Zaprawianie zbóż – czym jest i jak je przeprowadzać?


Uzyskanie upraw wolnych od chorób pochodzenia grzybiczego możliwe jest przez zaprawianie zboża. To proces wymagający wiedzy, umiejętności i odpowiednich akcesoriów. Dlaczego jest tak ważny i jak się go realizuje?

Sposób zaprawiania nasion

W prostych słowach chodzi po prostu o równomierne nałożenie produktu ochronnego na powierzchnię wysiewanych nasion. Proces ten można przeprowadzić indywidualnie lub skorzystać z przygotowanych uprzednio ziaren. Służą do tego produkty od firmy Syngenta, które charakteryzują się wysoką jakością i skutecznością w ochronie przed chorobami odgrzybowymi. W trakcie zaprawiania nasiona muszą być umiejętnie poruszane, aby zostały pokryte odpowiednią warstwą środka ochronnego na całej powierzchni.

Istnieją dwa sposoby na pokrycie nasion zaprawą ochronną. Pierwszą z nich jest dodawanie porcji produktu do wprawionych w ruch ziaren. Proces ten może być realizowany zarówno w warunkach gospodarskich, jak i w fabrykach producenckich. Druga możliwość wykorzystuje urządzenia o napędzie ślimakowym, które jednocześnie podają zarówno produkt ochronny i nasiona roślin.

Wybór odpowiedniego produktu

Skuteczność całego procesu wymaga zastosowania środków, które okażą się efektywne. Aby zaprawianie zboża się powiodło, należy przede wszystkim ustalić rodzaj szkodników lub insektów, które będą atakowały uprawę. Precyzuje to dobór składników aktywnych w danym produkcie. Jeśli nie jest pewne, co będzie w przyszłości atakowało zboża, warto sięgnąć po akcesoria wieloskładnikowe. Działają one na szersze spektrum zagrożeń.

Skuteczność procesu ma związek z unikaniem błędów podczas jego realizacji, jak również przestrzeganiem zasad stosowania produktu. Oferowane przez sprawdzonych producentów środki ochrony roślin służące do zaprawiania nasion wykazują wysoką skuteczność. Bardzo dobrze izolują przed chorobami odglebowymi, a także zapobiegają rozwijaniu się infekcji liści.

W nowoczesnym rolnictwie zaprawianie zboża jest procesem obowiązkowym dla zapewnienia sobie odpowiednich plonów i uniknięciu chorób.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: