Wybór krzesła do biura ma znaczenie dla Twoich pleców


Wypalenie zawodowe pracowników biurowych często ma związek nie tyle z psychiką, co z ich zdrowiem fizycznym. Ból pleców, szyi, kręgosłupa, problemy z cieśnią nadgarstka czy stany chorobowe oczu to przesłanki do jak najszybszego zrezygnowania z pracy. Od strony pracodawcy można jednak z tym walczyć poprzez wdrożenie odpowiednich działań prewencyjnych. W szczególności przez zadbanie o to, aby meble biurowe, zwłaszcza zaś krzesła i fotele, posiadały odpowiednią ergonomię.

Ulga dla pracownika zyskiem pracodawcy

Dobrze dobrane krzesło pod indywidualne potrzeby pracownika to nie wymysł ruchu pracowniczego, ale fakt potwierdzony szeregiem badań i analiz. Osoby zatrudnione w biurze i wykonujące siedzącą pracę przez większość czasu są bardziej narażone na dolegliwości bólowe związane z nieprawidłową postawą przy biurku. Ich wydajność przez to znacznie spada, a one same częściej borykają się z problemami zdrowotnymi. Wyprofilowane fotele biurowe cechujące się dużą ergonomią to z jednej strony ulga dla samego pracownika, bo może skupić się na wykonywaniu powierzonych zadań a nie na nieprzyjemnym bólu i niewygodzie. Z drugiej to zysk dla pracodawcy, bo efektywność zatrudnionej osoby znacznie wzrasta, co ma z kolei bezpośrednie przełożenie na działanie firmy.

Ergonomia krzeseł biurowych

Na czym więc polega ta sławna ergonomia krzeseł i foteli biurowych? To przede wszystkim właściwe wyprofilowanie takich elementów jak oparcie, zagłówek i podłokietniki, aby opierające się na nich ciało utrzymywało odpowiednią pozycję i odciążało kręgosłup. Fotele i krzesła tego typu mogą mieć kilka regulowanych funkcji (przede wszystkim zmieniającą się wysokość siedziska czy rozstaw podłokietników), ale nie jest to warunek bezwzględny dobrego ergonomicznego mebla. Mówiąc zaś wprost: ergonomia krzeseł biurowych pozwala pracownikowi na wygodną, komfortową i efektywną pracę nawet przez długie godziny, zapobiegając lub znacznie minimalizując ryzyko wystąpienia kontuzji. Dobrze jest też nie ograniczać się do ergonomicznych foteli i krzeseł, ale dopasować do nich również inne meble biurowe: biurka, szafy, maty do stania itp.

A może aktywne krzesła?

Wybierając fotele biurowe do zamkniętej przestrzeni pracowniczej (gdzie wstępu nie mają klienci), można pokusić się o zastosowanie nowości rynkowej, czyli aktywnych mebli. To rodzaj siedzisk cechujących się na pierwszy rzut oka dziwnym wyglądem i różnym wyprofilowaniem. Aktywne krzesła biurowe w https://www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf pomagają ciału zmieniać pozycję podczas dłuższej pracy, a tym samym aktywizują często zastane i przemęczone mięśnie kręgosłupa. Pracownik, który nie siedzi non stop pochylony nad biurkiem, ale na aktywnym krześle przyjmuje co jakiś czas różne pozycje, odczuwa znacznie mniejszy dyskomfort niż ten, który ma do dyspozycji klasyczny fotel biurowy. Warto jednak pamiętać, że do aktywnych krzeseł trzeba się przyzwyczaić. Na początkowym etapie pracownik powinien mieć więc dostęp zarówno do niego, jak i do zwykłego fotela.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.