Planujesz zakupy świąteczne? Sprawdź, czy warto czekać na Black Friday


Polacy przyzwyczaili się już do Black Friday i chętnie korzystają z wyprzedaży organizowanych w tym dniu przez sklepy. Wiele produktów można nabyć wtedy w mocno obniżonych cenach. Czy jednak warto robić świąteczne zakupy już w Black Friday?

Bez wątpienia Black Friday stał się już popularny w Polsce, a coraz częściej zmienia się w Black Week lub nawet w Black Weeks. Dzięki temu konsumenci mają więcej czasu na dokonanie atrakcyjnych zakupów, a sprzedawcy mają szansę znacznie zwiększyć obroty. W Black Friday aż 86% naszych rodaków decyduje się zrobić zakupy jak pisze Rzeczpospolita. Zostawiają w sklepach średnio 340 zł. Co ciekawe więcej pieniędzy w Black Friday wydają panowie (średnio 408 zł) niż panie (271 zł). Do tego wiele osób czeka przez cały rok, żeby skorzystać z tych okazji zakupowych.  

Czym jest Black Friday?

Większość Polaków już doskonale orientuje się, co kryje się pod hasłem „Black Friday”. Ta tradycja rozprzestrzeniła się na cały świat ze Stanów Zjednoczonych. Czarny Piątek oznaczał tam początek sezonu zakupowego przed świętami. Początki Black Friday to XIX wiek, chociaż niektórzy badacze doszukują się jego istnienia dopiero w XX wieku. Nie ma zgody wśród badaczy co do tego, skąd wzięła się nazwa Black Friday i do dziś krążą na ten temat różne teorie. Jedna z nich głosi, że w tym dniu przed laty sprzedawcy w USA mieli taki zysk, że zamienili czerwony atrament (kolor wykazywania strat w księgach rachunkowych) na rzecz czarnego atramentu (określa zysk). Dla konsumentów najważniejsze jest jednak to, że w Black Friday można kupić wiele produktów w mocno obniżonych cenach.

Na jakie obniżki można liczyć w Black Friday?

Reklamy sklepów informują przed Black Friday o dużych i bardzo dużych rabatach, które będą obowiązywały w tym dniu. Jak z tym jest jednak w rzeczywistości? Tak naprawdę zależy to od sklepu. Analitycy firmy badawczej Deloitte wyliczyli na przykład, że obniżki w 2019 roku w Black Friday wynosiły średnio tylko 4%. Warto dodać, że w 2018 roku było to jeszcze mniej, bo jedynie 3,5%. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że mowa tu o wartości średniej dla całego handlu. O wiele lepiej to wygląda, jeśli przyjrzymy się produktom w różnych segmentach. Na przykład w 2019 roku różnica między maksymalnymi a minimalnymi cenami gier elektronicznych wynosiła 172%. W przypadku perfum różnice wynosiły 100%. W ubiegłoroczny Black Friday w jednych sklepach można było kupić akcesoria elektroniczne o 150% taniej niż w innych, a zabawki – o 107%. Nieco mniejsze obniżki dotyczyły takich produktów jak czekoladki (24%), artykuły sportowe (20%) i laptopy (18%). To oznacza, że w Black Friday można znaleźć bardzo atrakcyjne zniżki zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Zakupy świąteczne a Black Friday

Firma Deloitte wyliczyła, że w 2019 roku polska rodzina przeznaczyła na wydatki świąteczne średnio 1521 zł, z czego 36% pochłonął zakup prezentów. Na drugim miejscu znalazły się wydatki na artykuły spożywcze (34%). Skoro najwięcej pieniędzy Polacy wydają na prezenty, takie zakupy świąteczne można z powodzeniem zrobić dużo wcześniej i skorzystać z obniżek na Black Friday. Z danych Deloitte wynika, że w 2019 roku aż 74% polskich konsumentów zrobiło zakupy świąteczne już w Czarny Piątek. Dla porównania średnia dla Europy to było 68%. Należy podkreślić, że w tym dniu 10% Polaków wydało ponad połowę swojego świątecznego budżetu.

Źródło: Deloitte

Warto dodać, że czynnikiem, który skłania 44% Polaków do wydawania więcej na święta, są akcje promocyjne. Nic dziwnego, że Black Friday jest coraz częściej okazją, żeby dokonać świątecznych zakupów. Na prezenty kupowane są najczęściej perfumy, kosmetyki, książki i czekoladki, czyli to, co jest często mocno przeceniane w Czarny Piątek.

Jak sfinansować zakupy w Black Friday?

Do świątecznych zakupów w Black Friday warto przygotować się dużo wcześniej. Najlepiej finansować takie wydatki z oszczędności, które odkładaliśmy przez kilka wcześniejszych miesięcy. Co jednak, gdy nie można skorzystać z oszczędności?

- Okazje zakupowe często pojawiają się nagle. To oznacza, że przeważnie potrzebny jest szybki zastrzyk finansowy. W przypadku kredytów bankowych często procedury przeciągają się i zdobycie pieniędzy może potrwać nawet kilka dni. Szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest wzięcie chwilówki online – zauważa ekspert marki VIVUS. – Taką pożyczkę można zaciągnąć, będąc już nawet w sklepie. Wtedy wystarczy do tego smartfon z dostępem do Internetu. W przypadku chwilówek formalności są dużo mniej skomplikowane niż w przypadku kredytów. Dzięki temu można pożyczyć pieniądze szybko i wydać je w sklepie internetowym lub stacjonarnym – dodaje ekspert.

Zobacz również artykuł o pożyczaniu na święta w: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-na-swieta/

Zakupy w Black Friday – o czym należy pamiętać?

Bez wątpienia warto czekać na Black Friday, żeby zrobić świąteczne zakupy. Nie można jednak tracić głowy w ten dzień. Rozsądek zakupowy przyda się przy wyszukiwaniu najlepszych ofert i analizowaniu cen. Do takich zakupów należy się przygotować nie tylko finansowo. Warto zrobić listę zakupów, do której wpisuje się produkty, jakie chcemy kupić na święta. Oczywiście trzeba się również liczyć z tym, że znajdziemy dodatkowe okazje zakupowe. Zanim zdecydujemy się na zakup, należy porównać ceny w różnych sklepach (również ceny sprzed Black Friday i w trakcie jego trwania). Najłatwiej to zrobić oczywiście w sklepach internetowych (porównywarki cen). Warto szukać dodatkowych kodów rabatowych przygotowanych przez sprzedawców na ten dzień.

Na świąteczne zakupy Polacy wydają coraz więcej pieniędzy. Tym bardziej warto zadbać, żeby znaleźć jak najlepsze oferty poszukiwanych produktów. Black Friday może być doskonałą do tego okazją.    

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.