W żadnym razie – to naturalny proces fizjologiczny, który nie stanowi poważnej ingerencji w nasze zdrowie czy życie. Oczywiście dolegliwości związane z menopauzą bywają bardzo uciążliwe, jednak zastosowanie odpowiednich metod ich łagodzenia w połączeniu z np. terapią hormonalną, może sprawić, że przejście przez moment przekwitania okaże się dużo łatwiejsze i nie będzie powodowało problemów w codziennym życiu.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: