Co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech?


Niegdyś wyjazd do Niemiec z Podkarpacia był o wiele prostszy. Zamawialiśmy busa i pędziliśmy poznawać nowy świat. Dziś każdy obawia się zarażenia, zwolnienia z pracy oraz tego, że nie da sobie rady w nowo spotkanej rzeczywistości. Praca w Polsce czy też zagranicą to identyczne ryzyko. Należy stosować się do obostrzeń i dbać o siebie.

Mimo pandemii Niemcy są krajem, który nadal oferuje dobre warunki zatrudnienia. Polscy pracownicy tymczasowi otrzymują wsparcie od zleceniodawców. Jednak przed wyjazdem z Polski do Niemiec powinni przygotować się nie tylko pod względem obecnie panującej choroby, ale wymagań związanych z zatrudnieniem obcokrajowców. Ważne jest  zabranie ze sobą dowodu osobistego i paszportu, jeśli takowy posiadamy, akt ślubu, kopie aktów urodzenia dzieci w celu uzyskania korzystniejszej klasy podatkowej, prawo jazdy oraz dokumenty potwierdzające uprawnienia. Ostatnie wymienione dokumenty będą nie tylko istotne przy zatrudnieniu, ale również obowiązkowym meldunku. Brak meldunku karany jest wysokim mandatem. Konieczne jest również ubezpieczenie się zdrowotnie i opiekuńczo.

Przejazd busem z Podkarpacia do Niemiec odbywa się prawie na podobnych zasadach, jak przed nałożeniem obostrzeń. W trosce o bezpieczeństwo sąsiedzi nakazują zachować dystans, przed wyjazdem zrobić test na koronawirusa. Nie należy się obawiać transportu jakim można przemieszczać się w miejsce docelowe. Wszystkie busy z Polski do Niemiec są ozonowane, przed wejściem mierzona jest temperatura, do użytku dla każdego pasażera są środki do dezynfekcji, maseczki oraz rękawiczki. Firmy niemieckie już od dłuższego czasu wdrożyły podstawowe środki ostrożności. Niektóre z nich starają się zachęcić naszych rodaków do pracy poprzez opłacenie testów wszystkim współpracownikom wyjeżdżającym np. busami z Polski do Niemiec. Codziennie z Podkarpacia, czy też z innych regionów naszego kraju trans granice przekracza tysiące osób.

Dla planujących wyjazd do pracy za Odrę ważne jest zapoznanie się z obecną listą obostrzeń. Rząd niemiecki podobnie jak nasz systematycznie umieszcza informacje o obowiązujących przepisach. Dotychczas istotne było posiadanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV2 lub poddanie się 14 dniowej kwarantannie. Jednak przed wyjazdem z Podkarpacia do Niemiec należy odświeżyć informacje.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: