Kredyt hipoteczny - oprocentowanie w ofertach banków


Polacy wymagają, by kredyt hipoteczny, który przecież zaciągają niejednokrotnie na całe swoje życie, był tani, bezpieczny i komfortowy w spłacie. Niestety, chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientami instytucji bankowych i mamy coraz większe oczekiwania, nadal niezbyt dokładnie weryfikujemy poszczególne oferty.

Przede wszystkim,  po kredyt hipoteczny udajemy się do instytucji bankowej, z którą już współpracujemy, a to błąd, bo większość banków oferuje lepsze warunki nowym klientom, chcąc ich w ten sposób zachęcić do nabywania produktów. Co więcej, patrzymy jedynie na oprocentowanie.  Dlatego warto korzystać z porównywarki kredytów hipotecznych https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, dzięki której mamy dostęp do wszystkich ofert banków.

Kredyt hipoteczny oczywiście jest od niego zależny, natomiast nie jest jedynym kluczowym czynnikiem. Nawet jeśli uwzględniamy liczbę i wysokość comiesięcznych rat, to nadal zbyt mało. Do oceny opłacalności i atrakcyjności danego zobowiązania na mieszkanie niezbędne jest oszacowanie całkowitych kosztów, czyli wskaźnika RRSO. Parząc zaś na oprocentowanie, potencjalny klient musi podjąć decyzję, czy kredyt hipoteczny ma wykazywać oprocentowanie stałe, a może lepszą opcją będzie to zmienne?

Kredyt hipoteczny - oprocentowanie a opłacalność spłaty zobowiązania

Jednym z czynników, który świadczy o opłacalności kredytu hipotecznego, jest oprocentowanie. Właśnie to jest czystym zyskiem dla instytucji bankowej, która decyduje się udzielić kredyt na mieszkanie. Oczywiście, zarobkiem są też dodatkowe opłaty, jak prowizja za udzielenie finansowego wsparcia, natomiast to oprocentowanie jest kosztem stałym dla kredytobiorcy. Każda comiesięczna rata kredytu składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej.

Pamiętajmy, że każdy kredyt hipoteczny udzielany jest na innych warunkach. Nie można wskazać dwóch identycznych zobowiązań. Po pierwsze, każdy bank realizuje własną politykę kredytową i chociaż wszelkie zapisy w umowie muszą być zgodne nie tylko z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa bankowego, ale również normami unijnymi i specjalną Rekomendacją S, to jednak funkcjonują "widełki", które świadczą o opłacalności takiego zobowiązania. Po drugie, liczą się też potrzeby samego kredytobiorcy, wartość zobowiązania oraz zdolność kredytowa, czyli możliwości spłaty zaciągniętego kredytu. Wszystko to sprawia, że właśnie oprocentowanie może być inne, większe bądź mniejsze. Uwzględnić należy również fakt, że każdy potencjalny klient ma prawo do negocjacji, a w związku z tym oprocentowanie może zostać korzystnie obniżone. Uwagę warto zwrócić także na ogólną sytuację, jaka panuje na rynku usług kredytowych w danym czasie. Przypomnijmy, że kredyt hipoteczny zaciągany jeszcze kilka lat temu był znacznie droższy aniżeli ten oferowany dzisiaj. Na rynku kredytowym panuje ogromna konkurencja, banki muszą więc starać się o każdego kredytobiorcę. Ci za to wykazują coraz lepszą zdolność kredytową i to oni wybierają instytucję, z jaką będą współpracować na dogodnych warunkach.

Kredyt hipoteczny - jakie oprocentowanie wybrać?

Na rynku kredytów hipotecznych funkcjonują dwa podstawowe rodzaje obowiązkowego oprocentowania. Trzeba wiedzieć, że oprocentowanie jest obecne przy takich zobowiązaniach zawsze, nigdy bank nie zdecyduje się na to, by udzielić za darmo kredyt hipoteczny. Stałe oprocentowanie albo zmienne, takie warianty ma do wyboru kredytobiorca. Które się bardziej opłaca pod względem finansowym? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, a decyzja jest zawsze indywidualna.

Stałe oprocentowanie jest znacznie bardziej bezpieczne, ponieważ kredytobiorca w całym okresie współpracy z bankiem może spodziewać się comiesięcznych rat o tej samej wysokości. Ma wtedy pewność i lepiej może zarządzać własnymi środkami, rata nie ulega zmianie. Oprocentowanie zmienne zależy zaś od licznych czynników. Jest bardziej ryzykowane, natomiast trzeba przyznać, że finalnie może się bardziej opłacać. W tym przypadku rata może się różnić i zmieniać, ale nierzadko na korzyść kredytobiorcy. Jeśli stopy procentowe idą w górę, wzrasta wartość comiesięcznej raty, jeśli jednak maleją, mniejsza jest również rata.

Polacy częściej decydują się jednak na oprocentowanie stałe, ponieważ boją się podjąć ryzyka. Wolą płacić ewentualnie więcej, ale mieć pewność stałości opłat. Weźmy pod uwagę, że kredyt hipoteczny może być zaciągnięty nawet na 30 lat, w tym czasie znacznej zmianie może ulec sytuacja finansowa klienta banku.

Kredyt hipoteczny - jak wybrać najlepsze zobowiązanie w celu nabycia mieszkania?

Przede wszystkim potencjalny kredytobiorca powinien jednocześnie złożyć kilka wniosków o kredyt hipoteczny, dzięki czemu zwiększa swoje szanse na otrzymanie dogodnego zobowiązania. W pierwszej kolejności warto więc zerknąć na rankingi kredytowe i zweryfikować zestawienia kluczowych dla opłacalności i atrakcyjności danych zobowiązań czynników. Z łatwością można to zrobić, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu "kredyt hipoteczny oprocentowanie porównanie". Dzięki temu znajdziemy aktualny ranking, który uwzględnia najlepsze kredytu proponowane na rynku usług bankowych.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.