Kredyt hipoteczny na 400 tys. zł. Kto może się o niego ubiegać?

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Kredyty hipoteczne stają się coraz popularniejsze wśród konsumentów w Polsce. Głównym powodem jest stosunkowo łatwy proces ich pozyskiwania, gdyż banki wręcz prześcigają się we wprowadzaniu coraz atrakcyjniejszych ofert. Dodatkowo, dzięki takim zobowiązaniom, jesteśmy w stanie ziścić nasze plany o zakupie wymarzonego mieszkania lub budowie domu. Niestety, większość z nas nie ma możliwości odłożenia aż tak dużej kwoty, która mogłaby posłużyć jako środki na wydatkowanie takich inwestycji.

Na szczęście kredyt hipoteczny 400 tys. zł. w wielu przypadkach jest wystarczający, aby zakupić lub wybudować własne m4 i wykończyć wnętrza wedle naszych potrzeb. Sprawdźmy, jakie warunki musimy spełnić, aby go otrzymać.

Kredyt hipoteczny  400 tys. Czy stać mnie na taką inwestycję?

Jeżeli wszystko odpowiednio zaplanujemy, możemy cieszyć się szybką spłatą zadłużenia, a prywatny dom z ogródkiem w końcu stanie się rzeczywistością, a nie jedynie górnolotnym marzeniem. Cisza, brak uporczywych problemów z sąsiadami, własna działka, którą można okrążyć przy porannym spacerze w letni dzień. I przede wszystkim wyczekiwany brak czynszu mieszkaniowego. Z danych liczbowych wynika, iż aby wziąć kredyt na 400 tys.zł w Polsce na 30 lat (oprocentowanie 2,11%, marża 1,85%, prowizja 1%),  należy liczyć się z kwotą do spłaty na poziomie 567 tys.zł. przy racie równej. Daje to około 1500 zł miesięcznie do spłaty. Stać nas na taki kredyt statystycznie już przy zarobkach wynoszących 4800 zł. Konieczny jest wkład własny o wartości procentowej 20% lub 10% przy wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Wkład własny może zostać wniesiony w formie gotówki, ale może być zastąpiona np. oddaniem pod zastaw innej nieruchomości (np. działki, na której powstanie dom), której jesteśmy właścicielami. W tym momencie na rynku krajowym nie spotkamy kredytu hipotecznego, który możemy wziąć bez wkładu własnego.

Budując dom lub kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny, chcemy zaoszczędzić jak najwięcej. Często jest to inwestycja na całe życie i to fakt nie do zbagatelizowania. Dlatego radzimy się wielu osób i instytucji, jak zrealizować to wyzwanie bezpiecznie dla naszego portfela.

Kredyt hipoteczny 400 tys. Jakie zarobki?

Wielu konsumentów, którzy chcą wnioskować o kredyt hipoteczny w takiej kwocie, zastanawia się, czy ma w ogóle szanse na to, aby bank pozytywnie rozpatrzył ich wniosek. Głównie pod uwagę bierze się tutaj wysokość dochodów, które osiągamy oraz inne czynniki, które składają się na naszą zdolność kredytową. Jest ona oceniana na podstawie źródła dochodu (może to być działalność gospodarcza lub praca na cały etat), wysokości, stabilności, liczby osób w gospodarstwie domowym. Bardzo dobrą informacją dla potencjalnych kredytobiorców jest fakt, że zdolność finansową możemy sprawdzić samodzielnie jeszcze przed złożeniem wniosków. Chcąc wziąć kredyt hipoteczny 400 tys. kalkulator okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Takie narzędzie umożliwia sprawdzenie w zaledwie kilka sekund, ile wynosi nasza zdolność kredytowa. Dodatkowo zostanie wyświetlona nam lista aktualnych na rynku ofert bankowych, ułożona według atrakcyjności i korzyści, jakie płyną ze skorzystania z danego produktu. Dzięki temu możemy w prosty sposób dowiedzieć się, które instytucje proponują najlepsze warunki.

Metody na pokrycie kosztów kredytu hipotecznego

Zarówno mieszkania, jak i domy, kupujemy mimo wszystko głównie dla własnych celów mieszkaniowych i wynika to z potrzeb prywatnych; występuje też przy okazji najem pojedynczych pokoi. Jeśli prośba o gotówkę na rzecz kupna hipoteki została pozytywnie rozpatrzona, a mimo to trudno nam sfinalizować zakup ze względu na zbyt wysoką ratę, możemy wówczas wynająć jeden z pokoi i pobierać opłatę, co najlepiej sformalizować, aby uniknąć kłopotów w Urzędzie Skarbowym. Jest to często praktykowany sposób przez coraz większą liczbę konsumentów.

 Z kolei dwa kredyty możemy skonsolidować dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, który łączy je ze sobą, uzyskując w ten sposób niższą ratę, zakładając, iż dany bank udostępnia swoją usługę na lepszych warunkach. Warto nad tym poczynić dialog z przedstawicielem wybranej placówki finansowej.

Jednym z głównych czynników, na który musimy zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to wysokość, która ma podstawowy wpływ na to, ile musimy dopłacić do kredytu i zawsze chcemy, aby była ona jak najniższa.

Warto skorzystać z opcji raty rozłożonej równo na jak największą ilość miesięcy i spłacić ją przed czasem, ponieważ  inną pozytywną zmianą dla kredytobiorców jest to, iż we wrześniu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który obliguje banki do umorzenia części kredytu w zamian za jego wcześniejszą spłatę niż ta, która była zapisana w umowie. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, zwrot gotówki należy się osobom, które zaciągnęły kredyt po 22 lipca 2017 r. i spłaciły go przed terminem od dnia 11 września 2019 r. Aby osiągnąć cel zwrotu kosztów, należy złożyć wniosek do banku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.